Санны? б?лігі. Б?лігі бойынша санды табу


Бекітемін:
Күні: 02.02.2017 ж           
Пәні: Математика
Сыныбы:5 «а»
Сабақтың тақырыбы: Санның бөлігін табу. Бөлігі бойынша санды табу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: Жай бөлшектерді, аралас сандарды қосу, азайтудан алған білімдерін жүйелеу, тиянақтау, толықтыру, санның бөлігін табу ережесін үйрету.
Дамытушылығы: Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, берілген тапсырманы тиянақты орындау, жай бөлшекті жазу калиграфиясын таза, көркем жазу дағдыларын дамыту;
Тәрбиелілігі: Оқушыларды Абайдың өлеңдерін сыйлауға, құрметтеуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: парақшалар, интерактивті тақта, Абайдың суреті,
Сабақтың типі: Білім мен дағдысын қалыптастыру
Сабақтың түрі: іздендіру сабағы
Пәнаралық байланыс. Қазақ тілі мен әдебиеті, өмірмен байланыс
Сабақтың барысы:
№ Сабақ кезеңдеріУақытыСабактың мазмұныСабақтың әдіс -тәсілдеріI Ұйымдастыру бөлімі1 мин   СәлемдесуII Үй тапсырмасын тексеру 
 
 
    
 2мин Үй тапсырмасын тексеру  №1134 есепIII. Жаңа сабаққа дайындық кезеңі    1 мин - Балалар сіздер әдебиет пәнінен қазақтың бас ақыны Абай Құнанбаевтың шығармаларымен таныссыздар. Ендеше «Ғылым таппай, мақтанба» өлеңінде қандай  бес асыл қасиеттер туралы айтады. Есімізге түсірейікші. (Оқушы жауаптары)
  - Өте жақсы балалар ендеше бүгінгі сабағымызда Абай атамыздың осы өлеңімен байланысты болмақ. Ой қозғауIV «Талап» кезеңі5 мин Сабақ барысында әрбір кезеңге атау беріп, соңында алғашқы асыл қасиет жазылған сөзді аламыз. Ең бірінші кезеңіміз «ТАЛАП» деп аталады, бұл кезеңде сендерге бұрыннан таныс жай бөлшектерді көбейту және бөлу олардың қасиеттерін білу және еске түсіру талап етіледі.
Т А Л А П 
1. Бөлшектер қалай көбейтіледі? Мысал келтіріңдер.
2. Натурал санды бөлшекке қалай көбейтеміз? Мысал келтіріңдер.
3. Аралас сандарды қалай көбейтеміз? Мысал келтіріңдер.
4. Өзара кері сандар дегеніміз қандай сандар? Мысал келтіріңдер.
5. Бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қалай тұжырымдаймыз?
Сұрақ - жауапV. Жаңа сабақты түсіндіру.
   «Еңбек» кезеңі10 мин Келесі кезең «ЕҢБЕК» де аталады, “Әлемнің әміршісі – еңбек. Тек еңбекпен ғана жеміс өнбек, тек еңбек қана бар қиындықты жеңбек» деп Н.Ә. Назарбаев атамыз айтпақшы бұл бөлімде еңбектену арқылы жаңа сабақты игереміз.
Е Ң Б Е К
 
Жаңа сабақты бастамас бізге бұрыннан белгілі білімдерімізді еске түсіруден бастасақ.
Есеп шығару.
 
Сары жұмыртқа  барлық  жұмыртқаның  қандай  бөлігін құрайды?     Үштен бірАйдоста 15 асық бар еді. Айдос оның 23-ін досына берді. Айдос досына қанша асық берді?
Шешуі: 1) Асықтың 13-і қанша асық?
Асықтың 23=13*2-сі қанша асық?
15:3*2=?
153●2= 15● 23=10
Жауабы: Айдос досына 10 асық берді.
Мысалы: 50 дің 25-ін табыңдар.
50● 25=20
Анықтама: Санның бөлігін табу үшін санды осы бөлшекке көбейту керек.
Оқушы кітаптың 27 бетін оқыды. Бұл кітаптың барлық бетінің 38-індей. Кітапта барлығы неше бет бар?
Шешуі:
Кітаптың 38-і 27 кітап болса , 18-і 9 бет болады.
(27:3)*8=72
Қызықты суреттермен берілген есептер, мысалдар.
VI Есептер шығару «Терең ой» кезеңі. 10 мин
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2 мин Бұл кезең «ТЕРЕҢ ОЙ». Бұл кезеңде терең ойлану арқылы есептер шығару дағдыларынды қалыптастырамыз.
Оқулықпен жұмыс: № 1114,1145 есептерді орындайды. Семантикалық картамен жұмыс
Семантикалық карта №1
Санның бөлігін табыңдар:
Қ/с Тапсырмалар: Жауаптары:
1) 15-тің 35 -ін 40
2) 20-ның 45 -ін 9
3)
48-дің 56 -ін 16
№1145 Бөлігі бойынша санды табыңдар:
Қ/с Тапсырмалар: Жауаптары:
1) 15 –і 20-ға тең 2) 34 –і 60-ға тең 3)
35 –і 90 –ға тең №1146
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. Сонда сендер математикалық терминді оқи аласыздар.
№1146
Есептің кестедегі жауаптарымен бір бағанға оның тұсындағы әріптерді қойыңдар. Сонда математикалық термин оқи аламыз.
8м-дің 34-ін 12 дм-дің 58-ін 10т-ның 25-сін 5 кг-ның 310-ін 8 сағ-тың 56-ін 20 мин-тың
34-ін
Б Ө Л Ш Е К
№ 1147 есепті поспермен жұмыс.
1) 75 м матаның 25 –сінен балаларға көйлек тігілді. Балаларға көйлек неше метр матадан тігілді?
Жауабы: 30 м
2) Адам массасының 1625-сы су. Массасы 75 кг адам денесінде қанша су бар?
Жауабы: 48 кг
3) Сыныпта 30 оқушы оқушы оқиды. Оның 35—і қыздар. Сыныпта неше қыз бар?
Жауабы: 18 қыз.
Оқулықтан тақтада есептер шығару, кеспе парақшалар, мыс, постермен жұөзіндік жұмыстарVII. Пысықтау бөлімі.
   «Қанағат» кезеңі5 мин Келесі кезеңіміз «ҚАНАҒАТ» деп аталады. Бұл кезеңде жұптық тапсырма тестпен жұмыстанамыз.
Математикалық диктант
Өзін өзі тексеру.
 
           тест тапсырмасыVIII. Бекіту бөлімі.
   «Рақым» кезеңі2 мин  Келесі кезең «РАҚЫМ» деп алдым. Бұл кезеңде алған білімдерімізді қорытып, бекітеміз.
Мазмұнды есепер,
логикалық тапсырмаларIX Үй тапсырмасын беру. 1 мин Үйге тапсырма: №1148, 1150, 1153, 1154  Түсіндіру.
X Қорытындылау. Бағалау. 2 мин Бүгін қандай тақырыппен таныстық, не білдік? Сонымен оқушылар сабақ ұнадыма, ұнаса несімен ұнады? Атамыздың бес асыл ісін математика сабағында да қайталадық. Абай атамыз «Тегінде адам баласы адам баласынан ақыл, ғылым, ар, мінез деген нәрселермен озады» деген екен. Олай болса, бізде бір бірімізден осындай нәрселермен озатын болайық. Оқушыламен әңгімелесу,  Мұғалім сөзі