Жылдамды?ты табу?а берілген есептер


«Бекітілді» Пән мұғалімі: Д.Г.Масабаева
Күні: 28.01.16 Пәні: математика Класы: 4 «В»
Тақырыбы: Жылдамдыққа берілген есептер. Қайталау .
Мақсаты Жылдамдықты табуға берілген есептерді шығара білуге үйрету. Есте сақтау қабілетін дамыту. Сыни ойлауға үйрету, ұйымшылдыққа, топтық тапсырмаларға белсене қатысуға, жеке ойларын жеткізе білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже Өзін өзі реттеу дағдысы қалыптасады.
Проблеманы анықтауда және шешуде ашық сұрақтарға жауап береді
Басқаны үйрету жауапкершілігін сезіне алады.
Түйінді идеялар (кілтті сөздер) Математика - ғылымдар патшасы
Сабақ кезеңдері: Мұғалімнің іс - әрекеті Оқушының іс-әрекеті Саралау Бағалау Ресуртар
Қызығушылығын ояту Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру. Оқушыларды парақшалар бойынша топқа бөлу
223139028575560х35=19600
00560х35=19600
Өткенге шолу
«Көбейткіштер» тобы
45974140005604х45=27180
0604х45=27180
181229049530578•28=16184
00578•28=16184

19932659906068102:34=2003
0068102:34=2003
«Бөлінгіштер»тобы
629920209554212:54=78
04212:54=78

16408408191517710:35=506
0017710:35=506

«Уақыт» тобы
216725590170V=70км/сағ
S=420км
t=?сағ00V=70км/сағ
S=420км
t=?сағ111696591440V=60км/сағ
S=240км
t=?сағ00V=60км/сағ
S=240км
t=?сағ254091440V=80км/сағ
S=320км
t=?сағ00V=80км/сағ
S=320км
t=?сағ
«Қашықтық» тобы
214566540005V=80км/сағ
t=2сағ
S=?км00V=80км/сағ
t=2сағ
S=?км106934040005V=50км/сағ
t=3сағ
S=?км00V=50км/сағ
t=3сағ
S=?км254040005V=40км/сағ
t=3сағ
S=?км00V=40км/сағ
t=3сағ
S=?км

«Суреттерді таңда» ойыны. Әйнекшеге сан қой, тез есепте
Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? (60км)
Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?(272км)


Спортшы 156 км арақашықтықты 2 сағатта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?(78км/сағ)


Формуланы хормен оқыту. №1 Кестемен жұмыс
Жылдамдық Уақыт Қашықтық
? 5с 30м
? 6с а км
? хс 90м
№2 «Сұрақ жауап»
Не тұрақты болды? Не өзгерді және қалай?
Жылдамдық Уақыт Қашықтық
64 м\с 2с 128м
32м\с 4с 128м
16м\с 8с 128м
Психологиялық ахуал
Мейірімді жүрекпен,
Ақ пейілді тілекпен.
Амандасып алайық,
Сабақты біз бастайық
Парақшаларды таңдау арқылы 4 топқа бөлінеді
Топ басшысы сайланады
Әр топтан бір оқушыға оқыту
№9 6319:89+7224:86=155
6699:87-1590:53=47
(104820-90996):72=192
192000:64-64064:64=1999
578х28+346х21=23450
348х37+19720х60=1196076
Суреттерді топ басшысы таңдайды. Артында берілген есептерді шығарады.
1-топ 2-топ
S=? км S=?
t= 3сағ t=4сағ
V=20км/сағ V=68км/сағ
4-топ 3-топ
t= ? S=156км
S=920м t=2сағ
V=92м/мин V=?км/сағ
21
4762512700S=V•t
00S=V•t
114300012065t=S:V00t=S:V

314325174625V=S:t00V=S:t 3
V-жылдамдық
t-уақыт
S-қашықтық V=S:t
Қозғалыс жылдамдығын табу үшін, қашықтықты уақытқа бөлу керек

