Темір ж?не оны? ?осылыстары. Темір ?осылыстарыны? генетикалы? ?атары.


Сабақтың өтілетін күні пәні сыныбы Өткізетін мұғалім
23.01.15ж
Химия 9 «а» Аимбетова Асемкуль Карибаевна
Сабақтың тақырыбы Темір жəне оның қосылыстары.
Темір қосылыстарының генетикалық қатары.
Сабақтың мақсаты
Сабақтың түрі:
Сабақтың типі: Білімділік: Темірдің тотығу дәрежесіне байланысты, химиялық қасиеттері туралы түсінігін қалыптастыру, өмірмен байланыстыра отырып оқыту.
Дамытушылық: Жаңа сабақпен өткен тақырыптарды ұштастыра отырып оқушылардың білімдерін одан әрі дамыту және өз беттерімен жұмыс істеу қабілеттерін, дағдыларын қалыптастыру. Ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.Тәрбиелік:  оқушылардың іздемпаздылығын , іскерлігін қалыптастыра тәрбиелеуДәстүрлі емес (тендер)
Аралас
Оқыту нәтижесі Алған білімдерін өзектендіре алады
Топтық жұмыс нығаяды
Оқушылардың қызығушылығы артады
Жұмысқа белсенді қатысады
Бағалауға дағдыланады
Түйінді идеялар «Өмірде ең өзекті жаңалықтардан да мәнді нәрсе бар , ол - соған мүмкіндік берген әдісті білу» Г.Лейбниц
Әдіс-тәсілдер СТО, АКТ, баяндау, талдау, есеп шығару , жарнамалау, өзін-өзі бағалау
Сабақтың мазмұны
Уақыты
(минут) Ресурстар
Шақыру қағазы
ребус
АКТ
Симатикалық карта
Темір, сынауық, қышқыл, күкірт,
магнитҮлестірме
Мұғалімнің іс-әрекеті
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Амандасу
ребус арқылы Топқа бөлу
Шымкент «қорғасын зауыты»
Теміртау «толық циклды зауыт»
Ақтөбе «ферроқорытпа зауыты»
Өскемен «титан- магний комбинаты»
Балқаш «мыс қорыту зауыты»
Жарнамалау
(хабарламаны аудио таспадан тыңдату)
1-кезең: «Құжатты реттеу»
(үй тапсырмасын топ басшылары тексереді )
2-кезең: «Логикалық сұрақ»
Адамзаттың даму тарихында металдардың ролі қандай болды? «Қола және темір дәуірі» деген атауларының тарихи атауларын түсіндір
Жұмбақ
Қыздырып соқсаң иленеді
Балға мен төстен именеді
Темір жəне оның қосылыстары.
Темір қосылыстарының генетикалық қатары.
3-кезең: «ролдік тапсырмалар»
1-топ: химик + тәжірибе
2-топ:физик
3-топ:биолог
4-топ: тарихшы
5-топ: географ
Сергіту сәті : «музыкалық элементтер»
4-кезең: сынақтан өту:
1-топ:
1.Fe-FeCl2 –Fe(OH)2 – FeO –FeSO4
2.Массасы 6г темір хлордың артық мөлшерімен әрекеттесті. Алынған хлоридтің массасы 200г суда еріткенде алынғанда ерітіндінің массалық үлесін есепте
2-топ:
1.Fe-FeCl3 –Fe(OH)3 – Fe2O3 –Fe2 (SO4)3
2.массасы 2,8г темірді күкірт қышқылы ерітіндісінде еріткенде түзілетін темір купоросының (FeSO4) массасын тап
3-топ:
1. Fe2O3 - Fe -FeCl2 –Fe(OH)2
2. массасы 50г , массалық үлесі 10% темір (ІІІ) хлориді ерітіндісін тап
4-топ:
1. FeSO4 -Fe(OH)2 - Fe(OH)3 – Fe2O3-Fe
2. массасы 45 г , массалық үлесі 58 % темір (ІІ) хлориді ерітіндісін тап
5-топ:
1.Fe -FeO- Fe(OH)2 -FeSO4- Fe(NO3)2
2.массасы 5,4 г алюминий темірдің (ІІІ) оксидімен әрекеттескенді неше грамм алюминий оксиді түзіледі?
Қорытындылау
«темірді өмір элементі деуге бола ма?»
Үйге тапсырма беру
Темір жəне оның қосылыстары
Резюме (элементке сипаттама)
Аты, портреті, мекен –жайы, салмағы, мамандығы, біліктілік санаты, мінезі , туыстары
«темір элементі және тарихи деректер» тақырыбында шығармашылық жұмыс
Бағалау
шарик жинаған оқушының ортақ балын шығарып бағалау, сертификат, симатикалық карта (шариктерді құрастыру )
Оқушының іс-әрекеті
Оқушылар бір-біріне шақыру қағаздарын берер кезінде амандасу түрлерін қолданады
Шақыру қағазында жазылған ребусты шешіп, топтасады
Әр топ өздерінің өндіріс орындары туралы жарнамалайды
Логикалық сұраққа өз ойларын айтып жаңа сабақтың тақырыбын ашады
Темір-железо-феррум
Ролдік тапсырмалар бойынша
1-топ: темірге жалпы сипаттама (А-3)+лаборатория
2-топ: 7 ғалам, темірқазық (А-4)
3-топ: биологиялық ролі
4-топ: тарихи дерек
5-топ: табиғатта кездесуі, өндіріс орындары
Әр топ берілген тапсырмаларды орындапйды
1-темір-тірі ағзаға қажетті элемент
2-Темір-ғылыми-техникалық прогреске ең керекті металл болып есептеледі