Охорона праці при електровимірюваннях

ЕЛЕКТРОТЕХНІКА З ОСНОВАМИ ПРОМИСЛОВОЇ ЕЛЕКТРОНІКИ
Професія: Провідник пасажирського вагона
Група: ППВ - 7
Дата: 18.02.2015
ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКА №34. БЕЗПЕКА ПРАЦІ ПРИ ЕЛЕКТРОВИМІРЮВАННЯХ
Кількість годин: 45 хв.
Мета:
Навчальна: допомогти учням усвідомити необхідність вивчення теми «Безпека праці при електровимірюваннях», допомогти засвоєнню знань з призначення, класифікації, будови та характеристик електровимірювальних приладів, навчити по маркуванню на шкалі робити висновок про призначення та особливості безпечної експлуатації приладів, навчити самостійно досліджувати основні характеристики електровимірювальних приладів шляхом порівняння їх основних параметрів; розширити кругозір учнів в галузі новітніх технологій;
Розвиваюча: розвивати навички самостійного та логічного мислення; працювати із додатковою літературою та іншими джерелами інформації, спонукати до самоосвіти та самореалізації можливостей особистості; сприяти особистому самопізнанню учнів; заохочувати до розумової діяльності, вмінню аналізувати, співставляти, виділяти головне, представляти результати своєї діяльності у вигляді стислої інформації;
Виховна: виховувати любов до обраної професії; відчуття власної відповідальності, самостійності та наполегливості, вдосконалювати навички спілкування

Методична: використання різних форм та методів контролю знань учнів на уроці засобами інформаційно – комунікативних технологій

Тип уроку: комбінований.
Форми роботи: фронтальна та групова (малі та перехресні групи);
Методи проведення: словесні (розповідь з елементами бесіди), наочні (демонстрація відео фрагмента,презентації , стенда «Щит керування вагоном», електровимірювальних приладів та кодотранспорантів), практичні (методи «Сніжна грудка», «Світлофор», «Електричне лото»)
Обладнання та література: відео фрагмент «Електричні вимірювання»,презентація до уроку, комплект кототранспорантів «Електричні вимірювання», роздавальний матеріал, електровимірювальні прилади (вольтметр, амперметр, ватметр), картки самооцінювання.
Між предметні зв’язки:
«Охорона праці» тема «Основи електробезпеки», урок «Фактори, що пливають на ступінь ураження людини електричним струмом»,
«Електробезпека», тема «Технічні заходи безпеки» , тема «Організаційні заходи безпеки»
«Будова суцільнометалевих вагонів», тема «Електрообладнання вагону»
Словник термінів:
вимірювання;
електровимірювальні прилади;
шкала приладу;
клас точності;
система приладу;
маркування приладу




ХІД УРОКУ
Організаційний момент. Викладач входить до аудиторії, вітається із учнями та бажає їм гарного самопочуття та натхненної праці на уроці, староста сповіщає про відсутніх. – 1 хв.
Оголошення теми та мети уроку – 1 хв.
Перевірка домашнього завдання: методом «Снігова грудка» Алгоритм використання даного методу полягає в наступному: потрібно заздалегідь підготувати кульку із паперу, або невеличкий м’яч, викладач відає кульку учню і просить назвати будь – який термін вивчений на минулому занятті, учень називає термін і передає кулю товаришу, той повинен назвати характеристику предмета і передає кулю наступному. Наступний учень називає галуз застосування предмета та передає кулю далі. Процес повторюється доки не будуть опитані усі учні.
Приблизна схема відповіді:
Амперметр; 2) Електровимірювальний прилад для визначення сили струму; 3) Працює як в колах постійного так і колах змінного струму.
Результати перевірки домашнього завдання заносяться учнями в картку само оцінювання (дивись додаток №1) – 5 хв.
Мотивація учням пропонується розгадати кросворд за матеріалами попередніх уроків, де зашифровано слово «Безпека», що є ключовим поняттям теми уроку( кросворд та питання до нього представлені у додатку №2). Результати розгадування кросворду учні заносять у таблицю самооцінювання. Далі викладач пояснює учням важливість вивчення даної теми для їх майбутньої професії, наводить приклади застосування електровимірювальних прикладів в пасажирському вагоні (демонструє стенд «Щит керуванням вагона»), доводить важливість безпечного обслуговування приладів. – 2 хв.

