Компьютерді? ??рылымдары туралы ал?аш?ы т?сінік ?алыптастыру ?шін жа?дай жасау оны? ??рамдас б?ліктерін аны?тау.


Пәні: информатика
Сынып: 5
Сабақтың мақсаты: компьютердің құрылымдары туралы алғашқы түсінік қалыптастыру үшін жағдай жасау оның құрамдас бөліктерін анықтау.
Оқыту нәтижелері: компьютердің құрамын, негізгі және қосалқы құрылғыларын, енгізу және шығару құралғыларын, пернетақта қызметін біледі. Сыныптастарын тыңдай білуге үйренеді, бірін – бірі бағалай алады.
Ресурстар: оқулық: «Информатика» -5, Е. А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б.Қ. Әбенов, бағалау парақшалары, ұялы телефон, интернет желісі, стикерлер,
Сабақ кезеңдеріМұғалім әрекетіОқушы әрекетіБағалау1. Ұйымдастыру кезеңі. (2 мин) Амандасу. Сыныпты түстер арқылы топқа бөлу. (қызыл, жасыл, сары). Топ басшысын топпен ақылдасып  сайлау. Әр оқушы өзінің қай деңгейде дайындалып келгендеріне орай бағдаршаммен бағалау. (жасыл-жақсы, сары-орташа, қызыл-нашар) Амандасады. Түстер арқылы топқа бөлінеді. Топпен ақылдасып топ басшысын сайлайды. Әр оқушы өздерін бағдаршам көмегімен дайындық деңгейлерін бағалайды.  
2. Білу. (3 мин)
Миға шабуылСұрақтар1.      Ақапарат дегеніміз не?
2.      Ақпаратпен адам не істей алады?
3.      Ақпаратпен жұмыс істеу үшін қажетті құрылғы қалай аталады?
  Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Бағалау парақашасы1 сұрақ 1 балл
3. Түсіну.
ОқуТалдауПостер жасауҚорғауБағалауТоптарға оқулықты пайдаланып тапсырма беру.
- берілген бөлімді оқу- топта талқылау- постер жасап қорғау.
І. компьютер – 31 бет
ІІ. компьютерді қолдану. -32 бет
ІІІ. компьютер түрлері – 33-34 бет
  Топтар берілген бөлімдерді оқып танысады, топта талқылайды, оны постерге салып, постерді қорғайды.
  Топтар бірін бірі бағалау
криттерилері бойынша
бағалайды.
- тақырыбы- безендірілуі- сөздік қоры0,5-1 балл қою.
4. Қолдану. * Барлық топ 35-36 беттегі «Заманауи компьютерлердің қолдану салалары» деген қызықты ақпаратты оқып шығу.
Тапсырма. «Компьютерді үйде қалай қолданамын» деген тақырыптыІ топ – ертегі, ІІ топ – комедия, ІІІ топ – трагедия түрінде жеткізуі керек.
 
  Барлық топтар 35-36 беттегі «Заманауи компьютерлердің қолдану салалары» деген қызықты ақпаратты оқып шығады. Берілген тапсырма бойынша қойылымдар қояды. Топтар бір-бірін саусақтар
арқылы бағалайды.
5. Талдау, жинақтау. Компьютерде деңгейлік  тәжірибелік жұмыс жасау.
А деңгейіИнтернет желісінен суперкомпьютерлер туралы ақпаратты тауып, оқып беріңдер.
В деңгейіМәтіндік редакторда берілген тақырыптың біріне хабарлама жазу. «Компьютерді қолдану», «Компьютердің түрлері»
С деңгейіӨздеріңе белгілі программалардың бірінде «Компьютердің түрлері» сызбасын сызыңдар.
  Компьютерде өздері таңдап алаған деңгейлік  тәжірибелік тапсырмаларды орындайды. Бағалау парақшасына қою.
А – 1 балл
В  - 2 балл
С – 3 балл
Сергіту. Тақтадан көз және дене жаттығуларын жасауДене және көз жаттығуларын жасайды.  
Бағалау. Бағалау парақшалары бойынша жинаған балдарын санау. Топ басшысы бағалау парақшасындағы балдарын санап, қорытындысын шығарады. Бағалау парағыКері байланысСтикерлер тарату. Бүгінгі сабақ туралы өз ойларыңды жазыңдар да тақтаға іліп кетеміз. Стикерлерге бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазып, тақтаға іледі.  
Үйге тапсырма37-38 беттегі 8 тест сұрақтары31-47 беттерді оқу