Урок биологии на тему: Т??ымны? сырт?ы ж?не ішкі ??рылысы


Биология 6 а сынып 4.10.16
Тұқымның сыртқы және ішкі құрылысы. №5 зертханалық жұмыс: Даражарнақты және қос жарнақты өсімдіктер
Мақсаты: Тұқымның типтерімен танысуКЕЗЕҢДЕРІ РЕСУРСТАР САБАҚТАҒЫ ІС-ӘРЕКЕТ ДИФФЕРЕНЦИАЦИЯ БАҒАЛАУ
Ұйымдастыру кезеңі
(2 минут) Биология оқулығы
  Сабақ амандасып, сынып оқушыларын түгелдеуден басталады. Сергіту сәті ретінде сыныпқа бидай масақтарының қозғалысы тәрізді қимыл-қозғалыстарды қайталау ұсынылады.   Үш шапалақ
Қызығушылықты ояту(3 минут) Интернет желісі материалдары 
 
  Мұғалім тарапынан сабақ тақырыбы таныстырылады. Сыни ойлауды дамыту ақсатында оқушылармен бірлесе отырып сабақтың мақсаты айқындалады. «Миға шабуыл» әдісімен сынып оқушыларына бірнеше сұрақтар қойылады:
1)Тұқым деген сөздің мағынасы қандай болуы мүмкін?
2) Дара және қос деген қандай мағынада айтылған?
3) Тұқымның типері деген не? Тұлғааралық интеллектке ие оқушылар әр топта жеке қасиеттері қалыптасады  
Мадақтау
Мағынаны тану
(15 минут)
 
  
(15 минут)  
 Биология оқулығы
 
 
  Қос жарнақты тұқымның құрылысы
                    
 
Қабығы                Екі жарнағы            Ұрығы
  
                                                                                                                                                    алғашқы тамырша       алғашқы сабақша              бүршікше   Үш шапалақ
 
Рефлексия
(10 минут)  
Оқулық «Тапқыр болсаң, тауып көр».
1. Қауашақты құрғақ жемісті өсімдік;
а).Картоп                                        ә). Күнбағыс
б). Көкнәр                                     б). Бұршақ
 
2. Ұрықтану-
а). Тозаңданудың алдында болады.ә). Тозаңданудан кейін жүреді.б). Тозаңданумен қатар жүреді.          
                                    
3. Мақта жемісі:
а). Жидек                                       ә). Жаңғақ
б). Дәнек                                           в).Қауашақ 
4. Орамжапырақ жемісі:
а). Қанатты                      ә). Тұқымша
б). Қауашақ                        в). Бұршаққын  
Оқушылардың қабілеттілік және шапшаңдық деңгейлері сараланады.  
Стикер арқылы өзін өзі бағалау
 
Қорытындылау  
Үйге тапсырма:   Бұршақ тұқымдастарының ішінен бір өсімдіктің тұқымын өсіру. Керекті жабдықтар: Бұршақ тұқымы, дымқыл дәке, су, Петри табақшасы.