Конспект урока: Відмінки іменників, їх значення. Кличний відмінок в українській мові


Тема. Відмінки іменників, їх значення. Кличний відмінок в українській мові
Мета: з’ясувати, скільки в українській мові існує відмінків іменників, пояснити учням, що собою являє кличний відмінок і де він найчастіше застосовується; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво-комунікативного матеріалу виховувати любов до Батьківщини.
Обладнання: підручники, таблиці, схеми.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчання школярів
1.1. Організаційний момент.
1.2. Повідомлення теми, мети й завдань уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
2.1. Перевірка домашнього завдання
2.2. Бліц-опитування1) Скільки родів мають іменники в українській мові? Назвіть їх.
2) Доведіть, що число — непостійна граматична ознака іменників.
3) На які групи поділяються іменники за наявністю форм числа?
4) Які іменники називаються збірними? Наведіть приклади.
5) Які іменники вживаються тільки в однині? Наведіть приклади.
6) Які іменники мають тільки форму множини? Наведіть приклади.
2.3. Індивідуальна робота на картках.
Картка №1
Текст
Українська мова має свою історію. Вона присутня у найстаріших літописах Київської Русі,в «Слові про Ігорів похід». Давньою українською мовою написані козацькі державні документи. Створена самобутня художня писемність епох - від Івана Вишенського до Григорія Сковороди. Українська мова має свою могутню класичну літературу,своїх визнаних світом геніїв:Тараса Шевченка та Івана Франка,Лесю Українку та Михайла Коцюбинського.
Записати іменники із тексту у два стовпчики:а) власні назви,б) загальні назви.
Підкреслити іменники, як члени речення, у 3 реченні.
Картка №2
Текст
Світ без матері – світ без радостіСпоконвіку в Україні, як найвищу святість, люблять і шанують матір. Мати – хранителька домашнього вогнища. Її поважають за мудрість, шанують за відданість. Ніжності матері немає меж. Своєю щирістю й любов’ю мати облагороджує світ. Тінню вкривається обличчя матері, коли в дітей виникають проблеми. Гордістю світяться її очі, коли сини й доньки виростають гідними людьми. Тож вклонися доземно своїй матері. Дорожи матір’ю завжди. Вона довіку буде твоєю міццю й опорою.
а) визначити рід, число іменників у тесті;
б) підкреслити іменники, як члени речення, у 2 реченні.
2.4. Творче конструювання ( робота в групах).
Утворіть множину і збірні назви від поданих іменників. Складіть 2 речення зі словами на вибір, щоб в одному випадку іменники вживалися в однині, а в іншому — в множині або позначали збірні назви.
Листок, гілка, сучок, вітка, промінь, корінь, комашка, береза, жито.
III. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу
3.1. Спостереження над мовним матеріалом.
Словникова робота.
1) Прочитайте слова, записані на дошці:
Бензин
Борт
Бульвар
Ближчий
Буфер
Бездоріжжя
Бордюр
2) Поясніть значення цих слів.
3) Прочитайте вголос ці слова декілька разів, запам’ятайте правопис.
4) Запис слів по пам’яті.
5) Перевірка.
6) Записати речення
Розмоклими шляхами, по бездоріжжю, валка за валкою чвалають заробітчани.
(За М.Олійником)
7) Визначити відмінок словникового слова.
3.2. Опрацювання теоретичного матеріалу
а) Розгляньте таблицю на С. 88 підручника.
Прочитайте назви відмінків і дайте відповіді на питання:
1) Скільки відмінків в українській мові?
2) На які питання вони відповідають?
3) Чому кожний відмінок має два питання?
4) Подати в початковій формі слова:
Чорний, смужка, перший, борозна, тягнутися, понад, стежка, вздовж, берег.
Скласти з цих слів і записати на дошці речення:
Чорна смужка першої борозни тягнеться понад стежкою вздовж берега.
— Як пов’язані іменники стежка, берег, борозна з іншими словами в реченні?
Зразок відповіді
Іменник пов’язується з іншими словами в реченні за допомогою закінчень або закінчення в поєднанні з прийменником. Тільки іменник у називному відмінку не належить від інших слів у реченні. Тому цей відмінок називається прямим, а всі інші — непрямими.
— Як правильно визначити відмінок іменника?
6) Коментар учителя.
Щоб правильно визначити відмінок іменника, треба:
а) знайти слово, до якого відноситься іменник;
б) поставити від цього слова питання до іменника.
Зміна іменників за відмінками називається відмінюванням.
7) Самостійне опрацювання теоретичного матеріалу за підручником (С. 91).
Відповісти на запитання:
— Який відмінок є початковою формою іменника?
— Чим виступають іменники в називному відмінку однини й множини у реченні?
— Якими членами речення можуть виступати іменники, які вжиті в непрямих відмінках?
— Назвати групу іменників, яка не змінюється ні за відмінками, ні за родами.
8) Коментар учителя.
Крім шести відмінків, іменники в українській мові мають кличну форму, яка вживається при називанні предмета в звертанні: Вставай, Україно, вставай, виходь на дорогу свободи (Д. Павличко).
9) Пошукове дослідження.
Визначити кличну форму іменників.
Донеччино моя, моя ти батьківщино, тобі любов моя і всі мої чуття! (В. Сосюра)
— Пояснити, чому слово батьківщино написане з маленької літери.
— Навести приклади, щоб це слово писалося з великої букви.
IV. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми
1. Творча робота.
Провідміняти подані іменники. Виділити закінчення й пояснити правопис.
I варіант: Донеччина, море.
II варіант: Дніпро, хвилина.
2. Виконання пізнавального завдання аналітичного характеру.
Списати, розкриваючи дужки. Виділити закінчення та визначити відмінок іменників.
Перевіряти (диктант, задача). Перевірка (диктант, задача). Зустрічати (актор, герой). Зустріч з (актор, герой). Дякувати (брат, товариш). Порадити (батько, сестра).
V. Систематизація й узагальнення знань
1. Творча робота.
Утворити словосполучення, добираючи до дієслів іменники, які відповідали б на подані в дужках питання.
Повідомити (кого? про що?); грати (з ким? у що?); кошти (що? чим? де?); вантажити (що? на що?); відштовхуватися (чим? від чого?); молотити (що? де?)
2. Самостійна робота.
Виконання вправи 150 підручника (С. 88).
VI. Підсумок уроку
1) Скільки відмінків є в українській і сучасній російській мовах?
2) Чому кожний відмінок має два питання?
3) Чим виступають в реченні іменники в кличному відмінку? Наведіть приклади.
4) Усно провідміняйте слова край, країна.
5) Усний малюнковий диктант:
1. 2.
3. 4.
5. 6.
Відповіді: 1- бордюр, 2- бездоріжжя, 3- буфер, 4- бульвар, 5- борт, 6- бензин.
VII. Домашнє завдання
Підручник С. 91, вивчити правила, вправа 151.