Топтық тапсырмаларды оқушылар ұйымшылдықпен орындайды
1-топ 30м:5с
2-топ акм:6с
3-топ 90м:хс
4-топ V=S:t
Қашықтық тұрақты.
Жылдамдық әр түрлі соған орай уақыт та әр түрлі Бағалау парағы
Үлестір
мелі қағаздар
Топтық тапсырма
лар
суреттер
кестелер
сызбалар
Мағынаны тану
№3 Кестемен жұмыс
Қозғалыста
ғы дене Жылдамдық Уақыт Қашықтық
Жеңіл машина 2сағ 180км
Жүк машина 3сағ 150км
№4 Парақшаларға жазып әр топқа есеп шартын тастау
№5 Тақтаға жазу
Дәптерге жазу
Жұптық жұмыс
№6
25220:65=388 388х65=25220
5040:84=60 60х84=5040
3650:73=50 50х73=3650
3900:65=60 60х65=3900
Сергіту сәті
«Кім шапшаң?» №7
Кестемен жұмыс
с 1 2 3 5 10 360
360:с 360 180 120 72 36 1
а 100 200 300 30 40 50
ах 96 9600 19200 28800 2880 3840 4800
№9
Ойлан,тап Кестемен жұмыс
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын ортаға салады
1-топ жүк машинасының жылдамдығын өрнек түрінде жазады 180км:2сағ
2-топ жеңіл машинасы 150км:3сағ
3-топ бір біріне жақындау жылдамдығын 180км:2сағ+150км:3сағ
4-топ екеуінің жолда барлығы канша уакыт болғанын 2сағ+3сағ
№4 1топ 2 топ талдап шартын құру шығару
V=8км/сағ
t=8сағ
4сағ-? км/сағ
Ш: 8 км/сағ х8сағ =64(км 64км:4сағ=16км/сағ
Ж: 4сағатта 16км/сағ жыдамдықпен қозғалу керек
№5 3 топ 4 топ
S=276км
Машинамен-60км/сағ-4сағ
Атпен-?км/сағ - 4сағ
Ш:60км/сағх4сағ=240км
276км-240км=36км 36км:4сағ=9км/сағ
Ж:атпен 9км/сағ жылдамдықпен жүрді
Бірінші жұп бөлуді орындайды
Екінші жұп көбейтумен тексереді
1-топ 360 :1, 360: 2, 360: 3
2-топ 360 :5 , 360 :10 ,360 :360
3-топ 100х96 , 200х96 , 300х96
4-топ 30х96, 40х96, 50х96
Әр топ жеке шығарады
1-топ 1...7х...=13...
2-топ 2...9х...=...98
3-топ 607х ...=... ... ... 4
4-топ 64... :8=80 Ой толғаныс «Жасырын санды тап» ойыны
Түйе 2 сағатта 90 км қашықтықты жүріп өтті. Түйе қандай жылдамдықпен жүрді ? (45км/сағ)
2.Заузақоңыз 11км/сағ жылдамдықпен 2 сағ ұшты. Қоңыз қандай қашықтықты ұшып өтті? (22км).
3.Ұлу 30 дм/сағ жылдамдықпен 2сағ жорғалады. Осы уақыт ішінде ол қандай қашықтықты жүріп өтті? (60дм)
4. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м) Қосымша оқу
Үйге тапсырма №8 26-бет Оқушылар үй тапсырмасын шығарып келеді Рефлексия Шындық шыңы арқылы сабақтан алған әсерлерін бөлісу Сабақтан алған әсерлерін бөліседі стикер
Не сәтті өтті?
Нені дамыта аласыз? Не сәтсіз өтті?
Нені өзгерткіңіз келеді? ЖЫЛДАМДЫҚТЫ ТАБУҒА БЕРІЛГЕН ЕСЕПТЕР (ПРЕЗЕНТАЦИЯЛАР)
ADMIN · АПР 25TH, 2014 · 0 COMMENTАқтөбе облысы
Темір ауданы
№3 Шұбарқұдық мектебі
бастауыш сынып мұғалімі
Атраубаева Бибігүл Қожашқызы
 