Актуалізація (фронтальне опитування методом «Світлофор», учні мають картки зеленого та червоного кольору, викладач задає питання і учень підіймає картку сигналізуючи свою готовність - зелена картка, або не готовність - червона картка, відповідати) –5 хв
Питання та відповіді (дивись додаток №3):

Якими процесами можливо керувати із щита провідника?
Чим вимірюється напруга?
Чим вимірюється сила струму?
Скільки існує груп допуску з електробезпеки?
Яку групу допуску повинен мати провідник пасажирського вагона?
Як в електричне коло вмикається амперметр?
Як в електричне коло вмикається вольтметр?
Що повинен робити провідник у разі виявлення несправності в електричному обладнанні вагона?
Яку функцію виконує акумуляторна батарея?
Яка одиниця вимірювання електричного опору.

Вентиляція, обігрів, освітлення.
Вольтметром
Амперметром
5
3
Послідовно із споживачем
Паралельно до споживача
Повідомити начальника потяга, забезпечити безпеку пасажирів та викликати електромеханіка
Забезпечує роботу систем вагону під час тривалих зупинок або в аварійній ситуації
Ом. Результати фронтального опитування учні вносять у картку само оцінювання.

Виклад нового матеріалу (супроводжується відео фрагментом «Електричні вимірювання» - додаток 4, кодотранспорантами – додаток 5,та демонстрацією електровимірювальних приладів) - 15 хв


План викладу нового матеріалу






Свою оцінку засвоєння навчального матеріалу учні заносять до таблиці само оцінювання.
Приклад учнівського опорного конспекту представлено у додатку №6.
Закріплення матеріалу проводиться у малих групах з використанням методу «Електричне лото». – 10 хв.
Основні положення: на аркушах паперу різних кольорів записуються умовне позначення вимірювального приладу(лицьовий бік) та його визначення. Учні навмання витягують картки і обьєднуються в пари таким чином, щоб умовне позначення приладу відповідало його визначенню. На зворотньому боці утворенної картки лото, учні бачуть завдання замалювати маркування електровимірювального приладу, що відповідає певним умовам. Завдання виконується учнями разом. Після виконання відбувається самоперевірка. Результати виконання завдання заносяться о картки самоконтролю. Картки «Електричного лото» дивись у додатку №7.
Оцінювання.- 2 хв.
Підведення підсумків уроку – 1 хв.
Сьогодні ми з вами на уроці розглянули:
Призначення електровимірювальних приладів;
Класифікація електровимірювальних приладів;
Вимоги охорони праці щодо безпечної експлуатації електровимірювальних приладів
Маркування електровимірювальних приладів
Та заповнили таблицю із «Знаками безпеки на шкалі електровимірювальних приладів». Як ви гадаєте, чи впоралися ми? Чи є питання по матеріалу уроку до мене?

10. Рефлексія – 1 хв
Рефлексія проводиться методом «Кольорова феєрія». В таблиці самооцінювання передбачено спеціальну графу із смайлами зеленого, червоного та жовтого кольору, які відповідно означають «Я все зрозумів», «Матеріал складний, потрібна допомога», «Мені дещо незрозуміло». Учінь відмічає смайл відповідного кольору, та в кінці уроку здає таблицю самооцінювання.
11. Домашнє завдання: - 1 хв.
А домашнім завданням для вас буде:
Для тих, хто бажає отримати оцінку високого рівня (10-12 балів) опрацювати стр. 162-178 підручника А.М. Гуржій «Електротехніка з основами промислової електроніки» та відповісти які неелектричні параметри вимірюють електровимірювальні прилади у пасажирському вагоні. Відповідь оформіть у вигляді презентації.
Для тих, хто задовільниться оцінкою достатнього рівня (7-9 балів) опрацювати стр 156-162 того самого підручника і описати способи розширення меж вимірювання електричних приладів.



Додаток №1.
П.І.П. ________________________________________
Група__________________
ТАБЛИЦЯ САМООЦІНЮВАННЯ

Етап уроку/самооцінка етапу
«Сніжна куля»
Кросворд
(вкажіть кількість вгаданих слів)
«Світлофор»
(вкажіть кількість вірних відповідей)
Новий матеріал
«Електричне лото»
«Кольрова феєрія»

Все зрозуміло, труднощів не виникло.





