Урок по физики КМЖ Жары?ты? сынуы 8-класс


Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңы тақырыбына қысқа мерзімді жоспар.
Батыс Қазақстан облысы Сырым ауданы Жалпы білім беретін орта мектебінің физика пәні мұғалімі Қансұлтанова Құралай Бұзаубаққызы
Пән: физика, 8-сынып Күні:
Тақырыбы: Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңы. §67
Мақсаты Біртекті мөлдір ортада жарықтың түзу сызықты таралуын, жарықтың сыну заңын білу.
Күтілетін нәтиже А.Жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде сынатынын біледі.
В.Жарықтың сыну заңын , сыну көрсеткішінің
формуласын еске сақтай отырып, есеп шығаруда қолданады.
С.Мөлдір нәрсенің жарық түскенде, бір мезгілде қандай оптикалық құбылыстар болатынын байқайды және талдайды.
Керекті жабдықтар оқулық, нұсқаулық, ресурс парақтары, жұмыс дәптері,маркер,
топшамалар, АКТ интернет желісі, призентация «Стоп кадр»
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Диалогтық оқыту, зерттеушілік әңгіме, «қораптағы хат», кеңейтілген тапсырмалар,жоғары дәрежелі сұрақтар, «Ойлан.Жұптас.Бөліс», « Он сұрақ », «Кубизм»
Сабақ кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
Кіріспе 9мин
Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық.
Жаңа сабақты таныстыра отырып, оқушыларды топқа бөлу.
Топтардың атауы:
І топ:«Ақыл»,
ІІ топ: «Еңбек»,
ІІІ топ: «Талап»,
ІVтоп: «Ой»
Топтағы оқушыларға бағалау парақтары беріледі.
Үй тапсырмасын «Қораптағы хат» әдісімен тексеремін.

Мұғаліммен амандасады. Топтарға бөлінеді.
Топ мүшелері сұрақтардың жауабын айтады.
Тұсаукесер 8мин
1.«Стоп кадр» арқылы сөз көрсетіледі. Сыни ойлау: жоғары және төмен дәрежелі сұрақтар;
2.Бұл не сөз ?
Жаңа тақырыпты болжап айтады
СТО «зерттеушілік әңгіме»
Негізгі бөлім
20 мин Оқулықпен, ресурс парақтарымен жұмыс.
Жаңа тақырыпты «Үш қадамдақ сұхбат» тәсілі арқылы түсіндіру, сұрақ-жауап, жауапты толықтыру; диалогтік әңгіме; топта, жұпта пікір алмасу; «Кубизм».
АКТ: ноутбук арқылы бейнеролик, таныстырылым
«Өкіл әдісі» арқылы түсінеді, талдайды.
«Ақыл»тобы, «Еңбек» тобы, « Талап» тобы,«Ой» тобы
Топ өздері меңгеруі I Жарықтың сынуы II Жарықтың сынуының 1-заңы III Жарықтың 2-заңы IY формуласы

Топтық және жұптық тапсырманы орындау сәті
Ғалымдар Кім Еңбегі
Снеллиус
Ибн Әл-Хайсам
Тақырыпты оқып, топта талдайды. Бір оқушы келесі топқа барып, бір-біріне түсіндіреді,
мағынасын ашады.
Оқушылар тапсырманы жеке орындап,топта талдайды.


Оқушылардың АКТ-ны қолдануы
Өзін-өзі бағалау



Қоры-
Тынды
6 мин
«Он сұрақ» әдісімен аяқтаймын.


«Он сұрақ»
Үйге тапсырма
2мин Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңы. §67
Үй тапсырмасын күнделікке жазады.
§ 67

Маршруттық картасындағы бақылау нүктелері
1 қадам. Өзіңе қажеттінің (кітап, қалам, дәптерің, сызғыш,қарандаш) бәрі бар ма?
2 қадам. Шеңбер бойынша жемісті қозғалыс.
3 қадам. Берілген сұрақтарға жауап жаз.
4 қадам. Суреттерді мұқият қара.
6 қадам. Тапсырманы оқып шық.
7 қадам. Тақырыпта берілген жаңа сөздерді қайталап оқы. ( Кедергі болса, досыңнан
көмек сұра).
8 қадам. Жаңа сөздердің астың сыз .
9 қадам. Жарайсың.
10 қадам. Тақырыптағы керекті ұғымдарды жазып шық.
11қадам. Тапсырмаңды топ басшыға көрсет.
Өзіңді-өзің бағала.
Түсіндім Толық түсінбедім Мүлде түсінбедім