Тікб?рышты координаталар ж?йесі. Есептерді шешуде тікб?рышты координаталарды ?олдану


Геометрия 8 сынып16/02/2017ж
Сабақтың тақырыбы
Есептерді шешуде координаталарды қолдану.
Сабақтың мақсаты, міндеті
Оқушыларға берілген координатасы бойынша жазықтықтағы екі нүктенің арақашықтығын табу формуласын үйрету.Оқушыларды тікбұрышты координата жүйесінде екі нүктенің арақашықтығын табу формуласын пайдалана білуге үйрету және білім дағдыларын, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Оқыту нәтижелері
Координатасы бойынша нүктені тауып үйренеді. Кесіндінің ұштарының координатасы бойынша ортасын тауып үйренеді.
Екі нүктенің ара қашықтығын тауып үйренеді
Сілтеме
8-сыныпқа арналған «Геометрия» оқулығы, Алматы «Мектеп» 2012жыл
Авторлары: Ж.Қайдасов, Г.Хабарова, А.Абдиев,
Негізгі идеясы
Координаталық түзумен жұмыс жасау;
Кесіндінің ортасының координатасын табу
Шеңбердің теңдеуі

Қолданылатын әдіс-тәсілдері
Сұрақ-жауап, Түсіндіру, Есептер шығару
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Оқуды және оқыту үшін бағалау
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс
Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту
Сабақ жоспары
Ұйымдастыру
Сабақ барысы. Блум таксономиясы бойынша
Рефлекция
Үйге тапсырма
Сабақтың кезеңдері:
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастырады. Сәлемдеседі, бір-біріне сәттілік тілейді
Білу
Оқушыларға сұрақтар қойып, қызығушылығын ояту
Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді ата;
Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі неге тең?
Тригонометриялық өрнектердің бұрыш бойынша кестесін атау
Сұрақтарға жауап береді, формулаларды айтады, есеп түріне қарай қандай формула қолданып шешуге болатынын айтады
Түсіну
Тікбұрышты яғни декарттық координаталар жүйесіндегі шеңбердің теңдеуін табу
Шеңбер
Шеңбер деп центрі делінетін белгілі бір нүктеден бірдей қашықтықта орналасқан нүктелер жиынтығын атаймыз, бұл қашықтықты радиус дейміз.
Біз жазықтықта орналасқан кез келген M(x1, y1) және N(x2, y2) нүктелерінің арақашықтығы  формуласымен есептелінетінің білеміз. Бұл формуланың көмегімен шеңбердің теңдеуін қорыта аламыз:
C(x0, y0)-деп шеңбердің центрін ал r әрпімен шеңбердің радиусын белгілейік. Шеңбердің аңықтамасы бойынша шеңберге тиісті кез келген (x, y) нүктесі =rформуласын қанағаттандыруы тиіс.
Соңғы теңдіктің екі жағын квадраттасақ:
(x-x0)2+(y-y0)2=r2
Бұл теңдеу шеңбердің теңдеуі боп табылады.
Графикалық түрде бұны былай көрсетуге болады:
Жазықтықтғы нүктенің координаталары. Кесіндінің ортасының координаталары тақырыбын түсінеді, нүктелерді координаталық түзуде белгіліп үйренеді
Қолдану
Теорияны тәжірибеде үйлестіру үшін тақырыпқа тиісті есептер беріледі Теорияны тәжірибеде үйлестіре алады. Есеп шығарады
Талдау
Тақырыпта берілген есептерді талдауға үйренеді:
А(-3;8), В(7;5), және С(6;8) нүктелері –АВС үшбұрышының төбелері .Үшбұрыштың ВС, АС және АВ қабырғаларының орталарының координаталарын табыңдар. 
А(1;3), В(2;5), және С(-1;-5) нүктелері АВСД параллелограмының ретімен алынған үш төбесі. Параллелограмның төртінші төбесінің және диагоналдарының қиылысу нүктесі М-нің координаталарын табыңдар. 
Талдау жасау арқылы тақырыптың мағынасын түсінеді. Салыстырады, сараптайды, өткен тақырыппен байланыстырады
Жинақтау
Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін жинақтап, түйіндеу үшін сұрақтар беріледі:
«Тікбұрышты координаталар жүйесі» ұғымын түсіндіру 
Координаталық осьтер жазықтықты неше бөлікке бөледі? 
Тікбұрышты (декарттық)координаталар жүйесі не үшін енгізіледі? 
Кесіндінің ортасы болатын нүктенің координаталарын табу формуласы  Берілген сұрақтарға жауап береді, білімдерін жинақтайды
Бағалау
Тақырыпты бағалайды. Тікбұрышты координаталық жүйе сурет, диаграмма салуда, құрылыста қолдану үшін қажет
Өзін-өзі және бірін-бірі бағалайды
Рефлекция
Сабақтан алған әсерлерін сұрайды:
Нені үйрендің?
Не қиын болды?
Енді нені үйренгің келеді? Сабақтан алған әсерлерін берілген сұрақтарға жауап беру арқылы білдіреді