4  сынып Атраубаева Бибігүл Қожашқызы Жаңа материалды меңгерту
Сабақтың тақырыбы: Жылдамдықты табуға берілген есептер Мақсаты: Жылдамдықты табуға берілген есептерді шығара білуге үйрету. Күтілетін нәтиже — Қозғалыс есептері туралы мағлұмат алады;
— Өз ойларын еркін жеткізуге тырысады;
—  Шығармашылық тапсырмалар арқылы ой- қиялдары дамиды;
— Топпен жұмыс істеуге үйренеді. Міндеттер — пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру;
— есепке сәйкес сызба сала білу дағдыларын  қалыптастыру;
— жарыс арқылы тез дұрыс есептеуге үйрету;
— ауызбіршілікке, ұйымшылдыққа  тәрбиелеу. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық.
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз
Партамызға отырып,
Табыс тілеп көзбенен,
Жаңа білім алуға,
Алға қадам аттаймыз.
Оқушылар орындарына отырып, алақандарын біріктіріп, бір-біріне жүректерінің жан жылуын береді.
Бүгінгі күн терезеден,
Бізге, міне, тұр қарап.
Сондай жақсы көңіл күймен,
Басталады бұл сабақ. Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушы-
ның іс-әрекеті
Қызығушылы-ғын
ояту кезеңі Сыныпты топқа бөлу (қозғалысқа байланысты топ түріне бөлу)
1-топ- «Жылдамдық»
2-топ- «Уақыт»
3-топ- «Қашықтық» Әр оқушы өзіне тиесілі орнына отырады, топ басшысын сайлайды.
Үй жұмысын тексеру 5 есеп.
60∙ 80=4800  90 ∙90= 8100  70 ∙400=28000
70∙40=2800   70 ∙70=4900   90∙ 900=81000
   200∙ 80=16000       700 ∙50=35000
   30 ∙600=18000       60∙ 900=54000
   300 ∙90=27000       800 ∙70=56000 3 топтан 1 оқушыдан жауап береді.
Мағынаны тану кезеңі Жасырын сөзді тап ойыны.
д а ж ы м қ л д ы
272км 920км 60км 150км 156км 70км 120м 90км 98м
ж ы л д а м д ы қ
1 есеп. Велосипедші 3 сағатта 20 км/сағ жылдамдықпен қанша километр жол жүрді? (60км2есеп. 7м/с жылдамдықпен жүгірген спортшы 14 секундта неше метр жүгіріп өтеді? (98м)
3есеп. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м)
4есеп. Автобус 68км/сағ жылдамдықпен 4 сағат жүрді. Осы уақытта қанша километр қашықтықты жүреді?(272км)
5есеп. Саяхатшы 10минутта 92 м/м жылдамдықпен неше метр жол жүреді? (920м)
6 есеп. Спорт машинасымен жарысушы тасжолда 78км/сағ жылдамдықпен қозғалады. Ол 2 сағатта қандай қашықтықты жүріп өтеді? (156км)
7 есеп. Велосипедші 2 сағатта 45 км/сағ жылдамдықпен неше километр жүреді? (90 км)
8 есеп. Мотоциклші 30км/сағ жылдамдықпен 5 сағатта неше километр жүреді? (150 км)
9 есеп. Жеңіл машина 35 км/сағ жылдамдықпен 2 сағатта неше километр жүреді? (70 км)
Жаңа материалды меңгерту. Видео арқылы көрсету.
1. Автокөлік 320 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Автокөлік қандай жылдамдықпен қозғалды?
  
