Конспект по математике: Онды? б?лшектерге амалдар ?олдану(5 сынып)


Тақырыбы: Ондық бөлшектерге амалдар қолдану тақырыбына есептер шығаруСабақтың типі: білімді қорытындылау, жүйелеу. бекітуСабақтың мақсаты:
- оқушылардың өткен материалдар бойынша алған білімдерін бекіту;
- ондық бөлшектерге қолданылатын амалдардың орындалуын ережелері бойынша айта білуге дағдыландыру;
Дамытушылық мақсаты:
-   есте сақтау, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
-      іскерліктерін, ұқыптылық пен жылдамдықтарын дамыту;
   білім сапасын арттыру;
-  пәнге деген қызығушылығын арттыру.
-  коммуникативтік құзыреттілігін дамыту;
-    логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;
Тәрбиелік мақсаты:   - оқушыларды еңбекқорлыққа, татулыққа баулу;
-         өзін және өзгені тыңдай білуге;
-         сынды дұрыс қабылдай алуға;
-         өзіне-өзі сенімді, өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелеу.
Көрнекілік - интерактивті тақта;
-         топтың аттарй жазылған қағаздар;
-         бағалау парағы.
Жоспар: І.  Ұйымдастыру кезеңі ІІ.  Өткен тақырыпты қайталауға дайындық ( миға шабуыл)
ІІІ. Өткен тақырыпты қайталау.
ІV. Тақырыпты бекітуV.  Сабақты қорытындылау кезеңіБарысы:
Сабақтың кезеңдеріМұғалімнің іс-әрекетіБілім алушылардың іс-әрекетіІ.  Ұйымдастыру кезеңі  (әлеуметтік ортада жұмыс істеу ынталылығы, ынтымақтастық.)
Флип № 2
  - білім алушылардың сабаққа қатысуын тексеру- сабаққа дайындығын тексеру;
 - білім алушыларға  өткен тақырыптардың өмірде қажеттігін ұғындыру;
 - сабақтың мақсатымен таныстыру.
 
  -Сабаққа толық қатысу;
 
-Оқулық, дәптер, қаламдарын дайындау 
 
 
 
 
Сабақтың тақырыбына сәйкес мақсат қоюға араласуІІ.  Өткен тақырыпты  қайталауға дайындық –
«Миға шабуыл»
               Флип №4
Сөзжұмбақ шешу 
Қаламның суретін таңдау арқылы қаламды алып жазу 
Қызылмен белгіленген торкөздеге «Тәуелсіздік» сөзін жазу. 1. Математика амалдарының бірі2. Бір нүктеден басталатын түзу3. s = vt ,V = aвc4. Берілген санға қалдықсызбөлінетін сан
5. Тең бөліктерді қалай атаймыз6. Бөлшектің түрі7. Ондық бөлшектің жазылуындабүтін бөлігі мен бөлшек бөлігініңарасында орналасушы8. Тіктөртбұрыштың ауданы ені мен
ненің көбейтіндісіне тең?
9. Бөлімі алымынан үлкен бөлшек.
10. Берілген санды қалдықсызбөлетін санды не деп атаймыз?
11. Мына формула арқылыфигураның несін өлшейміз?
V = aвc 
- Тәулсіздікке неше жыл? - көбейту 
- сәуле 
- формула
 
- еселік 
-үлес 
- бұрыс 
-үтір 
 
 
 
-ұзындығы 
 
- дұрыс 
 
-бөлгіш 
 
 
- көлем 
 
Тәуелсіздігімізге 20 жыл.
ІІІ. Өткен        материалдарды қайтлау кезеңі.
     Флип № 5
Коммуникативтік құзыреттерін дамыту. Адамдар арасындағы сенімділік, бірін-бірі түсіну, тыңдау, сыйлау, этикет сақтау, дәстүрді білу,  өз қателігін түсіне білу қабілеттері. Өткен тақырыптардың сұрақтарына жауап беру арқылы сөзжұмбақты шешу. Қызылмен боялған торкөздегі жазудың-Тәуелсіздіктің  қол жеткен жетістіктері суреттерін таңдай отырып, сурет астында жасырылған сұраққа жауап беру.
 
