»?она? келсе ??т. Зат есімні? жал?ауларын ?айталау»


80010-300990Павлодар облысы, Качир ауданы
Октябрь жалпы орта білім беру мектебінің
қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
Мирманова Лағыл Балтабекқызы

Сабақтың жоспары
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Қонақ келсе құт. Зат есімнің жалғауларын қайталау
Сабақтың түрі: аралас сабақ.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға қазақтың салт-дәстүріндегі қонақ рәсімін тереңірек таныстырып білімдерін кеңейту.
Дамытушылық: Оқушылардың сөздік қорын молайту, ой-өрісін, логикалық ойлауын шығармашылық қабілетін дамыту, сауатты жазуға, мәнерлеп оқуға дағдыландыру.
Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке, мәдениеттілікке, салт-дәстүрлерді қастерлеп құрметтеуге баулу, топпен жұмыс жасау арқылы бірін – бірі тыңдай білуге ,өзара ынтымақтастыққа, сыйластыққа тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілі: топтық жұмыс, ыстық орындық әдісі, сұрақ- жауап.
Көрнекіліктер: интербелсенді тақта, оқулық, мақал-мәтел, нақыл сөздер, сөзжұмбақ, түрлі-түсті суреттер, стикер, қарындаштар, қалам, дәптерлері.
Формасы: топтық жұмыс
Пән аралық байланыс: әдебиет.
Оқыту нәтижесі: Сындарлы және ашық диалогке қатысу балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.Оқушылардың белсенділігі артады, топ арасында ақпарат алмасады,өзін,жұбын,тобын бағалай алады.
Сілтеме: қазақ тілі оқулығы,қосымша әдебиеттер,интернеттен алынған сайт USTAZ.kz
Кезеңдер Оқу тапсырмалары БЛУМ таксономиясы Уа
қыт Оқушының іс-әрекеті Баға
лау
Ұйымдастыру кезеңі
ОЖТ
ОЖСО
Оқушыларды жаңа сабаққа жұмылдыру амандасу, оқушылар назарын сабаққа аудару
Психологиялық дайындық
3 мин Оқушылар дене мүшелерімен амандасу түрінде сәлемдеседі .
Тренинг.
Шарты: Өз есіміңнің қойылу себебін, мағынасын аш. Кроссворд арқылы жаңа тақырыпқа шығу
2 мин
Оқушылар интербелсенді тақтада кроссвордты шешеді және жаңа тақырыпқа шығады Сыныппен тексеру
Жаңа сабақ
Қызығушылық
ты ояту сатысы
«Ой қозғау»
СТО
ОүБОЖСО
Отбасы бақыты дегенді қалай түсінесіңдер?
Ол кімге байланысты деп ойлайсындар?
Отбасында қадір тұтатын қандай құндылықтар, дәстүрлер бар?
Берілген сұрақтарға сай жауапты зат есімнің жалғауларын қолдана отырып жүзеге асыр
Біліу 3
мин Топтық жұмыс.
V – “білемін” ― - “мен үшін түсініксіз” + - “мен үшін жаңа ақпарат” ? – “мені таң қалдырады”
Түртіп алу» стратегиясы
Топпен бағалау
ІІ кезең
ОЖТСТООүБ
ОЖСО Оқушыларға ЖИГСО әдісі арқылы жұмыс істеуге «Қонақ күту» мәтіні беріледі. Түсіну 6 мин Топтық жұмыс. ЖИГСО әдісін қолданады
Оқушылар мәтін бөліктерін өз тобында талқылап,талдайды. Одан кейін топ көшбасшылары ауысып, басқа топқа барып мәтін бөліктерін біріктіріп, толықтырып, толық мәтін мағынасын ашады. Бір –бірін баға
лау
Топпен баға
лау
ІІІ кезең
ОЖСО
ОҮБСТО Мәтін бойынша жоғары деңгейлі сұрақтар дайындап, соларға жауап беру Қолдану 8 мин Жеке дара жұмыс
Оқушылар берілген тапсырманы дәптерге жазады. Одан кейін жұбына, тобына,топ арасында ортаға салынып, жауап береді.
Топ арасындағы жұмыс Бірін бірі тексеру
Топпен бағалау
ІVкезеңОЖТ Сергіту сәті. «Солнышко» жаттығуы арқылы
денені шынықтыратын жатығулар жасау 3 мин Бірдей болып жаттығу жасайды. V кезең
СТООЖСООүБ Сөз тіркестерін дұрыс құрастыр
Сөйлемдерді толықтыр( зат есімнің жалғауларын қолдан) Талдау 6 мин Топтық және жеке ара жұмыс.
Берілген таблицианы схемалап, толтырады. Сөйлемдердің мағынасын түсініп, орын-орына қояды. Сауаттылығын өзара тексеру Топ
пен бағалау
VІ кезең
АКТСТООЖСООүБ І-ші топқа «Қазіргі заманда қонақтың көңілін қалай аударады?» ІІ-ші топқа « Сенің отбасыңда қонақты қалай күтеді?» деген тақырыпты қолдана отырып, интербелсенді тақтада қонақты қарсы алу рәсімдерін топтастырды Синтез 6 мин Топтық, жұптық жұмыс
Оқушылар тақырып көлемінде пікір алмасады, құнды деген мәліметтерді жинақтайды, интербелсенді тақтаға шығып қорғайды. Топ басшы
сы баға
лап отыра
ды.
VIІ кезең
ОүБСТО
Тақырып көлемінде бес өлең жолын құрастырып, жазу
Бағалау
Не білем? Не білдім? Не білгім келеді?
Бағалау 6 мин
2 мин Жеке дара жұмыс.
4267200989965411480083756541148008375654114800837565
Бүгінгі сабаққа стикерге түсіріп екі жұлдыз, бір ұсыныс жазды Жиын
тық баға
лау