 V= 320 км :4 сағ= 80 км/сағ
2. Жаяу жүргінші 520 метр жолды 8 минутта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?
     v= 520м : 8 мин= 65 м/мин
3. Топпен жұмыс. Постер қорғау«Жылдамдық» тобы: Үйден кітапханаға дейінгі арақашықтық 1800м. Осы арақашықтықты оқушы 30 минутта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді? (60 м/мин)
«Уақыт» тобы: Жүк машинасы 200 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Оның қандай жылдамдықпен жүргенін тап. (50км/сағ)
«Қашықтық» тобы: Мотоциклші 120км арақашықтықты 2 сағатта жүріп өтті. Ол қандай жылдамдықпен жүрді?(60км/сағ)
4. «Кім алғыр?» ойыны
Шарты: кестеден математикалық термин сөздер шығару

Сергіту сәті.
Интерактивті тақтадан қозғалыс қимыл көрсететін видеоны музыкамен қосып көрсетеді. Оқушылар осы арқылы сәл демалып алады. Және көңілдері де көтеріледі.
5. №4 есеп. Кесте бойынша есептер құрастыр және оларды шығар.
V t S
?  129 км/сағ 5 сағ 645 км
? 700м/мин 60 мин 42000м
? 900 см/с80 с 72000см
6. №5 есеп. Сандарда әр разрядтың неше бірлігі бар екенін айту.

7. №8. Логикалық тапсырма
Үш дос-Алмас, Қанат және Серіктің әрқайсысының сұр, қара және сары мысығы бар. Алмас пен Қанаттың мысықтарының түстері қара емес. Алмастың мысығының түсі сұр емес. Балалардың әрқайсысының мысығының түсін тап.
СұрҚара Сары
Алмас — — +
Қанат+ — —
Серік— + —
8. №7 есеп. Баған түрінде түсіндіре отырып, орындау.
5003-845=4 158
5000-153=4 847
80 000-24150= 55 850
600 000- 6704= 593 296
150 082-27 563=122 519
510 082-53 826= 456 256 Есептің шешуін айтады. Сол бойынша жаңа тақырыпты анықтайды.
Қозғалыс жылдамды-
ғын формула арқылы таба білуге үйренеді.
Оқушылар жылдамдық ты   есептеп табады.
Әр топ өз алдындағы плакатқа берілген есептің сызбасын құрып, оны түсіндіре отырып қорғайды.
Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.
Тақтадағы қимылдар-ды музыка арқылы билеп көрсетеді.
3 топ кесте бойынша есеп құрастырып
оның сызбасын плакатқа сызады.
Әр топтан  оқушылар сандардың разрядында қанша бірлік бар екенін айтады.
Әр топтан екі оқушыдан орындайды.
Ой толғаныс кезеңі «Иә-жоқ» математикалық диктанты
«Жылдамдық» тобы
1. Екі жағы шектелген түзу сызық сәуле.
2. Қанша созса да, ешқашан қиылыспайтын параллель түзулер.
3. 2 класс бұл миллиондар класы
4. Ауданын табу үшін ұзындығына енін көбейтеміз.
5. 10 бірлік мың=100 000
6. Жылдамдықты табу үшін V= S: t формуласын қолданамыз.
«Уақыт» тобы
1. Жылдамдықты табу үшін қашықтыққа уақытты көбейтеміз.
2.Уақыттың өлшем бірлігі сағат.
3. 3 класс бұл мыңдар класы
4. Тіктөртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары бір-біріне тең.
5. 20 ондық мың= 20 000
6.Жылдамдық- уақыт бірлігінде жүріп өткен қашықтық
«Қашықтық» тобы
1. Қиылысу кезінде тік бұрыш құрайтын перпендикуляр түзулер.
2. 1 км де 10 000 метр бар.
3.  1 класс бұл мыңдар класы
4. Квадраттың барлық қабырғасы тең.
5. 30 жүздік мың= 300 000
6. Жылдамдық V әрпімен белгіленеді. Қойылған сұрақтарға «иә» немесе «жоқ» деген сөздерді койып орындайды.
Нақты жауабын есте сақтау.
Қорытынды «Не білдім?» «Не түсіндім?» «Нені ойға түйдім?»
Жаңа тақырып бойынша түйген ойларын жазады.
Үй жұмысын беру №6 есеп. Мәндері бірдей өрнектер жұбын тап. 71 бет. Бағалау Топ басшысының бағалауы Бағаны не үшін қойды, қысқаша сипаттама айтып өтеді.
Рефлексия Оқушыларға стикерлер таратылады. Оқушылар
ҰНАДЫ, ҰНАМАДЫ СҰРАҚ белгісін жазады.
Сабақтың тақырыбы: Уаққытты табуға берілген есептер.Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қашықтық пен жылдамдық,уақытты табу тәсілдерін үйрету.Алған білімдерін жаттығу кезінде қолдана білу Дағдысын логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.Оқушыларды ұйымшылдыққа,ұқыптылыққа,тапқылыққа тәрбиелеу.Сабақтың түрі:Аралас сабақ.Сабақтың әдісі:Ой қозғау,сұрақ-жауап,түсіндіру.Пәнаралық байланыс:Дүниетану,бейнелеу өнері.Көрнекілігі: Тапсырмалар жазылған плакаттар,формулалар.Сабақтың барысы:І Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылардың жалпы дайындығын тексеру,сабаққа зейінін аудару.Психологиялық дайындық:Математика-ғылым бұлСондықтанда да достарым,Сол ғылымның тілін біл!ІІ. Өткен сабақты пысықтау.1.Үй жұмысын тексеру.2.Өткен сабақты пысықтау.3. «Тез ойла»ойыны.ІІІ. Жаңа сабақ.1.Математикалық диктант.Каспий теңізінің ең терең жері 1025=1км.25м.Тянь-Шань тауының биік шыңы 8848=8км848м.Қазақстанның батысынан шығысына дейін 3000000м=3000км.Ой қозғау.Қашықтықты табу үшін S=v. tЖылдамдықты табу үшін v=s: t Уақытты табу үшін t=S:vV=14м/сS=84мS=84м84м : 14м/с =6Тақтамен жұмыс: №3 Есеп бойынша өрнек құрау.V=60kм/сағ t=S:VS=240kм t=240kм/сағ=4сағT=?V=82kм/сағ S=V tT=3сағ S=82 3=246kм S=?№4 Шарты: 9 жинақтама 2925үлкен т.8 жинақтама 3720 кішкене т. ? кем.Шешуі:1) 2925:9=315 үлкен.2)3720:8=465 кіші3)465-315=150(кем)№5 Кестені толтыр:Логикалық жаттығулар.1.Неше үшбұрыш сызып көрсетілген.(8)left0002.6м бөренені 1 метрден неше жерден кесу керек?3. Неше шаршы бар?



