Qualify and enlarge learners’ knowledge about uncountable nouns and names of food and drink


Theme Food and drink
Form 6 «а»
Мұғалім Султангалиева Жадыра Амангалиевна
Мектеп Ақсай қаласының № 6 ЖББОМ
Мақсаты Qualify and enlarge learners’ knowledge about uncountable nouns and names of food and drink
Міндеттері Qualify and enlarge learners’ vocabulary
Develop learners’ speech through the question-answer form
Develop learners’ reading skills through the reading the text
Күтілетін нәтиже құзырлылық танытатын белсенді оқушы болып қалыптасуы қамтамасыз етіледі.
Сыни ойлау арқылы психологиялық сенім қалыптасады.
Оқушылар іс-әрекеттер барысында бірін-бірі және өзін-өзі бағалау арқылы ізденімпаздыққа, жауапкершілікке үйренеді.
Ресурстар мен құрал жабдықтар Ағылшын тілі 6 сынып – Кэмбридж, компьютер, интернет, экран тақта, бағалау парақтары, ресурстық парақтар.
Әдіс-тәсілдер Блум таксономиясы, «Бағдаршам» арқылы топтық өзара бағалау, рефлексия парағы
Тапсырмалар Blum taxanomy’s steps
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Org moment

Warm up: say some good words each other for example:
Mira is so nice, Gulnur is so clever, Zhanar is so hardworking
and etc.
Check up your home work ex.10(a,b) at page 48-49 Pupils answer the questions and then say each other good words
Үй тапсырмасын доп лақтыру арқылы тексереміз
Тұсаукесер Phonetic drill. 
[– i:] – sweet, tea, meat, cheese
[i]  biscuit, tin, chips, Christmas
[ai] – pie, kind, like, knife
[ei] – cake, , plate, table
Блум таксономиясының таныстырылымыPupils look at the active board
Негізгі бөлім
Knowledge (Білу,түсіну)«Missing letter» put the missing letter:
f...od, dr...nk , d...lici...us ,s...eet, w...nd....rful , go...d, Inter....sting, so....r, terr....ble ,Lem...nade ,Pe...si, C...ke ,S...lad ,C...ce ,Wa...er, Sand...ich ,Te... ,K...myz, Pi...za ,W...ne ,Ch...colate, M...lk ,Or...nge, Ban...na,
Hamb...rger, ju...ce ,Me...t, C....ffeе
Comprehension (түсіну) «Kind of fооd» match the words
Tomato
Egg
Water
Potato
Cheese
Bread
Change
BananMilk
Lemon
Cabbage
Carrot
Meat
Sugar
apple
Application (қолдану) « Wonderful much/ many» write down 3 -5 sentences using much/many and test
1. Would you like … tea?
a. some; b. any.
2. There is … butter in the fridge.
a. some; b. any.
3. We haven’t got … milk.
a. any; b. some.
4. He eats … fish.
a. many; b. much.
5. Why did you eat so … ice creams?
a. many; b. much.
6. I have… time, I can’t go with you.
a. little; b. few.
7. There is … juice in my glass.
a. little; b. few.
8. There … pine-apples in the basket.
a. is; b. are.
9. There … much snow in the yard.
a. are; b. is.
10. I have got … friends.
a. many; b. much.
Analysis (Талдау): compare food and drink
food drink

Synthesis (Жинақтау): And now I have a special task for you. You need to make healthy menu for breakfast, dinner and supper.

Evaluation (Бағалау) :
Imagine you are a cooker. What will you make for dinner? Write down 6-7 sentences and protect your project for example: If I were a cooker I would make a hamburger…
 Guess what it is. (riddles). 
1. Little children like it very much. It is white.
2. It is yellow and long. It is very tasty.
3. You usually put it into your tea or coffee. It is sweet.
4. You use it in salads. It is red and round.
Pupils do this task
Формативті бағалау: «ауызша бағалау»
Pupils match the words
Pupils compare food and drink


мысалы: If I were a сooker I would make a hamburger…
Reflection
There are three apples on your desks.
A red apple-the lesson is very interesting ,there are no problems, easy to understand.
A green apple--the lesson is very interesting  ,there are some problems in practice.
A brown apple--the lesson is not very interesting  , there are  problems to use in practice. Homework Well what did we do at our lesson. You home task will be to make the crossword and learn the dialogue by heart. (p.25 ex.5). The lesson is over. Good bye.
Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады.