?азту?ан жырау. «Мада?» жыры (9-класс)


Бекітемін»_______________________
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Аманжолова Жаннат Алимжановнаның қысқа мерзімді жоспары
Класы 9 «Б»
Күні 29.11.16ж.
Пәні Қазақ әдебиеті
Сабақ№ №36
Тақырыбы Қазтуған жырау. «Мадақ» жыры
Оқу мақсаты Қазтуған Сүйінішұлы өмірі мен шығармашылығымен танысып, «Мадақ» жырын талдау арқылы сыни ойлауға дағдыландыру.
Қолдынылған әдістері мен тәсілдері Сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары ,
АКТ пайдалану. Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
Күтілетін нәтиже Қазтуғанның өмірі мен шығармашылығымен танысады, жырларын талдау арқылы сыни ойлау қалыптасады.
Сабақ кезеңдері, уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті Бағалау Ресурстар
Ұйымдастыру
2мин түгелдеү, мақсат қою,класс тазалығын тексеру , АКТ қосу, бағалауды түсіндіріп кетемін, бағалау парақшасын үлестіріп отырамын 4 топқа бөлінеді
(«Қазтуған Сүйінішұлы туралы», «Мадақ» жыры не туралы?,
«Алаң да алаң , алаң жұрт»не туралы?, «Мадақ» жырының көркемдік ерекшелігі.)
Қызығушылықты ояту
3мин Видео қосу. Не көрдіңіздер?
Бүгінгі сабақпен байланыстырып көріңіздер. Дұрыс айтасыздар бүгінгі сабақққа тікелей байланысты. Бұл бейнетаспада Б.Тлеухановтың орындауындағы Қазтуған жыраудың «Алаң да алаң, алаң жұрт» толғауы. Бүгінгі сабағымызда-Қазтуған Сүйінішұлының өмірі мен шығармашылы, «Мадақ» жырымен таныс боламыз.
Қанекей болжап корейк ол жыр не туралы деп ойлайсыздар?Бұл жыраудың монологы іспеттес келеді. –Рахмет. Бұл толғауды Қазтуғанның айбар-даңқы қазақ даласына танымал болған тұсқа телеуге болады. Иә, дұрыс. Жырау өзінің кім екендігін суреттейді, баяндайды, сипаттайды. Проблема бойынша өздерінің бұрынғы білімдерін есіне түсіреді ОүБ Видео Б.Тлеуханның орындауындағы
Қазтуған жыры «Алаң да алаң, алаң жұрт»
- Ой қозғау;
Мағынаны тану
Топта меңгеру-12мин.
Қорғауға 10мин
Дайындық уақытында Қазтуған жырларын қосу. -Ендеше тыңдап көріңіздер. (Аудио тыңдау қосу). Слайд қосу «Мадақ»жыры жазылған үлгісін.
Оқушыларға «Мадақ» жырын үлестіру.
Алдарыңызда тақырыпқа қатысты бірнеше материалдар бар. Сол материалдарды өз тақырып бойынша үлестіріп, жүйелеп плакатқа жүйелейсіздер, желіммен жапыстырыңыздар. Сосын қорғайсыздар. Тапсырмаларды таңдап алыңыздар. («Қазтуған Сүйінішұлы туралы», «Мадақ» жыры не туралы?,
«Алаң да алаң , алаң жұрт»не туралы?, «Мадақ» жырының көркемдік ерекшелігі.)
Сіздергі дайындалуға 12минут беріледі.Топтарды қорғауға-10мин. Оқулық бойынша жұмыс жасайды, мәтінді оқып, түсіндіреді. Мәлімет бойынша пікір алмасады, ой жарыстырады, талқыға салады. ОүБ «Мадақ» жыры
Айдио тыңдату.Диалогтік оқыту; Алынған ақпарат негізінде түсінік айту.
Сергіту сәті.
Ой толғаныс
«Автор орындығына» «Е... жігі...е жа...асар,
Қ... лына ...лған най...асы.
Би жі...тке ...арасар,
...алқына тигі...... па...дасы»
Бұхар жырау.
«Егер сендер ХХІ ғ.жыраулары болғанда не жайлы жырлар едіңдер?» (егемендік, бірлік, отансүйгіштікке шақырар едім)Эссе. Аманат хат жазу. «Қазтуған бабадан».
Жыр жазу. Жаңа ақпарат жайлы өзіндік пікір қалыптастырады. ОүБ СТО;
-Жаңа ақпаратқа өз көзқарасы тұрғысынан баға беру.
Рефлексия Рефлексия пирамидасын толтыру Ауызша жауап береді ОүБ Ақпаратты бір бөлікке бөлу арқылы терең түсіну.
ОүБ
Үйге тапсырма «Мадақ»жырын жаттау Бағалау Мұғалімнің бағасы, топ басшылардың бағалау Топ басшылары бағалау парақшасын толтырады ОБ Бағалау парақшасы бойынша
Рефлексия
Не сәтті болды? Не сәтсіз болды? Нені жақсартуыма болады? Нені өзгертуге болады?