Е? ?лкен ?ала та?ырыбына ?аза? тілінен 7-сынып?а арнал?ан ?ыс?а мерзімді жоспар


Ең үлкен қала
Қысқа мерзімді жоспар
Жакиянова Роза Алибековна, Астана қаласы, №6 гимназия
Қазақ тілі мен әдебиет пәнінің ІІ санатты мұғалімі

Пәні : қазақ тілі,
7-сынып Күні:
Тақырыбы Ең үлкен қала
Мақсаты Семей қаласының тарихы, көрнекі орындары, ол жерде дүниеге келген ұлы тұлғалар туралы білу
Міндеттері 1. Тарихи дүниетанымын арттыру, есте сақтау қабілетін дамыту,
ойын еркін жеткізуге үйрету;
2. Оқушылардың сөйлем құрау біліктіліктерін арттыруға, сөздік
қорларының молаюына ықпал ету;
3.Сөйлеушіні мұқият тыңдау және естуге, мәдениетті сөйлесуге
ынталандыру ;
Күтілетін нәтиже Тақырып бойынша оқушылар ауызша және жазбаша сөйлеу дағдыларын қалыптастырады, 5-6 сөйлем еркін құрай алады.
Дерек көздері мен құрал-жабдықтар Жұмыс дәптерлері, интербелсенді тақта, бейнебаян, А4 парақтары, қима қағаздар, Power Point тұсаукесер.
Сабақ кезеңдері Уақыт Мұғалімнің іс--әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі.
Амандасу. 1 Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. Оқушылар сабаққа назарын аударады.
Психологиялық ахуал
«Жылы лебіз» тренингі 2 Мұғалім жағымды орта құру мақсатында жылы лебізін білдіреді
Оқушылар да бір-біріне жақсы тілектерін білдіреді
Үй тапсырмасын тексеру. 8 Мұғалім оқушылардың үй тапсырмасын қалай орындағанын бақылайды, орындау барысында жібеерілген қателер болса түзетеді.
Оқушылар кезекпен үй тапсырмасын баяндайды, қорғайды

Сабақтың мақсатымен танысу 1 Мұғалім бүгінгі жаңа тақырыпты және сабақтың мақсат-міндеттерін айтады. Оқушылар дәптерлеріне бүгінгі күн мен тақырыпты жазады.
Топқа бөлу.
Берілген смайликтер арқылы бөліну 1 Мұғалім топтағы әр оқушы рөлдерді бөліп алуын ескертеді
Оқушылар екі топқа бөлінеді. Топ ішінде рөлдерді бөліп алады.
Жаңа сабақ 3
Жаңа сөздер /интербелсенді
тақтада көрсетеді/
аудармасын тауып, дәптерге жазады, ауызша сөйлем құрайды
Ой қозғау
Бейнебаян 2 Бейнебаян бойынша көрген, білгендерін сұрайды, тақырыпты ашуларын сұрайды Бейнебаян бойынша әңгімелейді
Топпен жұмыс.
Мәтін 10 Мәтінді түсініп оқуларын сұрайды
Түсініп оқу
Сұрақ құрастыру Оқиды, ДЖИКСО әдісі бойынша бір-біріне екі топ мәліметті түсіндіреді
«Дұрысы және бұрысы» 2 Мұғалім сөйлемдер оқиды Оқушылар мәліметтің дұрыс немесе қате екенін баяндайды
Грамматика 7 Берілген есімдіктермен Семей қаласына байланысты сөйлемдер құруды тапсырады. (Бірнеше, ешқандай, неге?, барлық, түгел, олар, өзім...) Сөйлемдер құрастырады, тақтаға жазады, қалташаларға орналастырады
3 Керекті есімдіктерді қой
Керекті есімдіктерді қояды, сөз құрамына талдайды
Кері байланыс 1 Сабақ бойынша 2 сұрақ, 1 тілек жазуды ұсынады Тақтаға іледі

Үй тапсырмасы. 1 Үй тапсырмасының қалай орындалуы туралы нұсқау беру. «Семей-тарихи қала» деген тақырыпта
Эссе
Реферат жазу Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазады.
Бағалау Бағалау парағы бойынша бағалау Бағалаушылар сөйлейді.