Информатика п?нінен ?ыс?а мерзімді жоспар Компьютерлік байланысты? міндеті. Компьютерлік желілерді? негізгі ??ымдары. Жергілікті желі. (8 сынып)


«Бекітемін»
№13 жалпы орта білім беретін
мектептің директоры
____________М.А.Танатарова
№13 жалпы білім беретін орта мектептің информатика пәні мұғалімі
Боранова Ақкүміс Масабайқызының информатика пәнінен қысқа мерзімді жоспары
Сынып
8 «в» сынып (4-тізбектелген сабақ)
Өтілетін орны
Мультимедиа кабинеті
Өтілетін мерзімі 30 cәуір 3 – сабақ сағ. 10.30 - 11.15
Сабақтың тақырыбы Компьютерлік байланыстың міндеті. Компьютерлік желілердің негізгі ұғымдары. Жергілікті желі.
Мақсаты Компьютерлік байланыс және компьютерлік желі ұғымы, оның түрлері туралы білімнің кеңеюі.
Жұмыс нәтижесі «Компьютерлік желі» ұғымдарымен, желілердің түрлері және желілердің атқаратын қызметтері туралы біледі.
Желіге қосылған компьютер атауларын анықтау және желілік қорға қатынау жолдарын, компьютерлік желілердің құрылу және жұмыс істеу жолдарын түсінеді.
Күнделікті өмірде компьютерлік желілердің түрлерін ажыратып, оларды қолдана алады.
Сілтеме Б.Бөрібаев, Б.Нақысбеков, Г.Мадиярова
Информатика. 9 сынып. Алматы «Мектеп» 2009 ж.
Мұхамбетжанова С.Т., Жартынова Ж.А., Белденбаева М.Т., Мелдебеков Е,Т. Компьютерлік желілер негіздері. Алматы, 2010
Интернет материалдары
Әдіс тәсілдер Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету;
Оқуды және оқыту үшін бағалау;
Талантты және дарынды балаларды оқыту;
АКТ-ны қолдану;
Оқыту мен оқуда жаңа әдіс-тәсілдер
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту.
Оқытуды басқару және көшбасшылық
Ресурстар Постер, түсті қағаз, маркерлер, дидактикалық таратпа материалдар, компьютер, интерактивті тақта, проектор, желім, қайшы
Сабақтың өтілетін уақыты 45 минут
Сабақ жоспары Ұйымдастыру: топқа бөлу, мақсат қою
Сабақ барысы: Блум таксономиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
Үйге тапсырма 1) Жергілікті желі.
2) «Компьютерлік желі» тақырыбына тест құрастыру.
Ойлауды Блум
бойынша жіктеу Мақсат Тапсырма түрі.
Түрткілер. Нәтиже Бағалау
критерийлер дескриптор Ұпай Жиынтық баға
Білу Сыныпта жайлы атмосфераны қалыптастыру Жүректен жүрекке
Жүректеріндегі жылы лебізді білдіреді Топқа бөлу Санау арқылы топқа бөлу «Сервер»
«Клиент»
«Коммутатор»
«Маршрутизатор» Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады Ыстық орындық
Полиглот Сұрақ-жауап арқылы білімді жаңғыртады Білім көлемін анықтау.
Сұраққа толық жауап берді 3 Қателіктері болды 2 Жауап берукезінде қиналды 1 Бағалау Жұлдыз арқылы Түсіну Тақырыптың мазмұнын айқындау Бұл не?Кемпірқосақ әдісі
1 топ-Компьютерлік желі
2 топ-Компьютерлік желінің жіктелуі
3 топ-Желі топологиялары
4 топ-Желінің программалық және аппараттық компоненттері
Тақырыптың мазмұнын табу, түсіндіру Тақырыпты игеру Өз ойын жеткізеді, идея қосады, дәлелдей алады 3 Өз ойын жеткізеді, дәлелдемелері әлсіз 2 Дәлелдемелері әлсіз 1 Бағалау Бағдаршам Қолдану Тақырып бойынша алған білімін практикада жүзеге асыру. «Кім жылдам?»
1 деңгей –Ортақ қапшық құру
электронды оқулық тапсырмасы
2 деңгей-Электронды оқулық тапсырмасы
3 деңгей-желідегі компьютер атын табу Алған білімдерін практикада жүзеге асырады
Практикада қолдану дағдысын қалыптастыру Жұмысты толық орындады 3 Қателіктер болды 2 Жұмысты орындауда қиналды 1 Бағалау Өзін-өзі бағалау Сергіту жаттығулары Арқаға массаж жасау. Талдау Жұмыс парағын баспаға шығару тәсілдерін талқылау, салыстыру «Галереяны шарлау»
«Шығармашылық жұмыс»
№ 1. Компьютерлік желі жіктелуі туралы кластер
№ 2. Венн диаграммасы арқылы жергілікті желі мен аймақтық желіні салыстыру.
№ 3. Компьютерлерді желіге біріктіру себептері постер қорғау
№4. Компьютерлік желі топологиясы топтастыру,артықшылықтары мен кемшілігін айту Баспаға шығару тәсілдерін талқылайды, салыстырады Салыстыружіктеу мүмкіндігі Мүмкіндікті толық пайдаланды 3 Мүмкіндікті жартылай пайдаланды 2 Мүмкіндікті пайдалануда қиындықтар кездесті 1 Бағалау Екі жұлдыз, бір тілек Жинақтау Жүйелеу барысында мәліметті қайта анықтау, жинақтау Сәйкестікті тап Жүйелеу барысында мәлімет қайта анықталады, жинақталады Қайта анықтау құзыреттілігі Сөйлемдерді толық құрады 3 Сөйлем құрауда қателітері болды 2 Сөйлем құрастыруда қиналды 1 Бағалау Шаршылар Бағалау Оқушының ойын тиянақтау, тақырыптың маңыздылығын бағалау Эссе жазу
1-2 топ «Желіде жұмыстың тиімділігі»
3-4 топ «Желіде жұмыстың кемшіліктері» Тақырыптың маңыздылығын бағалайды Білімін тексеру Креативті 3 Ойы жүйелі 2 Жалпыға ортақ ой 1 Бағалау Өте жақсы, керемет, жарайсың смайликтері арқылы бағалау Рефлексия Табыс ағашы
Тапсырмаларды орындау кезіндегі қиындықтар мен оны қандай жолдармен еңсергендігімен бөліседі.
1.«Жунглидағы жаңбыр»
Нұсқау; -Бір-біріңіздің соңынан шеңбер жасап тұрыңыздар. Жунглида жүрміз деп елестетіңіздер. Ауа райы өте тамаша, күн жарқырап, ыстық және қапырық болып тұр. Бір уақытта самал жел соқты, (алдыңызда тұрған адамның арқасына жұғысып жеңіл қимылдар жасаңыз).
Жел көтеріліп желкіді ( арқаны қаттырақ басамыз) .
Қатты дауыл соқты (қимылдарыңыз күшейіп шеңбер бойында жүргізіледі)
Ұсақ жаңбыр сіркіреді (серіктесіңіздің арқасын саусағыңызбен басасыз)
Кенет нөсер жауын құйды (алақандарыңызбен жоғарыдан төмен қимылдар жасаңыздар).
Бұршақ жауды (арқаны қаттырақ соғамыз).
Тағы да нөсер жауын жауды.
Ұсақ жаңбыр сіркіреді.
Дауыл соқты.
Жел соқты.
Жел басылып келеді.