ПЛАН — КОНСПЕКТ відкритого заняття з учнями другого року навчання вокального ансамблю «Пісенне сузір’я»


ПЛАН - КОНСПЕКТ
відкритого заняття з учнями другого року навчання вокального ансамблю «Пісенне сузір’я», (Керівник Шалімова Г.В.)
Тема уроку: Весна в музиці і в серці. Художній образ в музичному творі. Мета уроку: Формування музичних та творчих здібностей дітей.
Завдання уроку:
Освітня - слухання і аналіз фрагмента «Весна» з циклу «Пори року» італійського композитора А.Вівальді. Ознайомлення з піснею «Весела пісенька» М.Єрмолова. Робота над музичним образом у пісні «Котики» О.Янушкевича. Проспівування пісні «Лягушачий джаз» композитора Ігоря Смірнова. Робота над художнім образом у пісні Тетяни Комащенко «Співанка».
Виховна - дбайливе ставлення до природи рідного
Розвиваюча - розвиток мислення та емоцій.
Тип уроку: Поглиблення і закріплення знань.
Вид уроку: Урок-подорож у весну.
Інформаційно-методичне забезпечення:
- Презентація (слайди про весну),
- Портрет композитора А. Вівальді,
- Вірші і пісні про весну. зміст:
- «Весна», муз. А.Вівальді. «Весела пісенька», муз. М.Єрмолова. «Котики»,
муз. О.Янушкевича. «Розвиток мови» (пальчикові ігри). «Лягушачий джаз»,
муз. Ігоря Смірнова. Тетяни Комащенко «Співанка».
- Нові поняття: тетрахорди, оркестр, приспів, куплет.
- Види і форми контролю: прослуховування, контроль дихання, спів по руці,
диригування.
- Прогнозовані результати: емоційний відгук на музику, осмислене володіння
вокально-хоровими навичками.
ХІД УРОКУ.
1. Організаційний момент.
2. Основна частина.
Музичне вітання: «Добрий день». Учитель акомпанує хорового виконання традиційного початку уроку.
Добрий день (проспівує вчитель по тризвуки до мажору - вгору).
Добрий день (проспівують учні по тризвуки до мажору - вниз).
Говоримо ми (проспівують учні по тризвуки вгору).
Кожен день (проспівують учні по тризвуки вниз).
Цими словами (проспівують учні по щаблях звукоряду до 5-го ступеня – вгору).
Вітаємося з вами (проспівують учні з 5-го ступеня – вниз).
Керівник: Почну урок з загадки: «Задзвеніли струмки, прилетіли граки. У будинок свій - вулик бджола перший мед принесла. Хто скаже, хто знає? Коли таке буває?» (Відповіді дітей – навесні).
Повідомлення теми уроку: «Весна в музиці і в серці. Робота над художнім
образом».
Епіграф: «Прилетів кулик з замору -
приніс весну з неволю»
Керівник: Я дуже рада вас всіх бачити в гарному настрої. І сьогодні я пропоную нам всім відправитися в казкову подорож. А як ви думаєте, про що сьогодні піде мова на уроці, з чим буде пов'язано наша подорож? З яким порою року?
Діти: З весною!
Керівник: Правильно! Назвіть прикмети весни (відповіді дітей). Абсолютно вірно, ви правильно назвали прикмети весни. Незважаючи ні на що, весна повертається до нас з року в рік, нагадуючи нам про ту вічної гармонії, яка вище всяких законів і правил, яка була, є і буде. І через тисячі років все одно буде пахнути нова весна. Все так само тихо будуть дзюрчати весняні струмочки, на стовбурах беріз сяятиме той же сонце, перші квіти будуть піднімати до неба свої погляди, сонні їжачки і ховрахи будуть вибиратися з-під землі, дивлячись на пурхають навколо метеликів і слухаючи спів шпаків… А які ви знаєте вірші та пісні про весну? Згадаймо їх. (Діти називають і виконують фрагменти віршів і пісень про весну).
Давайте всі разом прочитаємо епіграф до уроку і фрагмент вірша про весну (художнє читання епіграфа і вірші). Як красиво йдеться про весну! Ви згодні? А ви хочете відправитися в гості до чарівниці Весні? Ну що ж, тоді в путь!
Звучить запис музики А. Вівальді «Весна»
Питання після слухання:
- Що ви почули в цьому творі?
- Які картини представили? (Відповіді дітей).
