Конспект уроку з української літератури Г. Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк». Повчальний характер і художні особливості притч збірки «Байки харківські» (9 клас)


Г. Сковорода. «Бджола та Шершень», «Собака і Вовк».
Повчальний характер і художні особливості притч збірки «Байки харківські»
Мета: ознайомити учнів з поетичною та байкарською спадщиною Г.Сковороди, його філософськими поглядами; розвивати уважність, вдумливість логічне мислення, розширювати кругозір; виховувати любов до краси рідного слова.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація, дидактичний матеріал, аудіозаписи.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Конкурс «Подорож шляхом життя і творчості Г. Сковороди»
Клас розподіляється на 2 команди, обираються капітани. Упродовж 5–10 хв необхідно підтвердити або спростувати запропоновану думку. Результати правильних відповідей учитель фіксує на дошці. Перемагають ті, хто у визначений час надасть їх найбільше.
Команда І
– Г. Сковорода народився на Черкащині. (Ні)
– Митець був звільнений з посади викладача Переяславської колегії через звинувачення у вільнодумстві, за новаторство у педагогічній діяльності. (Так)
– Соціальний стан поета — син коваля. (Ні)
– М. Ковалинський для Г. Сковороди — улюблений учень і найперший друг. (Так)
– Після здобуття початкової освіти майбутній філософ багато подорожує. (Ні)
– Згідно із власним заповітом видатного митця на його надмогильному камені висічено: «Світ ловив мене, та не спіймав». (Так)
– Просвітництво Г. Сковороди виявилося в тому, що він написав для селянських дітей «Буквар». (Ні)
– У своїх байках письменник продовжив традиції Л. Глібова. (Ні)
– Григорій Савич визначав байку як «мудрую играшку». (Так)
– Шершень у творі «Бджола та Шершень» — уособлення зрадництва. (Ні)
– Мова Бджоли («Бджола та Шершень») — афористична. (Так)
– На думку Вовка («Собака і Вовк»), він відрізняється від собак голосом і волосом. (Ні)
Команда ІІ
– Митець досконало володів латинською, старогрецькою, німецькою, польською мовами. (Так)
– У Переяславській колегії Григорій Савич викладав філософію. (Ні)
– М. Ковалинський написав роман про життя і творчість Г. Сковороди. (Ні)
– Поет і водночас музикант Григорій Савич близько трьох років був співаком у придворній хоровій капелі цариці Єлизавети. (Так)
– У Харківській колегії митець викладав спочатку поетику, а потім релігієзнавство. (Ні)
– Останні роки життя Г. Сковорода присвятив служінню Богу. (Ні)
– У своїй філософії Григорій Савич розмежовував Бога і природу. (Ні)
– Суть філософії «сродної праці» полягала в тому, щоб людина успадкувала рід діяльності своїх батьків. (Ні)
– Характерною рисою байки Г. Сковороди є відтворення істини. (Так)
– Приказку, прислів’я, влучне висловлювання містить фабульна частина байки письменника. (Ні)
– «Подяка блаженній натурі за те, що потрібне зробила неважким, а важке непотрібним»,— так висловилася героїня твору «Бджола та Шершень». (Ні)
– Вовк став набиватися до собак у друзі — ця подія становить зав’язку байки «Собака і Вовк». (Так)
Примітка. За кожну правильну відповідь установлюється 1 бал.
ІІІ.Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Робота з епіграфом.
                                                                               Пiзнаєш iстину - ввiйде тодi в кров твою сонце.                                                                                                                    Г.Сковорода
ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу
1.Збірка «Байки харківські» (1774р.) – перша в українській літературі збірка байок, яка включає 30 творів.Єдина в байки є мета й призначення —Погані смертних виправляти звичаї І закликати люд до справедливості... (Федр, давньоримський байкар).   Особливість байок Г.Сковороди:
1) прозова форма (як у Езопа);2) складається з 2-х частини: І - стислий виклад якоїсь події, факту; ІІ- об’ємне тлумачення її автором, повчання, мораль або, як назвав її Г.Сковорода, — «сила»;3) перевага надається  ІІ частині – моралі;4) діалогічна форма викладу;5) виразний, по-філософськи переданий зміст.Тематика збірки «Байки харківські»:
1) необхідність праці для оновлення людей і їхнього життя («Змія і Буфон») 2)оспівування наполегливості, сили волі, працелюбності, засудження лінощів («Верблюд і Олень»). 3) необхідність праці за природними нахилами («Бджола та Шершень»).4) висміювання розумової обмеженості  (“Жайворонки”).5) засудження чванства й самодурства панства (“Голова і тулуб”).6) відтворення істини й висловлення критичного ставлення до суспільних явищ («Олениця і кабан”).7) протиставлення простоти  і розуму пихатості й глухості (“Чиж і Щиглик”).8) уславлення дружби, засудження лицемірства та хитрощів («Собака і Вовк»).Робота над змістом байки «Бджола та Шершень».
