География п?нінен ашы? саба?.Та?ырыбы: ?аза?станны? к?лдері. 8-сынып.


Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы:Қазақстанның көлдері Мектебі: №201 мектеп-лицей
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:Қанатбаева Н.Қ.
Сыныбы: 8 «а» Барлық оқушы саны: 20
Қатысқаны - 18 оқушы
Қатыспағаны – 2 оқушы
Оқу мақсаттары
О. Ақпаратты түсіну
Ж. Оқырманды қызықтыру,сендіру мақсатында жазу
Сабақ барысында қол жеткізілуі тиіс мақсаттыры:
Барлық білім алушылардың мүмкіндігі болады:
Оқыған тақырып мәтінінің мазмұнын түсінеді,
Білім алушылардың көбісінің мүмкіндігі болады
Берілген ақпаратқа өз көзқарасын білдіре алады,
Кейбір білім алушылардың көбісінің мүмкіндігі болады
Оқушылардың креативті (шығармашылық) ойлау дағдылары және топтық жұмыстар кезінде ой-пікірін еркін жеткізіп, жүйелі сөйлеу, талдау, дәлелдеу, ұсыныс жасау дағдылары дамиды.
Жоспар
Жоспарланатын уақыт Жоспарланатын жұмыс Ресурстар (ақпарат көздері)
Басы 5-мин
.
ББҮ тәсілі
Топқа бөлу: Сынып оқушыларын көл суреттері бейнеленген суреттер бойынша бөлу
І топ Арал
ІІ топ Каспий
ІІІ топ Балқаш
Сол бойынша сабақ тақырыбын ашу
Сабақтың мақсатын айтып, жетістік критерийлерімен таныстыру.
2 минут уақыт беріледі,оқушылар көлдер туралы білетін,білгісі келетін мағлұматтарын туралы жазады.Ал «Үйрендім» тұсын бос қояды.Сабақ соңында, кері байланыс кезінде, сабақ нәтижесін сараптау мақсатында мұғалім толтырғызады.
Қызығушылығын арттыру мақсатында Қазақстанның көлдері туралы бейне көрсетілім көрсетіледі АКТ – бейне көрсетілім
Ортасы 37 мин
Оқылым, тыңдалым
Топтық жұмыс
Жұптық жұмыс Сабақтың негізгі кезеңі
Мәтінмен жұмыс
Топтық жұмыс
1 - қадам
«Мұғалім мен оқушы» әдісі
Үш топқа мәтін бойынша тапсырма беріледі.Әр топ жетекшісі өз тобындағы оқушыларға жоспар бойынша сұрақтар қойып жаңа тақырыпты пысықтайды
Табыс критерийі:
Оқылған мәтіннен жоспар бойынша нақты жауап бере алуы
Көлдерге сипаттама бере отырып,картамен дұрыс жұмыс жасай алуы
Ақпарат құралдарынан тың ақпараттар бере алуы

2 – қадам
«Жұптық жұмыс» оқушылар бір-бірімен жұптасып,жұмыс істейді

«Кім жылдам?»
Қазақстандағы.көлдерді атап,картадан көрсет

«Ия - Жоқ»
№ Сұрақтар Ия Жоқ
1 Қазақстанда ірілі ұсақты 85мың көл бар
2 Ертіс,Есіл,Тобыл Арал көліне барып құяды
3 Сырдария өзені Каспий алабына жатады
Картамен жұмыс
Еліміздегі көлемі жөнінен 3-орындағы көлді ата,картадан көрсет
Қазақстандық Алтайдың көлдерін ата,картадан көрсет

Кестеде Қазақстанның қанша көлі берілген?
а с т у л қ я л і қ м ш т е Ң і з ш
с қ а с п и й ы п т ү к е с И к л м
т р д с қ м а б а р ұ н қ ж Ш м е н
е з д й с м ғ о ө е п а е а Р а л ы
ш а қ в т с р т і с р с қ и Б ш е р
м с ө а ғ б о қ ө і с й т ы В у қ ұ
б а л қ а ш т ш і л е а ү қ Ғ д ж м
а қ с у а т с о к т у з ұ с Л ә з с
қ б в ш р я и р а д р ы с т М г қ ұ
Т з і ң е т і т е л і с т у С ж м қ
Қазақстаның физик. картасы,
оқушы
атласы
Жеке жұмыс
Жазылым
Шығармашылықжұмыс Табыс критерийі:
Бір-бірінің жауаптарын тыңдауы
Сұрақтарға толық жауап бере алуы
Топ мүшелері бір-бірін бағалайды
3-қадам
«Полиглог» әдісі
Мәтінде кездескен термин сөздерін орыс,ағылшын тілдеріне аудару
Табыс критерийі:
Мәтіннен терминдерді табу
Терминдерді орыс,ағылшын тілдеріне аудару
Аударған термин сөздерді орфоэпия бойынша дұрыс оқи алуы
Топ мүшелері бір-бірін бағалайды
Шығармашылық жұмыс
(АКТ- пайдалану арқылы топтық жұмыс жасау
«Арал» тобы
Каспий теңізін туристік нысана ретінде жарнамалау
«Каспий» тобы
Жер асты суының адам өміріне пайдасы қандай?
«Балқаш» тобы
Өз қалауы бойынша бір көлге өлең шығару
«Буриме» әдісі бойынша
Табыс критерийі:
Қазақстанның көрікті жерлерінің бірі Каспий теңізін жарнамалау,жарнаманы нанымды,образға еніп, жеткізе алуы,көпшілікті сендіре сөйлеуі
Балқаш теңізінің өзекті мәселені қозғайтын орынды,проблемалық мәселелерді айта алуы
Өлең жолдары тақырыпқа сай болуы, тақырыпты аша білуі,ойын жүйелі,мазмұнды жеткізе алуы.
Топ мүшелері бір-бірін бағалайды
ББҮ толтырады
Соңы 3-мин Үйге тапсырма: «Қазақстан көлдерін қорғауға қосар менің үлесім» эссе жазу
Бағалау Қосымша ақпарат Саралау
Жетістік критерийлері:
Пәнаралық байланыс
Топтық жұмыста оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді,
Мұғалім нұсқау береді және әр топқа көмек көрсетеді
Мәтінді өз бетінше түсініп оқиды
-Жоспар бойынша мәтін мазмұнын аша алады
-Термин сөздерді орыс,ағылшын тідһлдеріне аудара алады
-Басқа топтың жұмысын тыңдай отырып,өз бағасын бере алады
-Топтық жұмыста ынтымақтастықта жұмыс істей алады, Әдебиет,
информатика
Рефлексия
Сабақта жоспарланған
мақсатқа қол жетті ме?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Оқу атмосферасы қалай болды?
Менің жұмысым жоспарлы болды ма?
Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба?
Жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неге?