Розробка уроку за темою: Картини довколишнього світу природи в поезії Т.Г.Шевченка Садок вишневий коло хати

Тема. Картини довколишнього світу природи в поезії Т.Г.Шевченка
«Садок вишневий коло хати».

Мета: - вчити дітей відчувати настрої пейзажних поезій, описувати власні відчуття, викликані художнім словом;
- розвивати творчу уяву, логічне мислення, вміння і навички виразного читання поезій;
- виховувати естетичний смак, любов до України, родини, природи, шанобливе ставлення до життя та творчості Т.Г.Шевченка, усвідомлення естетичної насолоди від твору мистецтва.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Оргмомент: Доброго дня! Подивіться один на одного та посміхніться. Всі до уроку готові, на партах зошити, щоденники, підручники, ручки. У нас гарний настрій.
Діти, в народі кажуть, що добрий гість – дому радість. Сьогодні у нас гості, привітаймося з ними.
2. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
- Сідайте. Почнемо наш урок. Діти, подумайте і скажіть, зі співом якого птаха можна буде роботу вашу на уроці порівняти? (відповіді дітей).
- А за гарні влучні відповіді я буду давати вам соловейчиків, які ми підрахуємо в кінці уроку та оцінимо ваші відповіді.
ІІ. Актуалізація опорних знань:
слайд 1 – портрет Шевченка. Пригадайте, будь-ласка, з творчістю якого укр. поета ми познайомилися на попередніх уроках? З яким твором? (Т.Шевченко «За сонцем хмаронька пливе».
слайд 1 – Епіграф і тема.
- А на сьогоднішньому уроці, дітки, ми продовжимо знайомство з творчістю поета і маємо можливість доторкнутися своїм серцем, часточкою своєї душі до чарівного світу поезії великого українського поета Т.Г.Шевченка, бо темою нашого сьогоднішнього уроку є:
Читає учень - «Картини довколишнього світу, природи в поезії Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати».
- Висока майстерність володіння словом дозволяла поету створювати неповторні картини у своїх творах. А епіграфом до нашого уроку можуть слугувати слова І.Франка про вірш «Садок»: «Се поезія бажання життя»
Робота над епіграфом: Скажіть, будь ласка, як ви розумієте це висловлювання? (коли людина щаслива, радісна, має надію)
- На прикладі поезії Т.Шевченка «Садок вишневий коло хати» ми з вами відчуємо силу українського слова у змалюванні природи рідного краю та гармонії сімейних стосунків.
ОЧІКУВАННЯ: Відео «Соловейко».
- Як ви думаєте, який стосунок має цей співочий птах до нашого уроку? - Я хочу почути від своїх учнів, чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку? Які ваші передбачення?
- А також на сьогоднішньому уроці, діти, ми постараємось (читають хором):
Слайд 3 - завдання
Не тільки слухати, а й чути,
Не тільки дивитися, а й бачити,
Не тільки думати, а й аналізувати.
- А я чекаю від вас, якщо ви будете сьогодні на уроці уважними, активними, працьовитими, то матимете від мене в кінці уроку маленький сюрприз. Домовились?
ІІІ. Мотивація навч. д-ті:
У: Хто памятає, у якому місяці народився Т.Ш? Як раз на сучасному етапі, діти, Інститут національної памяті розглядає питання, щоб зробити 9 березня святковим днем, а в школах нашого району і по всій країні буде проходити Тиждень національно-патріотичного виховання під назвою «Шевченківський тиждень», в якому і ми з вами обов’язково візьмемо участь.
ВИСНОВОК: Отже, ми окреслили собі завдання на цей урок і на перспективу, тож можемо йти далі. Готові?
ІV: Перевірка ДЗ: діти мали вдома виразно прочитати вірш «За сонцем хмаронька пливе», за бажанням намалювати ілюстрації до нього.
Відкрийте підручники на стор.210. Хто бажає поділитися результатами своєї роботи? – 2 учні читають, відповідають. ОЦІНЮВАННЯ
А тепер підніміть руки, хто намалював ілюстрації до вірша? Виходьте до дошки і презентуйте свої роботи. – Діти показують малюнки.
Завдання іншим: Діти, знайдіть у тексті вірша «За сонцем хмаронька пливе» рядки, які намалювали ваші однокласники. ОЦІНЮВАННЯ.
- У вас на партах є картки із завданнями. Погляньте уважно, зараз ви попрацюєте в парах або трійках. Виконуєте завдання № 1: вам запропоновано 6 питань, ви їх обговорюєте та обираєте 2 будь-яких на вибір, відповідає один від пари (трійки). (Дається 3 хвилини на його виконання.)
КАРТКА
І завдання . Т.Г.Шевченко «За сонцем хмаронька пливе»
Які кольори переважають у цьому вірші?
На скільки частин можна умовно поділити цей вірш, який настрій поета вони передають?
Прочитайте з тексту, з чим порівнює автор сивий туман? Як називається такий худ. засіб?
А що робило сонечко? Як назив. такий худ. засіб?
А які слова допомагають передати лагідний, ніжний настрій? Знайдіть у тексті.
Вірш – це твір епічний, ліричний чи драматичний? Що їх відрізняє?
(ПІДРУЧНИК: стор.209, стаття «Ліричний твір»).
ІІ завдання
Визначити тему і основну думку вірша «Садок вишневий коло хати»
Назвати рими у вірші «Садок вишневий коло хати»;
Знайти і назвати всі дієслова, пояснити їх значення.
ВИСНОВОК: Отже, ми повторили деякі художні засоби, поняття, над якими працювали на минулому уроці, можемо продовжувати нашу роботу.
У: Діти, ви добре попрацювали, я бачу, що ви трохи втомилися, тому пропоную трохи відпочити.
Встаньте, діти, посміхніться. Землі нашій уклоніться. Всі до сонця потягніться. Вліво, вправо нахиліться. Веретенцем покрутіться. Раз присядьте, два присядьте, біля парт спокійно станьте.
У: А зараз на слайді ви побачите діток, які танцюють, можете повторювати за ними або виконувати рухи, які вам подобаються.

