К?рсеткіштік ж?не логарифмдік ?рнектерді т?рлендіру, оларды? м?нін есептеу. (10 класс)


Сабақтың тақырыбы: Көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіруді және олардың мәнін есептеуді үйрету.
Дамыту: оқушыларға көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеуді үйрету.
Тәрбиелік: өзіндік жұмыстарды жасауға дағдыландыру.
Сабақ түрі: аралас, жаңа білімді меңгеру.
Оқыту әдісі: ауызша түсіндіру, жазбаша диктант.
Көрнекі және дидактикалық құралдар: өзіндік жұмыстарға арналған кеспелер
Әдебиеттер:
А.Н. Колмогоров “Алгебра және анализ бастамалары” 9-10. Алматы, Мектеп 1987ж.
Құдабаев Қ.Ж., Сағымбекова А.С., Назарбекова П.А. Математика. Оқу құралы. Шымкент, 2005
А.Е.Абылкасимова, К.Д. Шойынбеков. «Алгебра және анализ бастамаларың. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану математика бағытындағы 10 –сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2006 ж.
А.Е.Абылкасимова, К.Д. Шойынбеков. «Алгебра және анализ бастамаларың. Жалпы білім беретін мектептің жаратылыстану математика бағытындағы 11 –сыныбына арналған оқулық. Алматы. Мектеп, 2007 ж.
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
Сабақтың мақсаты мен міндеті.
Оқушылардың өтілген тақырып бойынша білімін тексеру.
Ауызша сұрақтар:
b санының негізі а болғандағы логарифмі деген не?
Логарифмнің кандай түрлері бар?
Логарифмнің кандай қасиеттері бар?
Логарифмдеу деген не?
Потенциалдау деген не?
Жаңа сабақты түсіндіру :
Көрсеткіштік және логарифмдік өрнектерді түрлендіру, олардың мәнін есептеу.
Өрнекті рационал көрсеткішті дәреже түрінде жазып көрсету керек
1) 2) 5 3) 4) 5) 6)
7) 8)
Өрнекті санның түбірі түрінде жазып көрсету керек
1) 2) 3) 4):
Санды өрнектің мәнін табыңыз
1) 2) : 3) :(*) 4) ( )
Мысалы: ,



негізі бойынша санының логарифмін табу керек.
екені белгілі

. 1-есеп. Негізі а дәреже түрінде көрсетілген санның а негізді логарифмін табу керек:
а) г)
б) д)
в) е)
2- есеп. Теңдіктің дұрыстығын тексеру керек:
а) д)
б) е)
в) ж)
г) з)
3-есеп. Берілген сандардың а негізді логарифмін табыңыз:
а) болғанда
б) болғанда
6-есеп. 3 негізі бойынша логарифмде (а0, b0).
а) б)
7-есеп. 10 негізі бойынша логарифмде, мұндағы а0, b0, с0.
а) в)
б) г)
Оқушылардың өз бетінше атқаратын жұмысы:
1. Өрнекті рационал көрсеткішті дәреже түрінде жазып көрсетіңдер
ә) , б) , в) , г) , д) , е) ,
ж) , з) и) 2, к) 3, л) ,
м) , н) ; о)
2. Өрнекті санның түбірі түрінде жазып көрсетіңдер:
а) 7; б) 3. 2; в) 2в; г) ; д) а.
3.Санды өрнектің мәнін табыңыз: а) 16, б) 2430,4; в)8.810,25;
г) 8: (8. 9 ); д) (); е) ();
ж) (100000)0,3 . (0,000001) з) (1)-0,5 . (4);
4. Есептеңіз: 1. 2.( 0,00016)3(0,00125)4=?
Жаңа тақырыпты бекіту.
Өз бетінше жұмыс орындау:
Мынау белгілі және а мен b арқылы өрнектеңіз:
а) б)
Есептеп шығарыңыз:
а) в)
б) г)
10-есеп. х-ті табыңыз, мұнда:
а)
б)
Сабақты қорытындылау.
Оқушылардың білімін бағалау.
Келесі сабақтың тақырыбын хабарлау.
Үйге тапсырма беру.
Н Қ. Гл. III, §13 п. 1, 2, 3 №1 (б,г)