Коучинг : Информатика саба?ында іс — ?рекетті зерттеуді ?алай ж?зеге асыру?а болады


Өткізгенген: Бердиева Рима Канатбаевна, информатика пәні мұғалімі,
«Шетпе лицейі» мемлекеттік мекемесі, Маңғыстау ауданы Маңғыстау
облысы
Тақырыбы: Мұғалімдер іс - әрекетті зерттеуді қалай жүзеге асыруға болады

Мақсаты: 1. Зерттеудің маңыздылығын білу, түсіну
2. Оны жүзеге асу жолдарын мұғалімдеге түсіндіру
3. іс - әрекетті зерттеу бұл өзгерту мақсатындағы мұғалімдердің бір – бірі мен
араласуы.
КезендеріКоучтың іс әрекеті Қатысушылардың іс әрекеті Ресурстар Қызығушылықты ояту, топқа бөлу Сурет бойынша топка бөлінеді Ой қозғау сұрақтары.
5-7 мин Коуч келесі сұрақтарды қойып қатысушыларды й қозғауға шақырады.
І топ Сыныптағы негізігі проблеманы қалай анықтар едіңіз?
ІІ топ Сабаққа оқушы белсенділігін арттыру үшін қандай іс - әрекеттер жасар едіңіз ?
ІІІ топ Үй тапсырмасын сұраудың қандай тиімді тәсілдерге ұсынар едіңіз?
Қатысушылар өз топтарында осы сұрақтар бойынша топтасып ойларын ортаға салады.
Содан кейін әр топ ауызша қорғайды
Мағынаны тану.
Іс әрекеттегі зерттеу не екенін білу. 20-25 минут Іс- әрекеттегі зерттеу туралы мәтінді оқытуға береді. Келесі сұрақтарға назар аудару керек.
Іс- әрекеттегі зерттеу қандай зерттеу?
Онын айырмашылығы қандай әдеттегі зерттеуден?
Не үшін оны жүргіземіз?
Қандай түрлері бар?
Қандай қадамдары бар?
Топтарға қорғатады, коуч сұрақ қою арқыл әр бөлімнің мазмұнын ашады.
Содан кейін өзіңіз айрмашылығын айтып қорытасыз. Зерттеу тақырыбын таңдап алғаннан кейін ең бастысы зерттеу сұрақ екеніне тоқталып «Балмұздақ » әдісін көрсетесін. Қатысушылар топтарында мәтінді бөліп оқыйды.
Әр топта өздерінің оқфған бөліктері бойынша нақты жауаптарын береді. Мәтін , постр «Балмұздақ» әдісін презентациялау. Осы әдіс бойынша сұрақ қоюды үйрету.
Әр қатысушы бір сұрақтан жазу керек. Қатысушылар презентациямен танысады.
Әр қайсысы жеке жеке бір сұрақтан жазып үйренеді. Сосын жұптасып сұрақтарын салыстырады. Проектор
Қорытындылау. Сонымен осы зерттеудің айырмашылығын қорытындылап енді ары қарай қалай жүргізетінінді айтасынЖүрісі: 1. 3 топқа бөлу
Әр топқа 5 мин тапсырма:
І топ Сыныптағы негізігі проблеманы қалай анықтар едіңіз?
ІІ топ Сабаққа оқушы белсенділігін арттыру үшін қандай іс - әрекеттер жасар едіңіз ?
ІІІ топ Үй тапсырмасын сұраудың қандай тиімді тәсілдерге ұсынар едіңіз?
Әр топ қорғағаннан кейін:
Ұсыныстар айтып өтемін:
Іс - әрекетті зерттеудің 1 – ші қадамы
Өзіңді толғандырып жүрген мәселе мен өзіңіз өзгерткіңіз келетін жағдайды анықтап алу
түрлері тәсілдері:
-сөйлесу
-анкета алу
- жиналыс жасау- ұсыныс алу
- оқушылар пікірі мен ұсыныстар жинау2. Іс - әрекет арқылы зерттеу мұғалімге өздерінің қандай мұғалім екенін білуге және оқыту мен оқу үдерісі туралы сын тұрғысынан ойлауына көмек береді

1. Іс тәжірибені жетілдіріңіз
Зерттеу саласын анықтау

2. Зерттеу жүргізіңіз



3. Тәжірибені зерттеңіз
4. Қайтадан бастаңыз

Мұғалімдер іс-әрекеті зерттеу жүргізу қадамдары.
Өзіңіздің сыныбыңызда шешіңіз келетін мәселені анықтаңыз.
Өзгеріс енгізудің мақсаты мен нысананы анықтаңыз
Іс-әркетті зерттеу -бұл өзгерту мақсатындағы араласуІс-әркетті зерттеу сыныпта тәжірибеге негізделген деректер жинақтауды қамтиды.
Әр топ компьютерден «Үлестірме материалдар» 4- ші апта 22 бетте оқуға ұсыныс беремін.
Оқып шыққан соң: Мұғалімдерге сұрақ қоямын немесе өз ойларын ортаға салуға ұсыныс айтамын.
Мұғалімдердің зерттеу сұрағы:
«Егер мен оларға сұрақтарды талдауды үйретсем менің оқушыларым негізгі идеяны жақсы тұжырамдай ала ма?»
Осы мұғалімге қандай әдіс-тәсіл ұсынар едіңіз?
4. Іс-әркетті зерттеу зерттеудің қадамдарын айтып өтемін
Іс әректтегі зерттеуді жоспарлау

Өзгеріс енгізу және қадағалау


Талдау және қайта жоспарлау


Қорытындылау ұжыммен немесе көшбасшылар тобымен талқалау, ой бөлісу

5. Қорытындылау
Не білдің? Не білгім келеді?