Открытый урок по казахскому языку


Пән: қазақ тілі 5асынып      29. 11.16ж Бекітемін:
Тақырыбы: Ғаламтордың пайдасы мен зияны
Мақсаты: Бүкіләлемдік өрмек – интернетке байланысты оқушылардың білімдерін кеңейту;оқушылардың интернет туралы толық ой қалыптастыру, оқушылардың тапқырлық,
ізденімпаздық қасиеттерін қалыптастыру, шығармашылыққа баулу, пәнге
қызығушылығын арттыру; оқушылар өз ойларын тиянақты жете айта біліп, өздерін
сабырлы әрі тәртіпті ұстауды ескеріп, қарсыластарын тыңдай білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже: Ұялы телефон, ғаламторға байланысты өз ойларын ортаға салады,топта,жұпта жұмыстанады.Көшбасшылық  танытады.Өз-өзін реттейді.
Керекті жабдықтар:  Интерактивті тақта, стикер, маркер, магнит,плакат,ресурстар,бейнебаянТапсырмалар: Постер қорғау,бес жолды өлеңБағалау Топтық
Сабақ барысы
Сабақ кезеңдері: Мұғалім   әрекетіОқушы әрекеті 
Кіріспе. (3мин)
 
 
 
 
 
 
Үй тапсырмасын тексеру(2мин)  
Психологиялық дайындық.
Пайдаң тиіп Отанға,
Риза болсын халқымыз.
«5» болсын алар бағамыз,
Білімнен бақыт табамыз
деген тілекпен сабағымызды бастаймыз. Топқа бөлу(конфеттер арқылы), топ басшысын сайлау (3 топ) Бағалау парағын топ басшыларына тарату
Сөздерді тәуелдеу, септеу, фонетикалық талдау  
 
 
Сыныпта ынтымақтас-
тық  атмосферасын қолдану.
 
 Топқа бөлінеді, топ басшысын сайлайды.
Үй тапсырмасын дәптерден оқиды.
Тұсау кесу(5мин)  Назарымызды бейнебаянға аударайық.
-  Не байқадыңыз? Не ұқтыңыз?
-Өздеріңіз қандай сайт
қолдаңасыз?
Ойыңызға не келді? қандай ой түйдіңіз?
Бүгінгі сабақ не туралы болады деп  ойлайсыздар?  Бейнебаян көреді.
Өз ойларын ортаға салады 
 
 
 
 
 
 
Негізгі бөлім 
(20 мин)
Сөздікпен жұмыс
Топпен жұмыс.
Дәптермен жұмыс
(5мин)  Ақпараттық –коммуникациялық технологиялардың дамыған уақытында біз қаласақ та, қаламасақ та баланы компьютерсіз, ұялы телефонсыз, iPad-сыз елестесу қиын болса, бүгінгі тіршілікті ғаламторсыз елестесу тіптен де мүмкін емес. ХХІ ғасыр –компьютер заманы. Сондықтан өскелең ұрпақты виртуалды әлемді жан-жақты меңгергеніне қуанамыз. Ғаламтордың арқасына қазіргі ел орталығы мен шет аймақтар арасына алшақтық жойыла түсуде. «Айшылық алыс жерлерден жылдам хабар алғызатын» да ғылыми-танымдық ізденістеріңізге көмекші болатын да осылар. Алайда таяқтың екі ұшы болады дегендей , ғаламтордың да пайдасы мен қатар зияны да жетерлік. Сонымен «Ғаламтордың пайдасы» туралы алдымен сөз қозғайық. Бейнебаяннан көптеген мәлімет көрдіңіздер. Енді өз пікірлеріңізді ортаға салсаңыздар. «Ғаламтор керек, ол біздің өмірімізге қажет» Ғаламтордың пайдасы өте зор, компьютерсіз жұмыс бітіру әсте қиын. Білімінді жетілдіру мақсатында қаншама пайдалы сайттар бар. Өз игіліңе , қажетттілігіне дұрыс пайдалана білсек, «компьютер – біздің айнымас досымыз» деуімізге болады.
Пайдалану-исползовать
Сенімді-надежный
Тұтынушы-пользователь
Ыңғайлы-удобный
Жіберуші-отправитель
Арзан-дешево
Байланыс-связь
Желі-сеть
Ақпарат-информация
3 топқа ортақ тапсырма:
Ұялы телефон дегеніміз не? ережесін шығару
Слайд көрсетіледі.
І топ: ұялы телефонның шығу тарихы
ІІ топ: Ғаламтордың пайдасы.(постер қорғау)
ІІІ топ: Ғаламтордың зияны.(постер қорғау)
 
Ғаламтор, телефон, ақпарат сөздеріне фонетикалық талдау, септеу
 Жұппен жұмыс: «Ғаламтор» сөзіне бесжолды өлең құрастыру
1.Не? 2.Қандай? 3.Не істейді? 4.Сөйлем жазу 5. Синоним
Диалог құрастыру  
Әр оқушыға ресурстар таратылады.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Оқушы пікірі тыңдалады.
 
 
Сөздікті оқиды, есте сақтайды.
Әр топ өз постерлерін қорғайды.
Көшбасшылық
танытады.
Дәптерге талдау жасап, әр топтан бір оқушы шығып оқиды.
Ғаламтор
Қауіпті,қауіпсіз
Табады,пайда-
ланады,іздейді
«Ғаламтор– біздің айнымас
досымыз»
Қорытынды(5мин) Бүгінгі сабағымызда «Ғаламтордың пайдасы мен зияны»туралы көп мәлімет алдыңыздар деп ойлаймын. Күнделікті тұрмыста ғаламторды дұрыс мақсатта қолдана білейік. Денсаулығымызға зиян келмейтіндей ақыл кеңестерді тиімді пайдала біліңдер.
Рефлексия Сабақ сізге ұнады ма?
Қандай әсер алдыңыз?
Көрсетілген мәліметтерді өмірде қолданасыз ба?
Стикерге жазып, іледі.
Үйге тапсырма
(2мин) «Мен ғаламторды не үшін пайдаланамын?» тақырыбында эссе жазу. Күнделіктеріне жазады.
Бағалау
(3мин) Топ басшылары тобындағы оқушылардың бағасын айтады. Бағалау парағы бойынша бағаларын айтады.