1.Виразне читання байки (чи прослуховування аудіо запису).2. Ідейно-художній аналіз твору.
Тема: розкриття важливої ролі праці за покликанням.Ідея: уславлення улюбленої праці, яка є стимулом життя; засудження паразитичного способу існування.Головні герої: Бджола (образ працьовитої, мудрої, досвідченої людини); Шершень (образ людини лінивої, яка звикла користуватися результатами чужої праці).Жанр твору – літературна байка.Ідейний зміст байки у афоризмі: «Роби те, до чого народжений, будь справедливий і миролюбний громадянин, i досить iз тебе».Творче завдання. Скласти сенкан з ключовим словом «праця».Праця.Корисна, цікава.Виконую, стараюся, захоплююсяУлюблена справа – еліксир для душі.Результативність.Робота над змістом байки «Собака і Вовк»
1.Виразне читання байки (чи прослуховування аудіо запису).2. Ідейно-художній аналіз твору.Тема: зображення єдності уподобань, які є важливою передумовою дружби.Ідея: уславлення найкращих рис характеру: великодушності, милосердя, дружелюбності, справедливості, розсудливості; засудження заздрощів та лукавства.Головні герої: собаки Левкон та Фирiдам (образи людей, які знають ціну дружбі); Вовк (образ людини лицемірної та хитрої).Жанр твору – літературна байка.Коментар «сили» байки.Опорна схема             V. Узагальнення і систематизація знань.
Дискусія «Чи можна досягти духовної насолоди, наслідуючи філософські настанови та  афористичні повчання Г.Сковороди?»VІ. Підсумки уроку. Оцінювання та самооцінювання знань.
Ідеалом держави для Григорія Сковороди була “Горняя республика” –  суспільство, в якому всі будуть рівними, люди житимуть у взаємній любові і дружбі, їх надихатиме чесна “сродна” праця на благо всіх.VІІ. Домашнє завдання.
Аналіз збірки «Вступні двері до християнської добронравності». Дібрати 10 афоризмів Г.Сковороди.
Вивчити напам’ять: «Всякому місту – звичай і права»
У притчах Сковорода висловлював свої філософські, естетичні і педагогічні погляди. Наприклад, у притчі “Вдячний Еродій” йдеться про велику роль природних нахилів людини у справі виховання і навчання. Притча “Вбогий Жайворонок” навчає судити про людину не за обличчям, а за розумом і серцем. Вістря твору спрямоване проти зажерливості панів, їхнього паразитичного існування. Жити треба чесно, стережися : “споживати чуже добро”, - радить Сковорода. – Що не поклав – то не руш. Письменник закликає до гуманності: “Хай болить тебе горе ближнього”. Прозираючи думкою в майбутнє, Сковорода замислювався, якою буде людина прийдешнього суспільства. Йому мріялось, що людина буде в майбутньому досконалою – розумною, доброю, порядною, справедливою, тоді виникало запитання: як же досягти такої досконалості? Поширенням знань насамперед. У філософських листах і працях Сковорода утверджував культ розуму. Також його твори допомагають нам збагнути шляхи їх досягнення, без якого наше життя не має жодного сенсу. Одним з свідчень глибини творів Сковороди є їх афористичність. Не одна крилата фраза пішла мандрувати по світу з його писань: - ні про що не турбуватись – значить не жити, а бути мертвим; - любов виникає з любові, коли я хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю; - не все те отрута, що неприємне на смак; - з усіх втрат – втрата часу – найгірша; - один – у багатстві бідний, а інший у бідності багатий.