Урок по английскому языку на тему: Школа: преимущества и недостатки.


Класс 8.
Тема урока: School life: advantages and disadvantages.
Содержание урока: 1. Работа с текстом. 2. Активизация лексики. 3. Монологическое высказывание.
Цели: практическая: 1.Формирование умения обоснованное высказывать свое мнение об отношении к школе.
развивающие: 1. Развивать устную речь. 2.Развивать мышление.
воспитательные: 1.Воспитание культуры речи.
образовательные: 1. Развивать кругозор.
Задачи: 1. Актуализовать лексический и грамматический материал: употребление структуры used to, активизация ЛЕ по теме черты характера;
2. Совершенствовать умение читать с полным пониманием содержания и сообщать информацию;
3. Развивать умение сообщать информацию о себе на основе образцов текста.
ТС, раздаточный и дидактический материал: УМК “Forward 8”, презентация.
Этап
Задачи Время на этап Деятельность учителя Деятельность ученика
1.Приветствие -введение в иноязычную среду; -Good morning, boys and girls! Again to school. Every day we are at school: lessons, teachers, homework…
Feel pity for you. Do you like going to school?
Why?
(слайд 1) Отвечают на вопросы учителя.
Yes/No (reasons).
2. Ход урока - актуализация лексического и грамматического материала;
-совершенство- вание умения читать с полным пониманием содержания и сообщать информацию;
-развитие умения сообщать информацию о себе на основе образцов текста.
I. At home, you have read a text. What was the title?
Was the task difficult? Let’s see what you’ve got. (checking h/w, p. 28-29)
So it’s not a gift and not a curse. Isn’t it? Prove it.
II. When you grow up you may speak with foreigners about your school years. But do we have enough vocabulary? Let’s train a little.
-ex. 1 – one by one;
-ex. 2 – remembering the rule all together the give students 5 minutes to do the task;
-ex.3 – Do this exercise in your copybooks. Write down only the necessary form (5min.).
Now let’s check the exercise.
Pass me your copybooks I’ll check it one more time. And write down you homework: p.30 ex. 4 (in your copybooks).
III. We have learnt the vocabulary, the grammar rules, now let’s remember how it used to be. What was your first year at school 7 years ago. What were your impressions?
Did Kirill like going to school?
Did Julya like going to school? S1, S2 : “a gift or a curse?”
Answer questions from ex. On page 29.
Read extract from the text.
Do the exercises 1,2,3 on page 30.
Do the exercises.
S1, S2, S3 speak about their first year at school.
S1, S2, S3 speak about their classmates.
3. Рефлексия -обобщение пройденного за урок материала;
-домашнее задание. Who are we going to ask? Can we put a mark to anyone?
So now we can share our impressions, can’t we? Is’t is good?
Don’t forget about your homework (p.30, ex.4).
Thank you for the lesson. Good bye.