 
 
Тәуелсіздік монументі.
Сұрақ: ондық бөлшектерді қалай қосамыз?
 
 
 
 
 
 
 
 
«Қазақ елі» монументіСұрақ: ондық бөлшектерді көбейту үшін не істейміз?
 
 
 
 
 
 
Тәуелсіздікке 20 жылүСұрақ:ондық бөлшектерді азайту үшін не істейміз?
 
 
 
 
 
 
 
Астананың жүрегі-Бәйтерек.
Сұрақ –ондық бөлшектерді натурал санға көбейту.
 
 
 
 
 
 
 
«Хан шатыры»
Сұрақ: ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу 
 
Қысқы Азия елдерінің олимпиадасы- эмблемасыСұрақ: ондық бөлшекті натурал санға бөлу 
 
әр білім алушы таңдаған суретінің астындағы сұрақты ортаға жылжыту арқы оқып, жауап беру
 
 
 
 
 
- ондық бөлшектерді қосу үшін ондағы аттас зарядтар бірінің астына бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп баған түрінде жазып, үтірді орнында түсіру арқылы қосамыз.
 
 
 
- үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек;
- көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек.
 
ондық бөлшектерді азайту үшін ондағы аттас зарядтар бірінің астына бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп баған түрінде жазып, үтірді орнында түсіру арқылы азайтамыз..
 
 
 
-үтірге назар аудармай натурал санды көбейткендей көбейтуді орндау керек, ондық бөлшектер неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек.
 
 
-бөлгіште нене ондық таңба болса, бөлінгіш пен бөлгіштері үтірлерді оңға қарай сонша цифр аттап көшіру керек, шыққан натурал санға бөлуді орындау керек.
 
 
 
 
 
 
- үтірге назар аудармай, натурал санға бөлу керек, бүтін бөлікті бөлу аяқталғанда үтірді бөліндіге көшіріп ары қарай бөлу керекІV. Тақырыпты бекіту.
Флип №6
Амалдарды орындау. Сары төртбұрышты оңға жылжытып, астындағы жауаппен салыстыру. Соңында көк төртбұрышты төмен түсіру арқылы жауаптарға сәйкес сөздерді сары төрбұрыштарға жазу арқылы мақалды оқу. Мағынасын түсіндіру.
 
«Асық» ойыны1) 168,25-32-7,819=             
2) 234+52,03-26,9=
3) 74,5-3,54+842,01=
4) 12,76+0,6+8,914=
5) 4,518+(62-37,5)+0,82=
 
6) (46,3-2,58)-
          (6,75+0,005)=
7) 53,102-(16,9-0,07)+
                  +13,728=
8) 251,9-(78,018+3,8)-
                       -2,01=
 
Жауаптары :50  -      мұратқа37,824-  қатат56,209-  іс912,97-  жұмыс7,304-    ғаламда36,965-  қылмай259,13-  қиналмай22,274-  бітпес125,317- талмас29,838-  талап128,431- жан34,999-  ырыс168,072- жетпес                
 
 
 
Білім алушылар кезекпен шығып асықты үйіреді, асықтың түскен түрін таңдау арқылы астындағы есепті шығарады.
 
Бүк - (8,48-х):3,2=2.15
Шік -6,25*0,2+0,8:0,64
Тәйкі - (3,24+х):3,9=1,6
Алшы- 7*(2,3+0,8х),
              мұндағы х= 0.4 128,431
259,13
912,97
22,274
29,838
 
 
36,965
 
50
 
168,072
 
 
 
Жан қинамай жұмыс бітпес, талап қылмай мұратқа жетпес 
 
 
 
 
 
Жауабы:1,6
Жауабы: 2,5
Жауабы: 3
Жауабы: 18,34
V. ҚорытындыФлип № 8 1. Амалдарды орындау кезінде кезінде есепте жайбөлшек пен ондық бөлшек кездессе, ондықбөлшекке айналдырып алған жөн.
2. Ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту жәнебөлу ережелерін естен шығармау3. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыр