?МЖ Т?рік ?а?анаты 7 сынып


Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы 7 сынып
Пән: орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы Күні
Тақырыбы: § 1 Түрік қағанаты
Мақсаты: Түрік қағанаты ерекшеліктермен таныстыру, жан – жақты білім беру;
Қазақ даласындағы алғашқы феодалдық мемлекеттің, қазақ халқының халық болып қалыптасу, ұлттық мемлекеттің тарихындағы алар маңызын анықтап көрсету.
Күтілетін нәтиже: Түрік қағанаты жөнінде толық мағлұмат алады.
Шығармашылық тапсырмалар арқылы логикалық ойлау қабілеттері артады.
Зерттеушілік әңгіме жүргізілуі кезінде оқушылардың оқиға туралы мәлімет ұсынуы, топтағы оқушылардың бірін-бірі толықтыруы, келісімге жетуге тырысуы.
Керекті жабдықтар: Оқулық. Маркер, стикер, карта, бағалау парақтары, рефлексия парақтары, бейнефильм, интерактивті тақта
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
Кіріспе Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық:
Көңіл күйлерің қандай?
Ауа-райы қандай?
Мектептерің қандай?
Өздерің қандайсыңдар?
Білімдерің қандай?
Сендердің пән мұғалімдерің қандай?
Бүгінгі сабағымыз қалай өтеді?
Бағалау парақтары карта, суреттер, стикер таратылып беріледі. Мұғаліммен амандасу
Қойылған сұрақтарға оң көзқараста болса бас бармағын көтеріп «Мынандай» деп, теріс көзқараста болса бас бармағын төмен қаратып «Мынандай» деп жауап береді.
Тұсау кесер Миға шабуыл (бейнефильм көрсету арқылы ой қозғау)
Төменгі және жоғары дәрежелі сұрақтар қою.
-Бұл бейнежазбаны неліктен қарадық?
-Бейнежазбада кімдер туралы айтылады?
-Бейнежазбадағы ақын О.Сүлейменов «Түн ұйықтамадым, күндіз отырмадым, қара терімді төктім, қызыл қанымды жүгірттім түрк халқы үшін» деп кімнің сөзін айтып отыр деп ойлайсыңдар?
-ҮІІІ ғасырда осындай сөз айту қандай биіктік, бұндай мәдениетке жету үшін мыңдаған жылдар керек деген пікірін қалай бағалар едіңіз?
-731жылы ешқандай халықта жазба тілі болмаған кезде түркі халқының жазуы болғаны, өз ойларын тасқа қашап жазуы ол жазу ХІІІ ғасыр бойы сақталуы түркі қағанатының ұлы мемлекет болғанын дәлелдей ала ма, қалай ойлайсыңдар?
Жеке жеке өз ойларын айтады. Өз көзқарасын ортаға салады, талдайды.
Негізгі бөлім Мозайка әдісі.
Суреттер( тақырыпшалары, реттік номері бар) таратылып беріледі.
Түрік қағанатының алып жатқан жер аумағы.
Түрік қағанатының этникалық құрамы
Түріктердің тәуелсіздік жолындағы күресі
Түрік қағанатының саяси жағдайы
Түрік қағанатының шаруашылығы
Түрік қағанатының материальдық мәдениеті
Түрік қағанатының рухани мәдениеті
Түрік қағанатының ыдырауы
Бағалау: Ең үздік әңгімелеуш:
Ең үздік тыңдаушы
Сөздікпен жұмыс
Қиын сөздер Менің түсінігім
Таңдан алынады
Мәтінді оқып, сандар бойынша жұптасады. Өзара талдайды.
Топта зерттеушілік әңгіме ретінде талқылауға кіріседі
Мәтіндегі қиын сөздерді өз түсініктерімен жеке орындап, топта мағынасын ашады
Қорытынды Сиқырлы шаршылар
1-әңгіме карточкасы: Түрік қағанаты құрылуы. Сіз не ойлайсыз? Сіз неге олай ойлайсыз?
2- әңгіме карточкасы: Бумын қағанның Жужан қағаны Анағұйға қарсы бас көтеруі үшін жасаған әрекеті. Мен келісемін, өйткені... Мен келіспеймін, өйткені...
3- әңгіме карточкасы: Шаруашылығы, мәдениеті. Бөліскіңіз келетін тағы қандай идеяларыңыз бар? Бәрі келісе ме? Әлде әңгімені жалғастырғыңыз келе ме?
Топ болып талқылайды
Бағалау Өзіңді- өзің бағала
Түсіндім Толық түсіндім Түкте түсінбедім
Сабақты бағала: Сабақ не туралы болды? Бағалау парақтарын толтырады
Рефлексия Екі тілек бір ұсыныс Тілектері мен ұсыныстарын білдіреді
Үйге тапсырма «Түрік қағанаты» тақырыбына тарихи ЭССЕ жазу. Сұрақтар дайындау ЭССЕ және сұрақтар жазуға түрлі түсті парақтарды алады.