Жай б?лшектер мен онды? б?лшектерге арифметикалы? амалдар ?олдану


Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сыныбы: 6 Пәні: математика Күні: 07.09.2016ж. Сабақ: №
Сабақтың тақырыбы
Жай бөлшектер мен ондық бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану.
Сабақтың мақсаты Білім берудің жаңа тәсілдері мен АКТ-ны пайдаланып оқытуды қолдана отырып өткен тақырыпты қайталау, түсіну, кез-келген проблеманы шешу қабілеттерін дамыту, жас ерекшеліктеріне қарай есеп шығару дағдыларын зерделеу; тапсырмалар арқылы ойын қорыта алу.
Сілтеме Оқулық «Математика» 6 сынып, Т.А.Алдамұратова – Атамұра 2015ж
Сабақтың әдіс – тәсілдері Диалогтық оқыту, Сыни тұрғыдан ойлау, Оқытуды бағалау(формативті), АКТ-ны пайдалану
Сабақтың типі Топпен жұмыс, жұппен жұмыс
Түйінді идеялар Арифметикалық амалдардың қасиеттерін пайдаланып, өрнектерді ықшамдауды анықтап, өмірде қолдану
Күтілетін нәтиже
Ойы толығады; өзіндік ойын ортақ пікірге қосып айта біледі; әрекетті сыни оулауды үйренеді; сөйлеу мәнері қалыптасады; сұхбат арқылы кері байланысты үйренеді.оқушылардың дүниетанымы кеңейеді ой ұшқырлығы дамиды .
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері Мұғалімнің іс – әрекеті Оқушының іс - әрекеті
1. Ұйымдастыру
(3 мин) Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып, оқушыларды саналу бойынша топқа бөлу Оқушылар 3 топқа бөлініп отырады
2. Үй тапсырмасы
(3 мин) Үй жұмысының дұрыс орындалуын тексеру
№33
1)0,5(х+6)+3х=0,5х+ 3+3х=3,5х+3
2)1,2(у-3)+0,8у=1,2у-3,6+0,8у=2у- 3,6
3)2,3(+4)-1,5у=2,3у+ 9,2-1,5у=0,8у + 9,2
4)9,6(2+х)+0,4х=19,2+9,6х +0,4х=19,2+ 10х
5)3,8(х+6) – 1,8= 3,8х+22,8 – 1,8=3,8х + 21
6)1,7(4+у)+1,3у= 6,8+ 1,7у +1,3у=6,8+3у
№34
1)
2)8,7в – 5,3в=(8,7 – 5,3) в= 3,2∙2= 6,4
3)4,4с + 5,8с=(4,4+5,8)с=10,2∙3=30,6
Топтағы әр оқушы өзінің үй жұмысын тексереді
3. Білу
(5 мин) «Миға шабуыл» әдісі
Қандай жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады?
Қандай жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болмайды? Оқушылар сұраққа жауап береді
4. Түсіну
(10 мин) «Баяндама» әдісі
Егер қысқартылмайтын жай бөлшектің бөлімін жай көбейткіштерге жіктегенде, құрамында 2 мен 5-тен басқа жай көбейткіштер болмаса, ондай жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады.
Егер қысқартылмайтын жай бөлшектің бөлімін жай көбейткіштерге жіктегенде, құрамында 2 мен 5-тен басқа да жай көбейткіштер болса, ондай жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазылмайды.
Тапсырманы топ арасында талқылап, қалған топтағы оқушыларға түсіндіреді.
5. Қолдану
( 10мин) «Жигсо» әдісі
№44(1-топ)

№45(2-топ)

№46(3-топ)

№47(1-топ)
Шығарған: ; Шығармаған:
есеп
№48(2-топ)
Р=(а+в)2=(15,6+9,25)2=24,85см
№49(3-топ)
Алма – а, өрік- в, шабдалы – с
а=4в в= а= 2с ; а= в +с +50

Топпен жұмыс
Әр топқа тапсырма беріледі, тапсырманы өзара талдап, тақтаға шығып түсіндіреді.
6. Талдау
(5 мин) Жұппен жұмыс
№50

Оқушылар өзара жұптасып, есеп шығарады.
7.Жинақтау
(3 мин) «Иа» , «Жоқ»
№43
Ондық бөлшек түрінде жазуға бола ма?
Оқушылар «Иа» немесе «Жоқ» деп жауап береді
8. Бағалау
(3 мин) 9.Рефлексия
(2 мин) 10. Үйге
Тапсырма
(1 мин) №51,№52