Өздік жұмыс. Теңдеу шешу.(х+3).5=725 4949:7+х=20678707+х=20678Х+3=725:5 х=20678-707Х=145-3 х=19971 Х=142(142+3).5=725 4949:7+19971=20678 №7b+a .1=b+a.100 b+20 005-1000>b+2005-1000c-23007 c-2307 (345+543):а+345 (345+543):a+543Қорытынды: Жылдамдықты табу үшін қашықтықты уақытқа бөлу керек.Қашықтықты табу үшін жылдамдықты уақытқа көбейту керек.Уақытты табу үшін қашықтықты жылдамдыққа бөлу керек.
Сабақтың тақырыбы: Уаққытты табуға берілген есептер.Сабақтың мақсаты: Оқушыларды қашықтық пен жылдамдық,уақытты табу тәсілдерін үйрету.Алған білімдерін жаттығу кезінде қолдана білу Дағдысын логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.Оқушыларды ұйымшылдыққа,ұқыптылыққа,тапқылыққа тәрбиелеу.Сабақтың түрі:Аралас сабақ.Сабақтың әдісі:Ой қозғау,сұрақ-жауап,түсіндіру.Пәнаралық байланыс:Дүниетану,бейнелеу өнері.Көрнекілігі: Тапсырмалар жазылған плакаттар,формулалар.Сабақтың барысы:І Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылардың жалпы дайындығын тексеру,сабаққа зейінін аудару.Психологиялық дайындық:Математика-ғылым бұлСондықтанда да достарым,Сол ғылымның тілін біл!ІІ. Өткен сабақты пысықтау.1.Үй жұмысын тексеру.2.Өткен сабақты пысықтау.3. «Тез ойла»ойыны.ІІІ. Жаңа сабақ.1.Математикалық диктант.Каспий теңізінің ең терең жері 1025=1км.25м.Тянь-Шань тауының биік шыңы 8848=8км848м.Қазақстанның батысынан шығысына дейін 3000000м=3000км.Ой қозғау.Қашықтықты табу үшін S=v. tЖылдамдықты табу үшін v=s: t Уақытты табу үшін t=S:vV=14м/сS=84мS=84м84м : 14м/с =6Тақтамен жұмыс: №3 Есеп бойынша өрнек құрау.V=60kм/сағ t=S:VS=240kм t=240kм/сағ=4сағT=?V=82kм/сағ S=V tT=3сағ S=82 3=246kм S=?№4 Шарты: 9 жинақтама 2925үлкен т.8 жинақтама 3720 кішкене т. ? кем.Шешуі:1) 2925:9=315 үлкен.2)3720:8=465 кіші3)465-315=150(кем)№5 Кестені толтыр:Логикалық жаттығулар.1.Неше үшбұрыш сызып көрсетілген.(8)left0002.6м бөренені 1 метрден неше жерден кесу керек?3. Неше шаршы бар?