[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]

Були деякі складнощі в виконанні.





[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]

Потрібна допомога, ззавданням не впорався





[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]


Додаток №2
КРОСВОРД

2 В







О






2.П
Л






О
Ь


5.А



Х
Т


М

7.К

И
М
3.І
4.О
П
6.Ш
Л

Б
Е
З
П
Е
К
А

К
Т
О
І
Р
А
С

А
Р
Л
Р

Л




Я


А




Ц







І







Я







КРОСВОРД(відповіді)

2 В







О






1.П
Л






О
Ь


5.А



Х
Т


М

7.К

И
М
3.І
4.О
П
6.Ш
Л

Б
Е
З
П
Е
К
А

К
Т
О
І
Р
А
С

А
Р
Л
Р

Л




Я


А




Ц







І







Я








Додаток №3
ФРОНТАЛЬНЕ ОПИТУВАННЯ «СВІТЛОФОР»

Якими процесами можливо керувати із щита провідника?
Чим вимірюється напруга?
Чим вимірюється сила струму?
Скільки існує груп допуску з електробезпеки?
Яку групу допуску повинен мати провідник пасажирського вагона?
Як в електричне коло вмикається амперметр?
Як в електричне коло вмикається вольтметр?
Що повинен робити провідник у разі виявлення несправності в електричному обладнанні вагона?
Яку функцію виконує акумуляторна батарея?
Яка одиниця вимірювання електричного опору.
Відповіді:
.Вентиляція, обігрів, освітлення.
.Вольтметром
Амперметром
П
·ять
Три
Послідовно із споживачем
Паралельно до споживача
Повідомити начальника потяга, забезпечити безпеку пасажирів та викликати електромеханіка
Забезпечує роботу систем вагону під час тривалих зупинок або в аварійній ситуації
Ом.