- Яку ви почули весну?
Керівник: Ось таку весну намалював великий італійський композитор А. Вівальді (показати портрет композитора, слайди: метелик, берези, рожеве цвітіння, крокуси, повернення до життя).
Керівник: Різнобарвна весна, різнокольорові ліси. Музика намалювала веселий хоровод весняної природи. Музика несе нам радість і щастя.
Я бачу, що ви діти виконали домашнє завдання і намалювали весну. Давайте прикрасимо нашу дошку вашими малюнками.
(На дошці проколюються малюнки, розглядається і разом вирішується, які підходять до даного місяця весни). Подивіться, стало ще красивіше від ваших робіт. Всі малюнки такі яскраві і красиві, що навіть трохи нагадують нам про літо. На минулому уроці ми з вами познайомилися і почали розучувати пісню. Як вона називається? («Весела пісенька»).
Виконання 1 куплету пісні «Весела пісенька» М.Єрмолова, розучування 2 і 3 куплету.
Керівник: Діти, а тепер давайте прислухаємося, мені здається, що шумить ріка. Так, це ж наш Донець! Ви любите Святогірськ - наш чудовий заповідний лісовий край? Давайте продовжимо нашу подорож берегом ріки Донець у гості до її веселих мешканців – жабеняток-музикантів. Вони вирішили подарувати нам свій веселий джаз. Давайте передамо в нашій пісні «Лягушачий джаз» цей художній образ в її виконанні.
Звучить пісня «Лягушачий джаз», проводиться робота над створенням художнього образу.
Керівник: Дякуємо за прекрасне виконання пісні. Діти, напевно ви трохи втомилися, давайте зробимо руховку. А під час фізкультхвилинки я попрошу вас робити руху відповідно за поетичним текстом.
Фізкультурна хвилинка (пальчикова гра).
Головами покиваем,
Носиками помотаем.
І зубами постучим,
І немножко помолчим.
Плечками м покрутим,
І про ручки не забудем.
Пальчиками потрясемІ немножко отдохнем.
Мы ногами поболтаем,
И чуть-чуть поприседаем.
Ножку ножкой подобьем
И сначала все начнем(Діти роблять рухи, дотримуючись тексту).
Керівник: Продовжимо нашу подорож по весняному саду.
Вот с побелевших яблонь садаСтруится сладкий аромат,
С полей несется голос стада,
В кустах малиновки звенят.
Цветы глядят с тоской влюблённой,
Безгрешно чисты, как весна,
Роняя с пылью благовоннойПлодов румяных семена.
Сестра цветов, подруга розы,
Очами в очи мне взгляни,
Навей живительные грёзыИ в сердце песню зарони.
Керівник: Діти, а тепер подумайте і скажіть, що спільного у поезії, музиці та природи? Які музичні звуки ви дізнаєтеся в природі? (Відповіді дітей).
Керівник: А тепер ми вирушаємо у казковий світ мрій і мрій, де немає горя і сліз. Діти, ви хотіли б жити без горя і прикрощів? Щоб ваші рідні та близькі завжди радували вас, щоб навкруги завжди була краса, весна, весела пісня? (Відповіді дітей).
Робота над піснею «Співанка» Тетяни Комащенко, вдосконалення сценічних рухів і музичного образу пісні.
Керівник: Діти, сьогодні ми почули та виконали не одну пісню, а ви могли б написати пісню? Давайте прямо зараз спробуємо імпровізувати на тему Весни. Приготуйте свої шумові музичні інструменти і спробуємо зіграти звуки весни.
Робота над тривалістю нот у супроводі пісні «Весняна капель» Олександри Арсентьєвої (шумовий оркестр у супроводі фортепіано).
Виконання дітьми пісні «Котики», муз. О.Янушкевича.
Керівник: Ви чудово виконали цю пісню і я знаю, що ви завжди будете любити природу рідного краю, пам'ятати свій рідний дім, піклуватися про своїх близьких.
Ну що ж, діти, ось і прийшла пора прощатися з чарівним весняним садом і лісом.
- Щось нового ви дізналися сьогодні на занятті?
- Що найбільше вам запам'яталося?
- А що для вас було найбільш важким?
(Відзначити дітей, які активно проявляли себе на уроці).
Керівник: До наступного заняття намалюйте, якою ви бачите і відчуваєте на Донбасі. Всього вам доброго! До побачення!