Топты? ж?мыстар ар?ылы бірлесе ж?мыс жасау ар?ылы о?ушыны? ?з пікірін айту?а, ?зін, ?згені ба?алау?а ?йренеді


Сабақтың тақырыбы: Төрт түлік туралы жырлар
Ссылкалар: Оқулық, ноутбук, iMektep.kz, энциклопедиядан қосымша материалдар мен төрт түлік суреттері, үлестірме материалдар, презентация «Түйе», музыка.
Мақсаты: Оқушылардың төрт түлік мал жайлы білімдерін тереңдету, жүйелеу. Белгілері –түсінігін игеру үшін жағдай жасау.(Басылымдар және электронды энциклопедиялар, журналдар.) Бірлесіп жұмыс жасай отырып, оқушының өз пікірін білдіруге, ойын дәлелдеуге, өзгенің ойын тыңдай білу дағдыларын дамыту.
Күтілетін нәтиже: Оқыған түсініктерін тәжірибеде қолдана білу.
Анализ жасайды және қорытынды шығара біледі.
Түйінді идея,
жаңа түсінік: Жаңа терминдер және түсініктермен қарулану
Уақыты Стратегиялар Ресурстар Сабақтың мазмұны
Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
5 мин .Айна қорапшысы
Қызығушылығын ояту.
1. «Айна» тренинг өткізу
2. Карточкалар бойынша топтарға бөлу.
Оқушылар шеңберге тұрып тренинг жүргізеді, оқушылар қорапқа қарап ,көрген фото туралы позитив айтуы керек.
Оқушылар топқа бөлінеді Төрт түлік малдардың бейнесіне байланысты картинкалар бойынша бөлінеді.
4 топ құрылады
«Қой», «Сиыр», «Ешкі», «Жылқы»
5мин Диалогтық оқыту Үлестірме материал Үй жұмысын тексеру
Үй жұмысы бойынша фронтальды сұрақ.
Формативті бағалау. әдіс«Автор орындығы»
Оқушылар өздері жасаған ұшақтарға қалың және жұқа сұрақтар жазып әкеледі, сұрақтарға жауап береді.
20 мин Бақылау, Акт, зерттеу, жоба Презентация,ноутбук, энциклопедия Мағынаны тану
1.Презентация көрсету
2.Топта жұмыс жасау.
3.Постер құру.
1.«Төрт түлік туралы жырлар» тақырыбындағы электронды оқулықтан презентация қарайды.
2.Топпен жұмыс:
1 топ – интернеттен, кітаптан ақпараттар іздейді.2 топ – оқушылардан сұрайды3 топ-бақылау, тәжірибе жасайды.4 топ- талқылайды,қорытынды шығарады.
3. Әр топ өз жұмыстары бойынша постер қорғайды.
3 мин Тренинг – жаттығу бейнежаз Сергіту сәті
Музыка әуенімен шарға төрт түліктің суретін салу.
Әр топ өздерінің төрт түлігінің суретін салады, ат қояды, шақырады.

12 мин Топтық жұмыс Қорытындылау
1.Төрт түлік туралы ереже ойлау.
Оқушылар құстарды қорғау туралы ЕРЕЖЕ шығарады: «Өзіңе қандай қарым-қатынас жасағанын қаласаң, дәл солай төрт түлікке да сондай қарым-қатынас жасауың керек»
Бағалау

Рефлексия Формативті. Суммативті бағалау «Көңіл-күй экраны».
«Таным ағашы» Оқушыларға екі түсті алманың суреті таратылады, егер маған түсінікті, мен өзіме ризамын дегендер қызыл түсті таңдап, ағашқа іледі, егер мен өз біліміме көңілім толмайды, әлі де ізденуім керек дегенде себетке жасыл түсті алмаларды іледі.
Оқушылар бірін-бірі «Үш шапалақ, «Екі жұлдыз және бір тілек» әдістерімен бағалады.
Рефлексия
«Таным ағашы»
Қосымша тапсырмалар,
үйге тапсырмалар «Төрт түліктер» тақырыбы бойынша қосымша материалдар табу,
оқулықтағы сұрақтар жауап беру.
Сабаққа өзіндік талдау
Сындарлы оқытудың негізінде оқушының пәнді терең түсіну қабілетін дамыту, алған білімдерін өмірде, кез-келген жағдайда тиімді пайдалану, мұғалім мен оқушы арасында, оқушы мен оқушы арасында бір-біріне деген сенімділік, сыйластық, достық қарым-қатынас қалыптастыру. Сонымен қатар, оқушылардың ойлауын дамыту олардың бұрынғы алған білімдері мен жаңа немесе сыныптағы түрлі дерек көздерінен, мұғалімнен, оқулықтан және достарынан алған білімдерімен астастырыла жүзеге асуын қамтамасыз етуді мақсат етеді. 3 «К» сыныбында әдебиеттік оқу «Төрт түлік туралы жырлар» тақырыбындағы сабақтың төрт түліктің түрлері жайлы білімдерін кеңейту. Сабақты бастамас бұрын оқушылардың алақандарын түйістіріп, шеңбер құра отырып «Айна», тренингі арқылы көңіл-күйлерін көтеріп алды. Одан әрі бүгінгі сабақты қандай көңіл-күйде бастайтындықтарын «Біздің көңіл-күйіміз» атты плакатқа смайликтер арқылы көрсетті.
Қызығушылығын ояту мақсатында оқушылар үйде жасап келген ұшақтарына өткен тақырып бойынша қалың, жұқа сұрақтар жазу тапсырылды. Оқушылар бір-біріне ұшақтар ұшырды. Бұл әдіс оқушыларды өткен сабақтан алған білімдерін тиянақтауға және сұрақ қоюға, сыни ойлау дағдыларын дамытуға мүмкіндік берді.
Топқа бөлуде «Мозайка» әдісін пайдаландым, оқушылар жұптарын табу арқылы топтасты. БББ әдісі арқылы оқушылар өздерінің өз тобына атына сай төрт түлік туралы не білетіндіктерін жазды.
Мағынаны тану кезінде диалогтық оқыту арқылы ЖАДА оқушылар іздену, зерттеу жұмыстарын бірлесе жұмыс жасады.
1 топ – интернеттен, кітаптан ақпараттар іздейді.2 топ – оқушылардан сұрайды3 топ-бақылау, тәжірибе жасайды.4 топ- талқылайды,қорытынды шығарады.
Топпен жұмыс жасап, постер қорғады.
Топтар бір-бірін бағдаршам әдісі арқылы бағалады.Екі жұлдыз, бір тілек бойынша бала өзіне баға беру арқылы өзін-өзі реттеуді үйренді , ал топтағы оқушыларды бағалау салыстыра білуге шынайылыққа үйренді.
Рефлексия таным ағашы оқушылардың қаншалықты жаңа білімге қол жеткізгенін, өзінің жұмысына сыни қарауға, баға беруіне көмектесті.