Урок з природознавства Вода,властивості води. Вода-розчинник. Розчинник у воді речовини. Прісна і морська вода. Температура води: холодна, гаряча, тепла. Термометр-прибор для вимірювання води.


Тема:Вода,властивості води. Вода-розчинник. Розчинник у воді речовини. Прісна і морська вода. Температура води: холодна, гаряча, тепла. Термометр-прибор для вимірювання води.
Мета: збагатити уявлення учнів про воду, ознайомити з її властивостями. Розвивати пізнавальнуактивність ,забезпечити розвиток логічного та просторового мислення ,спостерігати та виконувати досліди, що демонструють властивостіводи. Виховувати любов до природи.
Хід уроку:
І. Вступна частина
1. Організація учнів до уроку
Любі діти,у наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте в добрий час
Гостей посмішкою й миром
Учні: Ми вам раді,люди добрі
І вітаєм щиро вас
І запрошуємо ласкаво
На урок у 3 клас
Девіз уроку: Активним і уважним будь
І про кмітливість не забудь
Видумуй пробуй і твори
Розум ,фантазію прояви!
2.Мотивація навчальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми будемо подорожувати,розгадувати загадки, проводити досліди,розповідати вірші та прислів’я.
Вчитель: Сьогодні у нас незвичайний урок. Сьогодні ми зробимо ще один крок до пізнання навколишнього.
Поміркуйте і скажіть,без чого ми не уявляємо життя на землі?(без води,сонця,повітря , землі)
Слайд 1 звук дощу
Вчитель: Відгадайте загадки:Що таке пливе і ллється
Часом на камінь дереться ?
Як немає,все висихає
Звірі й птахи помирають (вода)
На все вона спроможна
Без неї жити не можна
Тепер вгадайте
Хто вона ?
Ота звичайна рідина… (вода)
Вчитель: Тема нашого уроку.Вода,властивості води. Вода-розчинник. Розчинні у воді речовини. Прісна і морська вода. Температура води: холодна, гаряча, тепла. Термометр-прибор для вимірювання води.
Слайд 2
Вчитель. Діти ! Вода- справжнє багатство землі. Життя на нашій планеті виникло та існує завдяки тому, що на землі є вода.
Вода- найбільш поширена і найдивовижніша речовина на Землі. Завдяки властивостям води на Землі існують сприятливі умови для життя. Перед Вами предмет,який називається глобус.
Глобус –це об’ємне зображення нашої планети. Який колір переважає на ньому? (зелений чи синій).
Так, синій або ще називають блакитний. Цим кольором позначена вода.
слайди
Вода-це озера в них вода може бути прісною або солоною.
Вода –це моря і океани в яких вода солона і не придатна для вживання людиною.
Вода-це і хмари в небі.
Вода –це річкі з прісною водою і яку вживають люди і тварини.
Вода-це сніг та іній
Вода –це туман
Вода-це краплі дощу або роси
Вчитель:
Сльози та слина- це теж вода.
Воду ми п’ємо,нею миються,перуть одяг.
Вода –місце життя риб та інших живих організмів.
Вода входить до складу всіх живих організмів.
Діти, вода є в нашому організмі. Саме тому, що у вашому тілі багато води, ваша шкіра ніжна ,м’якенька, ваші м’язи і кістки рухливі. Вам легко виконувати фізичні вправи.
Вчитель:Слово вода- що означає?
Діти : -назву предмета і відповідає на питання що?
Вчитель :Ми вже дещо дізналися про воду. Тепер давайте проведемо досліди з водою і дізнаємось про її властивості.
Вчитель:Отже дослідження води- рідини.
Текучість води.
Налити води на плоску тарілку.(учень виконує дослід перед класом)
Не має власної форми
Переливаємо воду з одної посудини в другу,із широкої в вузьку і т.д.
Вода прозора
Взяти стаканчик з водою поставити в нього ложечку. Чи бачите ви ложечку крізь воду? (прозора)
Діти,налийте воду у склянку. Понюхайте її, спробуйте на смак.
Вчитель: Яка вода? (Прозора,без запаху,не має смаку)
Слайд 10
Висновок : вода-прозора рідина,без кольору,запаху,смаку.
