Жібек жолыны? пайда болуы ж?не оны? ?ызметі


Бекітемін:
02.XI.2015 Пән атауы: Қазақстан тарихы Құрақбаева Бақтыгүл Қосанбайқызы
Сабақтың тақырыбы: Жібек жолының пайда болуы және оның қызметі
Мақсаты: Ұлы Жібек жолының пайда болуын және тек сауда мен шаруашылықты дамытушы ғана емес,халықаралық қатынастар мен мәдениетті таратушы жол ретінде маңызын ашып көрсету.
Күтілетін нәтиже: Оқушылар ертедегі сауда жолының бағыттары мен оның бойындағы гүлденген мәдениет ошақтарын дамуына Ұлы Жібек жолының зор үлес қосқанын біледі.
Әдісі : Сын тұрғысынан ойлау, Диалог. Сұрақ –жауап, Кластер, сәйкестендіру
Ресурс: АКТ,сайт,оқулық,интернет материялдары
І. Қызығушылығын ояту Мұғалім іс-әрекеті.
I.Ұйымдастыру кезеңі.
А)Оқушылармен амандасу,
Б) Оқушыларды түгендеу,сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру,
С) Оқушыларға «қырық секунд»
ойынын ойнату, топқа бөліну
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. (Тест)
1.Қыпшақ хандығының құрылған уақыты
А)1465-1991;Ә)1773-1775;Б)IX-XI; В)XI-XIII

2.Хандық билігінің орталығы қалай аталды
А)орда; Ә)кесене; Б)ақ үй; В)мазар
3.Әскери басқару жүйесі нешеге бөлінді
А)2; Ә)5; Б)9; В)1.
4.Махмуд Қашғари қыпшақ тілінде құлды қалай атады
А)елбөрілі; Ә)йетиоба; Б)яланкуг; В)тоқсоба
5.Қадыр-Буке хан мен оның жиені Алып-Деректің арасындағы билік үшін таласты пайдаланып, қалуды көздеген
Хорезм билеушісі
А)П.Карпини; Ә)Г.Рубрук; Б)Текеш;
В)Махмуд Қашғари
6.Ресей жерлеріне барып орналасқан қыпшақтар орыс деректеріндегі атауы
А)басқақ; Ә)тархан; Б)половшылар; В)тат
7.Дунай бойына жетіп жайғасқан қыпшақтарды венгрлер қалай атады
А)кундар;Ә)шерби; Б)бек; В)орда
ІІІ. Жаңа сабаққа ену.
Еуразиямен батысы мен шығысын байланыстырған, б.з.б.II ғ.- б.з.XVғасыры аралығындағы аса маңызды сауда-керуен жолы.......? Оқушының іс әрекеті.
Оқушылар парақшалар арқылы бөлінеді.
Топ мүше-і белгіленеді. Сонымен қатар бағалау
парағын толтырып отыру
топ басшысының міндеті
Оқушылар тест тапсырмасын орындайды.
1-В
2-А
3-А
4-Б
5-Б
6-Б
7-А
Мұғалім сұрақ қояды.
ІІ. Мағынаны тану. Жаңа сабақ видео ролик арқылы «Ұлы Жібек жолының қалыптасуы және тарихи маңызы» түсіндіріледі.
1.Ұлы Жібек жолының пайда болу тарихы
2.Ұлы Жібек жолының шаруашылықтың дамуына тигізген әсері
3.Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне тигізген ықпалы. Оқушылар Ұлы Жібек жолының мәдениеттің өркендеуіне,шаруашылықтың дамуына тигізген әсерін көрді.
1-тапсырма.Сұрақ-жауап.
Неліктен бұл жол Жібек жолы деп аталды?
Ұлы Жібек жолының пайда болуы тарихы туралы не білдік?
Ұлы Жібек жолының маңызы неде?
2-тапсырма.Сәйкестендіру.
Ортағасырлық Азиада әлемнің төрт патшалықты суретпен сәйкестендір.
Пілдер патшалығы
Бағалы тастар патшалығы
Сәйгүліктерпатшалығы
Адамдар патшалығы
3- тапсырма. Кестемен жұмыс.
Жылдар , ғасырлар Оқиғалар
Б.з.б. І ғасырдың ортасында б.з.б. II-I ғасырларда 568 жыл Б.з.б.V І ғасырда 4-тапсырма.“Тарихи диктант”
Сауда жолына байланысты дипломатиялық
қарым-қатынаста ________жылғы ___________
қағанаты мен __________мемлекетінің
арасында болған келісімдерден толық байқауға болады.
2. Екі ел саудаға байланысты __________
қарсы одақ құрды. Әр топтан оқушы жеке жауап береді.
2. Сурет б/ша төрт патшалықты интерактивті тақтада сәйкестендіреді.
3. Дәптермен жұмыс. Үш топта жеке жұмыс жасайды.
4.Тарихи диктантты дәптерге орындайды
Сергіту сәті «Қол беру»әдісі қолданады Оқушылар бір-біріне қол беру арқылы,бүгінгі сабаққа қатысты елді-мекендерді тізіп шығады
Ой толғаныс 1-тапсырма . Кластер. 1-топқа:
Ұлы Жібек жолы
2-топқа:
Ірі сауда орталықтары
3-топқа:
Жетісу арқылы өтетін Жібек жолының картасы Оқушылар кластерді толтырады.
Үйге тапсырма §15. Ұлы Жібек жолының тармақтары .Ұлы Жібек жолының Қазақстандағы сілемі Күнделікке жазып алады.
Бағалау Оқушылар бағалау парақшасын ұпайлары бойынша толтырады, ортақ баға қойылады.
Оқушылар бағалау парақшасын тапсырады,ортақ ұпайы шығарылып бағаланады.
Кері байланыс Сұрақ -жауап
Рефлексия кезеңінде оқушылар өз пікірін,ойларын қағаз бетіне түсіріп қояды.