Өздік жұмыс. Теңдеу шешу.(х+3).5=725 4949:7+х=20678707+х=20678Х+3=725:5 х=20678-707Х=145-3 х=19971 Х=142(142+3).5=725 4949:7+19971=20678 №7b+a .1=b+a.100 b+20 005-1000>b+2005-1000c-23007 c-2307 (345+543):а+345 (345+543):a+543Қорытынды: Жылдамдықты табу үшін қашықтықты уақытқа бөлу керек.Қашықтықты табу үшін жылдамдықты уақытқа көбейту керек.Уақытты табу үшін қашықтықты жылдамдыққа бөлу керек.Үйге тапсырма: № 8,9.
Сабақтың тақырыбы: Уақытты табуға берілген есептер.Сабақтың мақсаты: 1. Уақыт өлшем бірліктерімен таныстыру, жылдамдық, қашықтық өлшем бірліктерін пысықтау, оларды есеп шығаруда пайдалануға үйрету.2. Жылдамдық пен қашықтық белгілі болған жағдайда уақытты табуды үйрену.3. Оқушылардың алған білімдерін күнделікті өмірде ауызша, жазбаша есептеу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау қабілеттерін шапшаңдыққа тәрбиелеу.Көрнекілігі: Оқулық, карточка, интерактивті тақта, слайд, т. б.Әдіс - тәсілдері: топпен жұмыс, «Ой қозғау», сұрақ – жауап.Түрі: Саяхат сабағы.Типі: жаңа сабақты меңгерту.Пәнаралық байланыс: Ана тілі, дүниетану, музыка, бейнелеу өнеріСабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі.а) оқушылармен амандасу, түгендеу.ә) сабаққа қажетті құрал жабдықтарын алғызу.б) сабаққа назарын аудару.ІІ. Қызығушылығын ояту.а) Психологиялық дайындық.Үлкенге де, сізКішіге де, сізСәлем бердік бәріңізге,Құрметпенен біз!Топтық ережелер, топқа бөлу.Жылдамдық, Уақыт, Қашықтық
Жамбыл облысы Меркі ауданы №5 Ақарал орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі
Ермаханбетова Шинар Абдикеримовна
Математика 4 сынып
Тақырыбы: Уақытты табуға берілген есептер.
Мақсаты: оқушыларды уақытты табуға берілген есептерді шығару жолымен таныстыру; есептеу дағдыларын жетілдіру; логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. Ұйымшылдыққа, шапшаңдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру
Әдісі:топтық жұмыс,түсіндіру, сұрақ-жауап, өздік, есептеу, салыстыру.
Көрнекілігі: слайд, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер, постер
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушыларды топтарға бөлу
1-топ- «Жылдамдық»
2-топ- «Уақыт»
3-топ- «Қашықтық»
Психологилық дайындық
Шырылдады қоңырау,
Біз сабақты бастаймыз
Партамызға отырып,
Табыс тілеп көзбенен,
Жаңа білім алуға,
Алға қадам аттаймыз
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: № 6
1005*2*40
96000:12-4000
20100*4:1
64000:800*25
45000:15*2
7200:60*50
ІІІ. Өткенді пысықтау: Ауызша жұмыс. Сәйкестендіру арқылы жасырын сөзді тап
... 2 сағатта 90 км жүріп өтті. ...жылдамдығы қандай? (45км/сағ)
2.Заузақоңыз 11км/сағ жылдамдықпен 2 сағ ұшты. Қоңыз қандай қашықтықты ұшып өтті?
(22км).
3.Ұлу 30 дм/сағ жылдамдықпен 2сағ жорғалады. Осы уақыт ішінде ол қандай қашықтықты жүріп өтті? (60дм)
4. Ит 15м/с жылдамдықпен жүгіреді. 8 секундта неше метр қашықтықты жүгіріп өтеді.(120м)
5. Мотоциклшы 150км жолды 5 сағатта жүріп өтті. Жылдамдығын тап. (30 км/сағ)
1 22км
2 120 м
3 45 км/сағ
4 30 км/сағ
5 60 дм
 