Фізхвилинка
Що ж,мабудь прийшла пора
Всім нам відпочити
Хочу на фізкультхвилинку всіх запросити
Встаньте,діти усміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній
І до сонця потягніться
В різні боки нахиліться
Покружляли,потяглися
Слайд фізхвилинкаІ до роботи знов взялися
Вчитель:Вода є прекрасним розчинником
Досліди
Учень насипає в склянку водою цукор і розмішує
Учень насипає сіль у склянку з водою і розмішує
Учень насипає соду в склянку з водою і розмішує
Учень насипає глину в склянку з водою і розмішує
Учень насипає пісок в склянку з водою і розмішує
Висновок. Цукор,сіль,соду вода розчиняє
А пісок і глину тільки розмиває
Діти вода в річках,озерах,колодязях-прісна. В ній розчинена мала кількість солі.
Вода в морі і океані - гіркувато солона. В ній крім солі можна знайти майже всі хімічні елементи , які тільки знають люди

Мінеральна вода є розчином багатьох солей.
Дослід п»ють мінеральну воду.
Вчитель: А чи знаєте ви, що прісної води на нашій планеті в річках,озерах та під землею всього 0,6%. Це дуже мало ,тому ми з вами повинні не тільки любити воду, а й оберігати її. Вода звертається до нас вустами нашого земляка,поета з Миколаївщини Степана Крижанівського
«Монолог води»
Я- вода.І я родилась чистою.
Не для себе ллюся,а для вас.
Озиваюсь мовою врочистою
І лише за правду без прикрас
Я – вода. Я чиста й чесна віта
Я течу,журчу,туди й сюди
Чи ти бачиш,окаяний світе,
Щоб все більше мертвої води?
Хочеш ти ковток водиці чистої,
Щоб була я вічно молода?
Чоловіче,я сама не вистою,
Ти рятуй мене,
Бо Я –ВОДА!
Вчитель: перед вами стоїть три посудини з водою, підійдіть будь ласка і кожен візьміться рукою.
Яка вода в першій посудині? (холодна)
У другій-тепла
У третій –гаряча.
А для цього, щоб дізнатися чим вимірюється температура води відгадайте загадку
Скляна трубочка тоненька,
Рідина в ній червоненька.
Як тепло — вгору стрибає,
А як холод — униз спадає.
Є шкала й цифри малі...
Як же звуть, скажи, її?
(Термометр)
 Так термометр- це прилад для вимірювання води.
Є різні термометри: в класі- для вимірювання тепла, у медсестри-для вимірювання температури тіла людини.
Розгляньте термометр . Основна частина термометра-скляна трубка,наповнена рідиною і шкала (пластинка з діленнями ) Кожна поділка на шкалі означає один градус. У середині шкали ви бачите нуль. Це межа між градусами тепла і градусами морозу. Кінець стовпчика рідини в трубці вказує на число градусів. Щоб зрозуміти,як працює термометр,виконаємо досліди.
Дослід № 1 У склянку з гарячою водою поставити термометр ( стовпчик підніметься вгору в стакані з холодною опуститься вниз.
(Далі ви будете вчити,що при нагріванні вода розшириться , а при охолодженні-стискається)
Підсумок уроку:
Що нового дізнались на уроці?
Що ми дізналися про властивості води (проговоримо з опорою на картинки на дошці)
Чи довели ми ,що вода- це скарб Землі?
То ми впорались із завданням уроку.
Вірш «Вода»
А вода це справжнє диво!
Як прожити без води?
З нею ми завжди щасливі,
З нею в нас нема біди.
Є вода- ростуть рослини:
Ліс, сади, рясні поля.
Це чудово для людини
І радіє вся Земля
Плавають в водичці діти,
Риби у воді живуть
Розцвітають в лузі квіти
І рясні дощі ідуть
Кругообіг повсякчасно
На Землі вода веде.
Тож з водою всім прекрасно
І біди нема ніде!
Вчитель: Які ви знаєте прислів’я?
Без води ні туди і ні сюди
Щоб спрагу вгасити треба води попити
Не всяка водиця для пиття годиться
Працювали плідно,гарно
І урок пройшов не марно.
Впорались з завданням всі:
Ви сьогодні «Молодці» слайд 13