Додаток №5

КОДОТРАНСПОРАНТИ




















Додаток №5
КОДОТРАНСПОРАНТИ





























































































Додаток №5
УМОВНІ ПОЗНАЧЕННЯ НА ШКАЛІ ПРИЛАДІВ





















Додаток №6

ПРИКЛАД УЧНІВСЬКОГО ОПОРНОГО КОНСПЕКТУ

Електровимірювальні прилади це такі технічні засоби, які виробляють сигнали вимірювальної інформації у формі, що доступна для безпосереднього сприйняття спостерігачем (кодотранспорант 084)
Електровимірювальні прилади можна класифікувати:
а) за родом вимірювальної величини;
б) за фізичним принципом дії вимірювального механізму;
в) за родом струму;
г) за класом точності;
д) за типом відлікового пристрою;
е) за виконанням залежно від умов експлуатації;
є) за стійкістю до механічних впливів;
ж) за ступенем захисту від зовнішніх магнітних та електричних полів тощо.
Електровимірювальні прилади дають змогу вимірювати яв електричні, так і неелектричні величини. На шкалі наводиться назва приладу або початкова латинська літера одиниці, що вимірюється. За вимірювальною величиною електровимірювальні прилади поділяються на:
вольтметри (позначаються літерою V);
амперметри (А);
ватметри (W);
омметри (
·);
лічильники енергії (kWh);
фазометри (
·);
частотоміри (Hz) тощо.
До умовної літери може бути додано позначення кратності основної одиниці, наприклад: міліамперметр mА; кіловольтметр kV тощо. (кодотранспоранти 081, 082)
За фізичним принципом дії розрізняють такі системи електровимірювальних приладів:
а) магнітоелектрична;
б) електромагнітна;
в) електродинамічна;
г) феродинамічна;
д) індукційна;
е)електростатична;
є) вібраційна тощо.
Умовні позначення на шкалі приладу характеризують класифікацію приладів зародом струму:
а) постійний струм;
б) змінний (однофазна система);
в) постійний і змінний;
г) трифазна система;
д) трифазна несиметрична система. Зa класом точності електровимірювальні прилади класифікуються відповідно до стандартів. Клас точності позначається цифрою, котра дорівнює зведеній похибці у відсотках, що допускає прилад. Випускають прилади таких класів точності: 0,05; 0,1; 0,2; 0,5; 1,0; 1,5; 2,5; 4,0. У лічильниках електроенергії класи точності такі: 0,5; 1,0; 2,0; 2,5.
Більш поширені показуючі прилади, тобто прилади безпосередньої оцінки. Відліковий пристрій цих приладів складається звичайно з шкали і показчика. Показчиком може бути стрілка або світлова пляма з рискою. Треба знати правила користування відліковим пристроєм. Такі показуючі прилади називаються аналоговими. Показання таких приладів це безперервна функція величини, що вимірюється. В цифрових електровимірювальних приладах показання наводяться у цифровому вигляді.
У залежності від умов експлуатації, діапазону робочих температур та відносної вологості, електровимірювальні прилади поділяються на п'ять груп:
група А (температура +10 .+35°С, вологість 80);
група Б (температура -30 .+40°С, вологість 90);
група B1 (температура -40 .+50°С, вологість 95);
група В2 (температура -50 .+60°С, вологість 95);
група В3 (температура -50 .+80°С, вологість 98).
За стійкістю до механічних впливів прилади підрозділяються в залежності від значення максимально допустимого прискорення при ударах та вібраціях (м/с2). За стандартом електровимірювальні прилади поділяються на групи:
звичайні з підвищеною міцністю (ОП);
нечутливі до вібрацій (ВН);
віброміцні (ВП);
нечутливі до трясіння (ТН);
трясінняміцні (ТП);
удароміцні (У).
Звичайні прилади групи ОП витримують прискорення до 15 м/с2.
За ступенем захисту від зовнішніх магнітних та електричних полів прилади поділяються на І і II категорії. Від зовнішніх полів прилади захищаються екранами.
У більшості показуючих електровимірювальних приладів рухома частина пристрою переміщується внаслідок дії обертаючого моменту. Обертаючий момент виникає внаслідок взаємодії магнітних або електричних полів та, до деякої міри, пропорційний вимірюваній величині. У вимірюючому пристрої завжди є протидіючий момент, що створюється механічною або електромагнітною силою.
Для електротехнічних виробів, в тому числі і електромеханічних приладів встановлено 5 класів захисту:
· клас 0 - електроприлади на номінальну напругу більшу 42 В, в яких всі частини досяжні для дотику, відокремлені основною ізоляцією від частин, що знаходяться під напругою, та в яких відсутні пристрій для заземлення.
· Клас 01-електроприлади на номінальну напругу більшу 42 В, в яких присутній пристрій для заземлення, розташований з зовнішнього боку приладу.
· Клас I - в пристрій для заземлення, розташований всередині приладу.
· Клас II - електроприлади на номінальну напругу більше 42 В, в яких всі частини досяжні для дотику, відокремлені подвійною або посиленою ізоляцією від частин, що знаходяться під напругою і відсутній пристрій для заземлення.
· Клас III - електроприлади на номінальну напругу до 42 В, у яких немає ні внутрішніх, ні зовнішніх частин, які працюють при більш високій напрузі.
Для для того, щоб полегшити роботу із електровимірювальними прилади та гарантувати безпеку обслуговуючого персоналу, на шкалі електровимірювальних приладів існують умовні позначення (кодотранспоранти 086)
Червоним кольором виділена інформація, яку учень повинен записати у зошит. Також, вклеюється таблиця «Умовні позначення на шкалі електровимірювальних приладів»











Додаток №7

ЕЛЕКТРИЧНЕ ЛОТО



[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть картинку ]













ПЛАН УРОКА №34 « Безпека праці при електровимірюваннях »
13 PAGE \* MERGEFORMAT 14715



Розробила: викладач Говор К.В.




Питання:
Різниця між дійсним та виміряним значенням фізичної величини.
Прилад для вимірювання напруги.
Захисний шар струмоведучих частин обладнання
Здатність провідника протидіяти проходженню струму.
Одиниця вимірювання сили струму.
Частина електровимірювального приладу з умовними позначеннями.
Фізична величина, що оцінює точність приладу.

Питання:
Різниця між дійсним та виміряним значенням фізичної величини.
Прилад для вимірювання напруги.
Захисний шар струмоведучих частин обладнання
Здатність провідника протидіяти проходженню струму.
Одиниця вимірювання сили струму.
Частина електровимірювального приладу з умовними позначеннями.
Фізична величина, що оцінює точність приладу.



Изменения статуса - Психология. Консультация психолога. Соционика.15