Фізкультхвилинка. Відео «Україно, ми твоя надія».

- Діти, ви справді надія нашої України, тому я звернулася до цієї фізкультхвилинки.

V. Опрацювання навч. мат-лу:
Слайд 4. Петропавловська фортеця
- Перш, ніж ми перейдемо до знайомства з віршем «Садок вишневий коло хати», прослухаємо, за яких обставин його було написано. Учень досліджував цей факт з біографії Т.Шевченка, тому запрошую його до слова. А ви, діти, уважно слухайте, щоб змогли потім відповісти на мої запитання. Добре?

Розповідь учня
17 квітня 1847 року Тараса Шевченка заарештовано і кинуто за ґрати Петербурзької фортеці. Причиною арешту стало членство поета в таємній політичній організації, яка називалась Кирило-Мефодіївське братство. На допитах Т. Шевченко тримався мужньо й гідно, не втрачав присутності духу, мудро й дипломатично відповідав на запитання високих чиновників-слідчих.
В одиночній камері центральної управи політичної поліції гіркі роздуми поета вилились у чудову лірику, яка свідчить, що не злоба й ненависть, а любов жила в його серці у скрутний час випробувань. Любов до знедоленої України та її народу, мальовничої природи, співчуття до всіх нещасних. Т.Шевченко створив цикл поезій - з 13 творів. Вони об'єднані в ліричний цикл «В казематі».

- У: Дякую. ОЦІНЮВАННЯ.
Виразне читання вірша вчителем:
А зараз відкрийте, будь ласка, свої підручники на стор. 211. Я буду читати вірш «Садок», а ви уважно слухайте і спостерігайте за інтонацією, темпом читання, логічними наголосами, паузами (можна олівцем ставити рисочки на місці пауз).
(Виразне читання вірша «
·Садок вишневий коло хати» учителем).

Слайд 5. садок вишневий коло хати

Слайд 6. хрущі над вишнями гудуть

Бесіда за змістом
Чи сподобалась вам поезія «Садок» Т.Шевченка?
Які слухові і зорові образи постали перед вами, коли ви слухали?
Діти, а чи всі слова вам знайомі?
Слайд 7. хрущі, плугатарі - словникова робота
Вправи у виразному читанні вірша:
Які зорові і звукові образи постають перед нами? А як гудуть хрущі? У яку пору року вони гудуть? (спробуймо погудіти з дітьми). А що ви знаєте про цих жуків?
У: а зараз, діти, ви почитайте пошепки, уявіть себе хрущиками. Після цього по 1 учню прочитає по 1 строфі вголос. Бесіда за змістом після прочитання учнями.
І строфа: Намалюйте усно, що ви собі уявляли, коли слухали уривок? А що допомагало це відчути? Звуки. Усне словесне малювання ІІ строфи, ІІІ строфи (що побачили, почули тощо).
Бесіда за змістом
- Який настрій викликала у вас поезія Шевченка? Підберіть слова, які використав автор для передачі лагідного настрою? (садок, дівчата, зіронька, маленьких діточок, соловейко). Які почуття допомагають висловити пестливі слова? (ніжність, душевне зворушення, замилування, любов).
Яку пору року описано у творі?
Знайдіть у тексті твору ознаки, які вказують на те, що дія у вірші відбувається саме у травні (хрущі гудуть, вишні цвітуть, спів соловейка). А яку пору року любите ви, чому?
Яку пісню могли б співати дівчата, ідучи з поля? А пригадайте твір С.Васильченка «У бурянах», що там завжди лунало над селом? Чому саме пісня підбадьорює селян? (пісня є одним із символів українського народу, народ співучий, пісня завжди супроводжувала українців і в радості, і в горі)
Як ви вважаєте, чого хоче мати навчити доньку? (культурі поведінки, чемності, повазі до старших).
Яку мрію поета ми бачимо у вірші Т. Шевченка? (Про щасливе, гармонійне сімейне життя)
Що робить сім’я коло хати? А чи є така традиція у ваших сім’ях – вечеряти в сімейному колі? Коли це буває?
Що ви можете сказати про майстерність автора? (відповіді учнів) - Він майстерно зміг художніми засобами і прийомами змалювати прекрасну картину природи і родинного затишку.
- А ви згодні з Шевченком, що в рідній оселі завжди найкраще?