Сергіту сәті
ІҮ. Жаңа сабақ: Түсіндіру, еске түсіру, қайталау.
Жеңіл машина 50км/сағ жылдамдықпен 300 км жол жүрді. Автокөлік жолда қанша уақыт болды?
Ш: 300 : 50 = 6(сағ)
Ж: 6 сағат жолда болды
 
v – жылдамдық
t – уақыт
s – қашықтық t = s : v
Уақытты табу үшін, қашықтықты қозғалыс жылдамдығына бөлу керек.
№1 Ітоп
V– 70 км/сS– 280 км
T- ? сағ
Ш: 280 : 70 = 4(сағ)
Ж: 4 сағат
№ 2(а) ІІ топ
V– 14 м/сT- ? с
Ш: 84 м : 14м/с = 6 с.
Ж: 6 секунд
 
№2(ә) ІІІ топ
V – 60 км/сағ
S – 720 км
T - ? сағ
Ш: 720 : 60 = 12 (сағ)
Ж: 12 сағат
Ү. Жаңа сабақты пысықтау: Есеп шығару:
№ 3. Есептер құрастыр және оларды шығар. Топтық жұмыс.
 
t = 240 : 60 = 4 (сағ) s = 82 ∙ 3 = 246(км) t = 200 : 50 = 4 сағ t = 6000 : 300 = 20сағ
 
№ 4. Түсіндіріп шығару.
9 жинақта – 2925 үлкен түйме Ш: 3720 : 8 – 2925 : 9 = 140
8 жинақта – 3720 кішкентай түйме, қанша кем Ж: 140 түйме кем
«Кім алғыр?» ойыныШарты: кестеден математикалық термин сөздер шығару
 
№ 5. Шығармашылық жұмыс. Кестені толтыр.
№ 7. Топтық жұмыс. Салыстыру.
№8Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте
21га = 210000м2
345009 кг = 3 45 т 009кг
65036 см = 6503дм 6см
45000см = 450000мм
310000кг = 3100ц = 310т
45000 жыл =450ғ.
Логикалық тапсырма. № 9.
ҮІ. Сабақты қорыту.
1.«Иә - жоқ» математикалық ойыны
1. Екі жағы шектелген түзу сызық сәуле. (Жоқ)
2. Уақытты табу формуласы- t= s : v ( Иә)
3. 2 класс бұл миллиондар класы (Жоқ)
4. Ауданын табу үшін ұзындығына енін көбейтеміз.(Иә)
5. 10 бірлік мың=10000 (Иә)
6. Жылдамдықты табу үшін V= S: t формуласын қолданамыз.(Иә)
7. 1 км де 10000 метр бар (Жоқ)
8.Уақыттың өлшем бірлігі сағат.(Иә)2. Әр топ постерді қорғайды.
ҮІ. Үйге тапсырма: № 6. 73- бет. ҮІІ. Бағалау