?ыс?а мерзімді жоспары химия п?нінен К?мірсутектерді? таби?и к?здері.Газ ж?не м?найды? ?аза?станда?ы к?здері. (11-сынып)


Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары _________
Сабақ:Көмірсутектердің табиғи көздері.Газ және мұнайдың Қазақстандағы көздері. Мектеп:
Күні:Мұғалімнің есімі:
Сынып: 11 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) Көмірсутектердің табиғи көздері, Қазақстандағы газ, мұнай кендерімен таныстыру
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар:
Көмірсутектердің табиғи қорларымен таныс, Қазақстандағы мұнай, газ және көмірдің негізгі кен орындарын мәліметтер арқылы біледі.
Оқушылардың басым бөлігі:
Көмірсутектердің табиғи көздерінің шығу тегі, пайдалы қазбаларды өндіру жолдарын меңгерген.
Кейбір оқушылар:
Мұнай және мұнай өнімдерін, газдардың қалай пайда болатынын, қалай алатынын біледі, өздігінен түсініп тапсырмалар орындай алады.
Тілдік мақсат Оқушылар: (істей) алады
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Мұнай,табиғи газ, мұнайға серік газ, таскөмір
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Гомологтық қатарлардың жалпы формулалары бойынша көміртек атомдарының сандары тең болғанда қай қатарлардың мүшелері өзара изомер болатынын айтып, мысалдар келтіріңдер.
Гомологтық қатарлардың әрқайсысында гибридтенудің қандай түрі болатынын әр қатардың ең қарапайым мүшесінің мысалында түсіндіріңдер.
Әр гомологтық қатар көмірсутектеріне изомерленудің қандай түрі тән? Мысалдар келтіріңдер.
Молекула құрамында дара, еселі, аромат байланыстары бар көмірсутектерге қандай реакциялар тән екенін айтып, мысалдар келтіріңдер.
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Органикалық қосылыстар құрылыстарына байланысты қалай топталады және әр топтағы заттардың көміртек атомдары өзара қалай жалғасады?
Көмірсутектер деп қандай қосылыстарды айтады және көмірсутектердің қандай түрлерін білесіңдер?
Органикалық заттардың құрамына қандай элемент атомдары кіреді?
Сапалық құрамы бойынша органикалық заттар қалай жіктеледі?
Алдыңғы оқу Сандық есептер шығару
Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) Ресурстар
Басталуы
7 мин Ұйымдастыру кезеңі.
«Сандарды бейнеле» ойыны арқылы психологиялық ахуалды жақсарту.Оқушыларды сапқа тұрғызып 4 ге дейін санды бейнелеу арқылы топқа біріктіру.Алтын ереже құру қажеттігі туралы айту. Әр топқа бағалау парағын таратып беру. Фигуралармен бағалау әдісімен бағалау үшін фигуралар таратып беру. Геометриялық фигуралар, топ ережесі, бағалау парақшасы, маркер, стикер
Ортасы
5 мин
10 мин
7 мин
3 мин
5 мин
5 мин Білу.
«Кім жылдам».Үйге берілген тапсырманы сұрақ – жауап арқылы диалогқа түсіру.
Түсіну. «ДЖИКСО».Оқушыларға оқулықтағы «Азот қышқылы және оның тұздары » тақырыбы 4 тақырыпшаға бөліп таратылады.Тапсырманы әрқайсысы жеке –жеке топ ішінде оқып шығып топпен талқылайды, сосын топтар құрамы өзгертіліп, құрамында әр бастапқы топтан бір белсенді оқушы бар жаңа (сарапшылар тобы) топтар құрылады.Құрылған сарапшы топ берілген тапсырмаларды біріге талқылап орындайды.Кейін олар өз топтарына қайта оралып, өздерінің бұрынғы топтағы достарына кезекпен өз жанұяларында түсінген материалдарын тиянақты түрде жеткізіп, үйрету керек.
Қолдану.Аквариум .Жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында әр топқа арнайыресурстар мен тапсырмалар тарату жаңа тақырып төңірегінде, жаңа тақырыпты түсіну үшін арнайы пайдалану.
Сергіту сәті. «Балапандар биі» атты жаттығу жасау. Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау.
Талдау. «Сәйкестендіру».Топтарға жаңа тақырып және өткен сабақты толық меңгерту мақсатында сәйкестендіру әдісін пайдалану арқылы тапсырмалар беріледі.Ол әдіс арқылы оқушы жаңа тапсырманы түсінеді, ойланады тапсырмаға байланысты тапсырмаларды сәйкестендіреді.
Жинақтау.«Кім білімді» топтар жарысы.Топтарға тапсырма мен сұрақтар беріледі, қай топ бітсе, сол топ ортаға шығып жауаптарын көрсетеді. Үлестірмелі қағаздар
«Көмірсутектердің табиғи көздері.Газ және мұнайдың Қазақстандағы көздері» мәтіні
Үлестірмелі қағаздар
Бейнетаспа
Үлестірмелі қағаздар
Үлестірмелі қағаздар
Аяқталуы
3 мин
Бағалау.
Әр топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау шкаласын тақтаға ілу керек.
Рефлексия.Екі жұлдыз, бір тілек. Стикерлерді толтыру.Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойын стикерге жазып, тақтаға іледі.
Кері байланыс.БББ.Білемін.Білгім келеді. Білдім. Бағалау парақтары,бағалау критериийлері
Таным ағашы, стикер
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
Қабілетті оқушыларға деңгейлік тапсырмалар берілді. Күрделенген есептерді оқушылар теориялық білімдеріне сүйене отырып шығара білді. Әр топқа бағалау парақтарын тарату, бағалау критерийлері арқылы оқушылар өздерін бағалайды.
Интерактивті тақтадан слайд көрсету,химия кабинетіндегі
Қауіпсіздік ережесін сақтау, сынып бойынша топта бекітілген ережені сабақ барысында ұстану
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қорытынды бағамдау
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________