- Чи є ще щось краще, ніж квітучий сад, мирна хліборобська праця, дружна родина, спів соловейка? Про це мріяв усе життя й сам Шевченко, хоч його мріям не судилося здійснитися.

Робота над звуковим складом вірша
І куплет: звуки ш, шч; - вимовте
ІІ - ч – що означає цей звук? Яку пору дня – вечір, ніч;
ІІІ – повільно, як мати колише дитину – тема материнства, що нагадує нам таке протяжне виконання – яку пісеньку - колискову
Алітера
·ція (від [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] ad до і littera буква) стилістичний прийом, який полягає у повторенні однорідних [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] задля підвищення інтонаційної виразності [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], для емоційного поглиблення його змістового зв'язку:
Асона
·нс ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] assonare співзвучати) повторення однакових голосних звуків у рядку або строфі, що надає віршованій мові милозвучності, підсилює пп музичність.
Який образ присутній в кінці 2 і 3 строф? Соловейка. А це символ чого? - щастя, надії, спокою. Про що він співає? А які ще символи ми побачили у цьому вірші?
А чи можемо ми стверджувати, що Шевченко – це наш український соловейко? Чому?
А якою називають українську мову? – соловїною, чому?
- А ви чули чи бачили соловейка? З чим асоцієються у вас його спів. /Весна, вечір, рідна хата, сімейний затишок, надія, як у вірші Т.Шевченка/
А які ще українські символи зображені у вірші? – хата, вишневий сад, родинне коло.
А що хотів автор донести до читача?
Діти, такою картину побачили ви, а якою її уявляв сам автор? Зверніть увагу на екран.
Слайд 7. - картина Шевченка «Селянська родина».
Завдання: описати, що вони побачили і порівняти з віршем – 3 хв.
Випереджувальне завдання. Розповідь учня.

Учениця. На картині ми бачимо подвір'я та стареньку хату під солом'яною покрівлею. Тут зібралася селянська сім'я: батьки, їхній синочок і старий дід. Малюк ненароком розбив горщика. Батько хотів, було, покарати сина за шкоду. Ми бачимо, що мати заступається за малого. Заспокоєний нею батько в одну руку бере люльку, а другою тягнеться до сина, щоб його приголубити. Під ногами в людей крутиться дворовий пес.
Неподалік на призьбі сидить і гріється у промінні призахідного сонця дідусь. Він заглиблений у свої думки і не дослухається до того, що відбувається на подвір'ї.

VІ.УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ, ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Виконання завдання № 2 на картках (робота в парах, трійках).
Ви згодні з Франком, що поезія «Садок» - «Се поезія бажання життя» - (прагнення жити в щасливій Україні).
Цей вірш став «візитною карткою» України? Чому саме цей вірш став «візитною карткою» України? (у ньому втілено мрію кожного українця щодо щасливого сімейного затишку, родинного тепла у рідній оселі. Які ключові образи вірша? (садок вишневий, спів соловейка, вишневий сад, пісня, родина, мати з дитям, хат, мирна праця).

- Діти, ви хочете дізнатися, що більш за все любив Шевченко? Зверніть увагу на слайд. Пропоную хором прочитати вірш.
Слайд 9
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Ім красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини.
А нас, людей, без Батьківщини.
Слайд 9 – Україна. Як називається така загадка або вірш, відгадка якої криється у перших літерах кожного рядка? – акровірш.
ОЦІНЮВАННЯ, підрахунок балів – оголошення та мотивація оцінок.

VІІ. Рефлексія. (враження від уроку)
Чи сподобалася наша зустріч?
Що найбільше сподобалося, запам’яталося?
Чи сподобалося вам, як ви досягали своїх цілей?
Слайд 10 – Д/З з коментуванням:
Обов’язкове: 1) Вивчити вірш «Садок вишневий коло хати» напам’ять,
На вибір: 2) створити ілюстрації до творів Т.Шевченка;
3) розглянути картини на стор.212-213, написати твір-роздум «Які почуття викликають у мене поезії Т.Г.Шевченка?»

(На останок дарую всім дітям і гостям соловейчиків з побажаннями)

Щоб під мирним, чистим небом України
Пишалися пшеничнії поля.
І щоб щасливими були усі родини,
Здоровими дорослі і малі.









13PAGE 15


13PAGE 14715




Заголовок 315