Українська мова 3 клас Визначення теми, мети текстів різних типів, добирання до них заголовків.


Стець Оксана Василівна,
вчитель початкових класів
Золотоніської гімназії ім. С.Д.СкляренкаЗолотоніської міської ради Черкаської області
УРОК 5
Тема. Визначення теми, мети текстів різних типів, добирання до них заголовків.
Мета:
•формування предметних компетентностей: , розширити знання про поняття текст як одиницю мови; ; вчити визначати тему і мету тексту; ознайомити з типами текстів; розвивати вміння правильно добирати заголовок до тексту, удосконалювати навички роботи у групі і парі; виховувати любов до рідного слова, збагачувати словниковий запас.
•формування ключових компетентностей:
- уміння вчитися визначати тему , мету і тип тексту; продовжувати вчити добирати заголовок до тексту;
- комунікативної: учень дотримується правил спілкування; відповідає зв’язно на поставлені запитання;
- здоров'язбережувальної: учень переключається з одного виду роботи на інший; дотримується гігієнічних і технічних правил письма.
Тип уроку: урок-пізнання – поглиблення та узагальнення навчальної інформації.
Основні терміни і поняття: текст, мета, тема, заголовок, типи текстів, міркування.
Міжпредметні зв’язки: літературне читання, образотворче мистецтво.
Обладнання: конверти із завданням Тітоньки Сови, , сюжетні малюнки, подарункові смайлики для рефлексії.
Хід уроку
І. Вступна частина
1. Організація класу
До нас речення прийшли,
Поряд дружно стали.
Думку спільну всі знайшли.
Текстом їх назвали.
Ще їм старшого знайшли,
Заголовок звати,
А ми з вами все про текст
Будем знов вивчати.
2. Актуалізація опорних знань.
а) Гра «Доповни речення»
Текст – це…(Текст – це група речень, об’єднаних між собою темою, головною думкою та граматично. )
Заголовок -…(Заголовок тексту стисло передає його тему або головну думку.)
б). Робота над текстом:
«Тітонька Сова почала урок. Всі звірі сиділи тихо. Лише ведмежатко крутилося. Воно забуло свій зошит. Звірям не подобалася поведінка ведмежати. Лисичка зрозуміла все і дала свій запасний зошит ведмежаті. В класі стало тихо. Всі заспокоїлися.»
-Про що йдеться у тексті?
- Яка головна думка?
- Який заголовок можна підібрати?
в) перевірка домашнього завдання ( Намалювати сюжетний малюнок)
У нас сьогодні виставка малюнків, які ви намалювали дома. Всі дуже гарні. Я вибрала два з них.
Давайте придумаємо текст до цих малюнків.
-А тепер підберемо заголовок до наших текстів.
. ІІ. Основна частина
1.Повідомлення теми та мети уроку.
– Наша подорож у країну Знань продовжується. І сьогодні ми з вами знову в гостях у Тітоньки Сови.

