?аза? хал?ыны? антропологиялы? бет-бейнесіні? ?алыптасу кезе?дері Ашы? саба? 10 сынып


Күні: Пәні: Қазақстан тарихы 10 сынып
Тақырыбы: Қазақ халқының антропологиялық бет-бейнесінің қалыптасу кезеңдері
Мақсаты: Қола, темір дәуіріндегі және түрік кезеңіндегі қазақ жерін мекендеген адамдардың бет-бейнесіндегі өзгерістер қалай жүзеге асқандығы туралы мағұлмат беру
Сілтеме: 10 сынып оқулығы, интернет желісі
Оқу нәтижесі: Қазақ халқының антропологиялық бет-бейнесінің қалыптасу кезеңдері туралы оқып біледі
Ресурстар: Үлестірмелі материалдар, А4 парағы, АКТ, кесте
Оқу әдістері Блум таксономиясы
Топтық жұмыс
Диалог
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс- әрекеті Оқушының іс - әрекеті Оқытудағы әдіс-тәсілдер
Ұйымдастыру Шаттық шеңберіне тұрғызып, мұғалімнің жасаған қимылын қайталату арқылы шатастыру Мұғалімнің жасаған қимылын шатаспай қайталайды Топқа бөлу 1-ден 3-ке дейін санату арқылы 3 топқа бөлу Санау арқылы топқа бөлінеді Білу Өткен тақырыпты еске түсіру үшін, диалог арқылы сұрақ-жауап өткізу
1.Үш жүздің құрылуы қандай қажеттіліктен туындап отыр?
2.Ш.Уалиханов үш жүздің құрылуына байланысты қандай пікір айтты?
3.Үш жүздің құрылуы үшін қандай шарттар болу керек? Әр оқушы жеке-жеке жауап береді «Миға шабуыл» әдісі
Түсіну Сөзжұмбақ арқылы жаңа тақырыпты ашу Ойлана отырып, жауап береді АКТ
Қолдану
Топтарға мәтін бөліп беріп,сол мәтін бойынша ролдерде жұмыс жасау тәртібін түсіндіреді
1 топ - қола дәуірендегі адамдардың антропологиялық өзгерісі
2 топ – Темір дәуіріндегі тайпалардың антропологиялық
өзгерісі
3 топ – Түркі кезеңіндегі антропологиялық өзгеріс Баяндаушы, зерттеуші, сұрақ құрастырушы,сілтеме жасаушы,дәнекер роліне бөлінген оқушылар өз ойларын сыни тұрғыдан ойлау арқылы нақты дәлелдермен жауап береді « Тарихи үйірме» әдісі
Жинақтау Жұптық жұмыс арқылы тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді
Қола,темір дәуіріндегі және түркі кезеңіндегі қазақ жерін мекендеген тайпалардың монголидтік нәсілге өту кезеңдерін салыстыру
Жұппен жұмыс жасайды
Диаграммаға түсіреді «Өз жартыңды тап» ойыны
Бағалау Фигуралар арқылы бағалау Кері байланыс «Екі жұлдыз, бір тілек» Оқушылар сабақтан алған әсерін және ұсынысын жазады Келесі тапсырма Тақ. оқу «Монголидтік нәсілдің қалыптасу кезеңдері» тақ.эссе жазу