Конспект урока по азбуке на тему Сехрли кетмон ( 1 класс)


Пәні,сыныбы,уақыты, мұғалімнің аты-жөні Алифбе. 1-«Г» синф . Камбарбекова С. М
28. 12.2015йил
Сабақтың тақырыбы: Сеҳрли кетмон.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мақсаты: Эртак ҳақида тушунча бериш,эртак мазмуни билан таништириш, ўқувчиларга матнни аниқ , равон ва биртекис ўқиб унинг мазмунини гапириб бера олишга ўргатиш, саволларга жавоб беришга ўргатиш.
Дамытушылық мақсаты:
Ўқувчиларнинг тоза, чиройли ёзув, дафтарни тўғри тутиш қобилиятларини ривожлантириш, мустақил ёзиш малакаларини ошириш, эсда сақлаш, тўғри ўқиш кўникмаларини шакллантириш;
Тәрбиелік мақсаты: Ҳайвонларга, табиатга ғамхўрлик қилишга, кишилар меҳнатини ҳурматлашга, ҳайвонларга ғамхўрлик қилишга, йўл ҳаракати қоидаларига риоя қилишга, Ватанни ҳимоялашга , нонни увол қилмасликка тарбиялаш;
Қолданатын модульдер: мустақил ишлаш, синов,
Сабақта қолданатын стратегиялық
іс-әрекеттер,әдіс-тәсілдер: Гуруҳда ишлаш, савол – жавоб, мусобақа, расмли диктант
Күтілетін нәтіже: Матнларни аниқ, равон,биртекис тўғри ўқишни, мазмунини гапириб беришни, саволларга тўлиқ жавоб беришни ўрганади.
« Таныстым » ________________
Сабақтың барысы
Сабақ бөлімінің
мазмұны, уақыты, Мұғалім іс-әрекеті Оқушы іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі Саломлашиш; давоматни аниқлаш; Саломлашади Психологик дайындық Кайфиятимиз қалай ?
Бир – биримизга яхши тилаклар айтамиз, ўтган дарсни савол – жавоб асосида мустаҳкамлаш. Қўлларини кўрсатади. баракалла
3.Негізгі бөлім: Жаңа сабақ
Эртак – халқ оғзаки ижодига киради. Эртаклар мазмунига қараб 3 хил бўлади :
Ҳайвонар ҳақида;
Ҳаётдан олинган эртаклар;
Саргузашт эртаклар.

Дарсликнинг 158– бетидаги « Сеҳрли кетмон » эртаги билан танишамиз.
Сеҳрли кетмон.
Подшонинг уч ўғли бор эди. Улар ҳеч иш қилмас экан. Улар бир куни иштаҳалари бўғилиб, овқат ей олмай қолишибди. Табиблар уларга ёрдам бера олмабди. Шаҳзодалар дори излаб йўлга чиқишибди. Улар йўлда кетмон чопаётган бир чолга учрабди. Чол уларга ёрдам бераман дебди, лекин сенлар бу тепаликни текислаб берасанлар дебди. Чол кампирига палов пишириб қўй дебди, шаҳзодалар иш қилиб чарчаб келиб, гўштсиз паловни маза қилиб ейишибди. Улар бободан овқатга қандай дори солдингиз деб сўрашганда, чол уларга мен овқатга дори солмадим, сизларни ишга солдим, сизлар ушлаган кетмон йўқолган иштаҳанинг давоси, - деб жавоб берибди.
Қунт билан тинглайди, ҳарфни такрорлаб, бўғинлар ҳосил қилади.
Матнни қунт билан ўқиб чиқади.
Гапларни ёзиб олади. Яшанг
Олмали жетонлар
Расмлар

Ёввойи ҳайвонларнинг расми.
4.Жаңа сабақты пысықтау 1. Нима учун подшо болаларининг иштаҳаси бўғилибди ?
2. Уларни даволатиш учун подшо нималар қилди ?
3. Эртак болаларни қандай бўлишга чорлаяпти Саволларга жавоб беради. Алфавит,
расмлар
Сергіту сәті Ритмик машқлар бажариш бажаради. баракалла 5.Қорытындылау Меҳнат ҳақида мақол ёдлайди.
Ёдлайди.
смайликлар Расмлар
Рефлексия Билдим - , билмадим -, билгим келади - .