На минулому уроці вона розповіла нам цікаву історію про свою лісову школу.
-Тітонька Сова, а що сьогодні ви нам розповісте?
-Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над текстом, навчимося розрізняти різні типи текстів, визначати їх тему і мету, добирати до них заголовок.
Типи текстів:
2.Робота з таблицею
Типи текстів
Опис Розповідь Міркування
Який? Що сталося? Чому?
3 Розрізнення текстів різних типіву:
3.1Давайте подивимося зразок одного з типів тексту Впр.29 ст.19
А тепер послухайте інший текст:
а).Якось Лисичка запізнилась на урок. Вона стояла під дверима і плакала. Лисичка боялася, що Тітонька Сова розізлиться і не пустить її на урок. Тому вона швидко побігла до дому. Дома мама вислухала Лисичку. Сказала, щоб вона повернулась до школи, вибачилась і попросилась залишитись. Лисичка так і зробила. Тітонька Сова похвалила Лисичку за такий вчинок.»
-Про що йдеться в тексті?
- З якою метою написаний цей текст?
- Яке питання можна поставити до тексту –розповіді?(Що відбулося?)
3.2 Впр 30 ст.19
б).Осінній ліс був одягнений в різні кольори. Зелені ялинки і сосни, жовті клени і коричневі дуби. Трава пожовкла. Звірі почали готуватись до зими.
-Про що йдеться в тексті?
- З якою метою написаний цей текст?
- Яке питання можна поставити до такого тексту ?(Який?)
3.3 Впр. 31 ст.19
в).Ведмедику було сумно сидіти одному за партою. Він хотів мати друзів. Коли хтось до нього підходив, він відступав. Його великі лапи завжди наступали на когось, а довге хутро заважало бачити. Ведмедик дуже хотів мати друзів, але боявся зробити боляче.
-Про що йдеться в тексті?
- З якою метою написаний цей текст?
- Яке питання можна поставити до тексту –міркування? (Чому?)
4.Ознайомлення з правилом (с.20) Впр32 ст.20)
5.Фізкультхвилинка
Я малюю зайчика для вас. Раз. (Роблять колові рухи руками над головою):Це у нього, бачите, голова.
Два. (Руки кладуть на голову)
Це у нього вуха догори.
Три. (Піднімають руки вгору, до вух)
Це стирчить у нього хвостик сірий.
Чотири. (Повертають тулуб праворуч, ліворуч)
Це очиці весело горять.
П'ять. (Прикладають руки для очей «біноклем»)
Ротик, зубки - хай морквинку їсть.
Шість. (Наслідують жування моркви зайцем)
Шубка тепла, хутряна на ній. '
Сім. (Погладжують руки, боки, плечі, нагинаються)
Ніжки довгі, щоб гасав він лісом.
Вісім. (Підскакують на місці)
Ще навколо насаджу дерев я.
Дев'ять. (Саджають дерева, притоптують ямки)
І хай сонце сяє з піднебесся.
Десять. (Піднімаються на пальчиках ніг, руки вгору)
6. Каліграфічна хвилинка.
6.1- Про кого говориться у віршику? (зайця)
Що робить хвостик сірий?(стирчить)
Як посадимо древа?(навколо)
Запишіть ці слова. Запам*ятайте правопис цих слів.
6.2.Вправа для розвитку мислення та зору
- Давайте поміркуємо з якою метою написаний текст фізкультхвилинки? Який це текст? Давайте виберемо заголовок.
7. Хвилинка-розминка.
. Розвиток уваги.
Знайдіть 7 ведмедів на малюнку.

8. Поясніть як ви розумієте вислів.
Мова росте елементарно, разом з душею народу. І. Франко
Запишіть каліграфічно у зошит.
Визначте кількість букв і звуків у слові душею
9. Творче завдання. Колективна робота (усно).
- Подивіться на три малюнки. Давайте придумаємо до них назви.
(наприклад: малюнок осіннього лісу – Ліс розфарбував вбрання; малюнок бджоли – Бджілка – красуня, малюнок ромашки – Цілюща рослина)
Які є види текстів? (розповідь, опис, міркування)
Назвіть заголовки текстів у такому порядку: Розповідь, опис, міркування.
Чому саме так?
Давайте попрацюємо з підручником Впр33 ст.20

10.Робота в парах. Впр.34 ст.21
11. Словникова робота .
-Відгадай загадку.
Йде в поле - як дощечка, а з поля - як бочечка. (Корова)
-До слова корова добери однокореневі слова. (коров*ячий, коров*як)
Заміни словосполучення одним словом:
Як корова на льоду незграбна
а) Хвилинка спілкування
– Діти згадайте вислови з використанням назв звірів.
(Курячі мізки, Сорока на хвості принесла, мама-зозуля…)
-Про які риси характеру говорять ці вислови?
-Що можна сказати про цих людей?
12. Гра «Придумай». Робота в групах.
-Для кожного ряду Тітонька Сова приготувала завдання.
У конверті надрукований текст із заголовком і вказаним типу тексту.
Завдання: з*ясуйте чи речення стоять у вірному порядку, чи правильно підібраний заголовок , чи відповідає текст вказаному типу.
.
ІІІ. Заключна частина
1.Рефлексія.
Згадайте, про що сьогодні йшла мова на уроці, і дайте відповідь на запитання Тітоньки Сови
Тема – це…
Мета – це…
Які є типи тексту?
2. Гра «Все по порядку».
На дошці написані речення, які пронумеровані. Назви порядок речень використовуючи номера.
1На галявину вийшов вовк. 2 Тепер він хотів погрітися на сонечку.3 Його хутро виблискувало . 4Зранку вовк уполював маленьку пташку. 5 Він був задоволений собою.
3. Висловіть свої враження від уроку, продовживши речення:
- на уроці мені сподобалося...
- тепер я вмію...
- я дізнався, що...
4. Самоконтроль за результатами роботи на уроці (вибір смайлика-подарунка)
5. Завдання додому
- виконати Впр35 ст21 .