Есептік ж?не реттік сан есім. (3 класс)


Тақырыбы Есептік және реттік сан есім.
Мақсаты Сан есімнің түрлері туралы түсінік алады ,жаттығулар орындау арқылы сөйлем ішінен есептік және реттік сан есімдерді ажыратады.Сауатты, әдемі,таза жазады.Ойын еркін жеткізеді
Негізгі идеялар Сан есімнің сұрақтарына қарай ажыратады, сұрақ қою арқылы сөйлем ішінен таба алады
Көрнекілігі АКТ,кесте,ребус,смайликтер,киноаппарат,постер
Сабақтың әдіс-тәсілдері «Журналистке интервью»,«Бас бармақ», стратегиялары, «Цифрды тап» ойыны,
Сілтемелер Қазақ тілі Алматы 2010, Мұғалімге арналған нұсқаулық. HYPERLINK "http://www.google.kz" www.google.kz
www.youtube.com
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Уақыты
45 мин
Психология-лық
дайындық Көңілді әуенді қосып, оқушылармен бірге сергіту жаттығуларын жасайды.
Оқушыларды топқа бөлінеді.
“Амандасу рәсімі”
(дене мүшелерімен: баспен,қолмен,аяқпен,иықпен,тіземен,арқамен)
Жыл он екі ай,мезгілдер арқылы 4 топқа бөлінеді.
2 мин
2 мин
І. Білу 1.Ребус шешу арқылы тақырыпты шығару.
2. АВС оқушыларына берілген тапсырма сұралады(сан есімге байла-нысты мәлімет)
Сан есімді еске түсіреді. Есептік,реттік сан есімдер туралы түсініктемелер.
3.1-жаттығуды орындау арқылы сан есімдерді табады Сан есім туралы өз ойларын ортаға салады
Ережені хормен айту 5 мин
ІІ.Түсіну (Неге?неліктен? не үшін)
1.Жұмбақты оқып,сан есімдерді тауып,сұрақ қояды
Отыз екі батыр,
Кіргендерді
Отап, турап жатыр
(отыз екі тіс)
2.«Көңілді санамақ» бойынша жұмыс
(ауызша санау)
Баласына жекіріп (ж2ріп),
Ұрсып жатыр кекілік (к2лік),
Екіленіп (2леніп), секіріп (с2ріп),
«Алып қапсың екілік (2лік),
Екіншілей (2ншілей) екіңді (2ңді),
Көрсетпе»-деп жекірді (ж2рді).
-Санамақта неше екі бар?(сегіз 2 бар)
2-жаттығуда әр оқушы анықтаманы басшылыққа алып, сұрақ қоя отырып сан есімдерді табады 4 мин
2 минІІІ. Қолдану 1.Терме диктант жазады:
Екі бала орманға барып,үш себет саңырауқұлақ терді.Олар шаршап кешкі жетіде үйлеріне қайтты.Анасы оларға ризашылық білдіріп,беттерінен сүйді.Саңырауқұлақтың төрт килограмын тұздап,қалған бес килограмын Әсет үйіне берді.Олар да балаларға рахмет айтты.
2.
Сан есім Дара күрделі
9 37 6 43 Сергіту сәтін ұйымдастыру

Мәтін ішінен тек сан есімдерді теріп жазады
Оқушылар жұппен жұмыс істейді
«Жұлдыздармен билейміз» сергіту жаттығуын жасайды 2 мин
2 мин2 минІҮ. Талдау
1.«Цифрды тап» логикалық
ойын
Шекілдеуік- ш+2+лдеуік
Күшік- к+3+ік
Тіктөртбұрыш- тік+4+бұрыш
Сөнбес- сөн+5
Малты- м+6
Жетісай- 7+сай
Сегізкөз- 8+көз
Тоғызқұмалақ- 9+құмалақ
Қонақ- қ+10+ақ
Желтоқсан- жел+90
Түбір тү+1
2.Жаңылтпашты жатқа жазады
(жас ерекшеліктерін еске алу)
Жүз жүзгіш,
Жүз жүзгіште
Жүз сүзгіш.
Деңгейлік тапсырма-ны әр оқушы орнында орындайды
4 мин
Ү.Жинақтау
1.Есептік реттік сан есімдер деген не?
Неліктен? (Оқушылардың жауабын күту)
2.“Журналистке интервью” стратегиясыӘр топ постер қорғайды
Берілген жауап сан есімге қатысты болады11 мин
5 минҮІ.Бағалау Формативті бағаланады Топтар өзара бағалайды 2 мин
V. Үйге тапсырма
сын беру 3-жаттығуды орындап, сан есімдердің есептік не реттік екенін ажыратады -Күнделіктерін ашып, жазады
-бағаларын
күнделіктеріне қойдыртады. 2 мин
VII. Рефлексия
Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
Смайликпен көрсетеді (өте қызық, түсінбедім, ұнамады)
АВСтобының оқушылары бағаланады Сабақтағы көңіл-күйлерін “Бас бармақпен” көрсету.
Оқушы үні 2 мин