Функция. Функцияны? аны?талу облысы ж?не м?ндер жиыны. Функцияны? берілу т?сілдері.


Сынып: 10 «А»
Сабақтың тақырыбы: Функция. Функцияның анықталу облысы және мәндер жиыны. Функцияның берілу тәсілдері.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: берілген тақырыпты игере отырып, функция ұғымымен таныстыру.
Дамытушылық: функция ұғымы, оның анықталу облысы, мәндерінің жиыны, графигі, берілу тәсілдері бойынша білім, білік, дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік: жауапкершілікке, жылдамдыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың көрнекілігі: кітап, дидактикалық материалдар.
Сабақ барысы:
Ι. Ұйымдастыру кезеңі: а) амандасу; ә) түгендеу; б) кезекшімен жұмыс; в) назарын сабаққа аударту.
ΙΙ. Үй жұмысын тексеру. Дәптерлерін тексеру. Жауаптарын салыстыру
ІІІ. Негізгі кезең: Жаңа материалды игеру.
Анықтама. Кез келген жағдайда, тек қана бір сандық мәнді ғана қабылдайтын шаманы абсолют тұрақты шама деп атайды.
Анықтама. Берілген жағдайларда ғана бір сандық мәнін сақтайтын тұрақты шама параметр деп атайды.
Анықтама. Әртүрлі сандық мәндер қабылдайтын шаманы айнымалы шама деп атайды.
Анықтама. Х жиынындағы х-тің әрбір мәніне Ү жиынның нақты бір у мәнін сәйкес қоятын ереже немесе заңдылық функция деп аталады.
Функцияны және т.с.с. белгілейді, мұндағы х – тәуелсіз айнымалы немесе функцияның аргументі, у – тәуелді айнымалы немесе функция, т.с.с. – ереже немесе заңдылық.
Функция белгілі бір мән қабылдайтын тәуелсіз айнымалының нақты мәндер жиынын функцияның анықталу облысы (D), ал анықталу облысынан алынған әрбір тәуелсіз айнымалыға сәйкес табылған функцияның мәндерін оның мәндер жиыны (Е) деп атайды.
Функцияның берілу тәсілдерінің әрқайсысының ерекшеліктері:
Кестемен берілудің ерекшелігі – аргументтің мәндеріне сәйкес функция мәндері қатар беріледі;
Граиктік тәсілдің ерекшелігі – көрнекілігінде,
Аналитикалық тәсіл функцияны толық зерттеу үшін өте ыңғайлы
№ 1
а) б)

№ 3
а) ә)

б) в)

№ 4



№ 8

№ 9

№ 10
а)

ә) б)

№ 11

ΙV. Бекіту кезеңі: Функцияның анықтамасындағы ереже, заңдылық дегенді қалай түсінесіңдер?
V. Үйге тапсырма беру кезеңі: № 2, 6, 12
VІ. Рефлексия. 1) не білемін? 2) не білмеймін? 3) не білгім келеді?
VΙІ. Бағалау кезеңі: Оқушыларға білім деңгейіне сай баға қою.