Саба? жоспары.Та?ырыбы :?ыскаша ?обейту формулалар.?рнектерді тепе-те? т?рлендіру ( Алгебра 7 сынып.)


Алгебра.
Сынып: 7 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формулалары. Өрнектерді тепе-тең түрлендіру
Мақсаттары: - тақырып бойынша алған білімін жинап, бір жүйеге келтіру; қысқаша көбейту формулалары бойынша білімдерін тексеру.
Дамытушылық: - ойлау қабілетін дамыту  және математика тілінде сөйлеу дағдыларын қалыптастыру; тез ойлауға дағдыландыру, салыстырып, талдай білуге үйрету ,есептеу дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік: Оқушыларды көпшіл болуға үйрету, өзара көмегін қалыптастыра отырып, жауапкершілікке дағдыландыру, өз жетістігін бағалай білуге үйрету.
Күтілетін нәтиже: Топпен жұмыс істеу арқылы өзгелерді тыңдай білуге , тиянақтылыққа, ұқыптылыққа үйренеді.
Модульдері: АКТ (ақпараттық коммуникативтік технология), СТО (сын тұрғысынан ойлау), ОЖЕ (оқушылардың жас ерекшеліктері), ТжДОЖ (талантты және дарынды оқушылармен жұмыс). ОБжК (оқытуды басқару және көшбасшылық), ОҮБжОБ (оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау), ДО (диалогтық оқыту).
Бағалау: Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ).
Деректер:тақта, стикерлер,бағалау парақтары, дидактиқалық материалдар.
Әдіс тәсілдер: жеке жұмыс,топтық жұмыс, Блум таксаномиясы.
Сабақ кезеңдері Уақыт
Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті 1.Ұйымдастыру кезеңі. 2мин Бағалану парақшаны таратып, сабақ барысымен таныстыру Бағалану парақшамен танысыды.Сабаққа мақсат қояды. 2.Білу.Үй тапсырмасы сабаққа дайындық. Қызығушылықтарын ояту.
12
мин Өткен тақырыбы бойынша үй тапсырмасы тексеру 1-№ 214. 2-Қысқаша көбейту формулалары.
3- Ауызша есептер Сұрақтарды ауызша айтып тұрады,бір оқушы арнайы тақтаға жазады.
диалогтық оқыту.
1 Оқушылар үй жұмысты ауызша айтып тексереді. 2.сол сұрақтарға жауап береді,жазып болғаннаң кейін тақтадаң білімдерін тексереді. Интербелсеңді тақтадағы жаттығуларды жасайды
ДО АКТ
3.Қолдану
7мин Өрнектерді тепе-тең түрлендіру.
1 Интербелсеңді тақтадағы есептер.
2 №215
3.№ 221-1( жеке)

1.Интербелсеңді тақтадағы жаттығулар жасайды
2-3.Оқушылар оқулықтағы есептерді шығарады. ОЖЕ
4.Сергіту сәті 1 мин «Цифрларды жазу» атты жаттығу жасау Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау 5.Дамыту 8 мин
7мин 1Сәйкестендіру тест.
2. Тест. Семантикалық картамен таныстыру Оқушыларға уақыт беріп, тапсырма бойынша жұмыс жасау түсіндіреді. 1.ҚКФ формуларды толық меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың семантикалық картамен жұмыс жасау. Сәйкестендіру тест- сын тұрғысынан ойлау тақырыптың идеясын ашады, талдайды, бір- біріне түсіндіреді.
2. тест орындайды. АКТ,
СТО
6. Деңгейлік тапсырма. 1.талантты және дарынды оқушылармен жұмыс ТжДОЖ
7.Үй тапсырма 1 мин ҚКФ.№ 221-3-4 Үй тапсырманы түсіндіреді. 8.Қорыту.Рефлексия 2 мин Сабағымызды кері байланыс арқылы аяқтаймыз.
!- Сабақ өте жақсы ұнады және бар мүмкіндігімді пайдаландым .
? ! - Сабақ ұнады және өз мүмкіндігімше қатыстым .
?- тарау бойынша әлі жұмыс жасау керек .
Әр топқа стикер беру Оқытуды басқару және көшбасшылық, оқыту үшін басқару және оқытуды бағалау. Тақырып бойынша ой түйіндейді. Ұсынылған стикерді толтырады, сол арқылы оқушылар өз ойларынбілдіреді. Стикер жабыстырып кетеді.
ОБжК
ОҮБжОБ

Көбейткіштерге жіктендер.
Тест
1.Дұрыс емес теңдікті анықтаңдар.
А) (3b-c)(3b+c)=9b2-c2;
В) (x+4)(4-x)=16 – x2;
С) 36n2-49=(6n+7)(7-6n);
Д) y4-25=(y2-5)(y2+5);
2. Теңдеуді шешіңдер:  х2 – 16 = 0
А) 16;   - 16          В) 0          С) 4;   - 4 Д)16; 4
3.Көбейткіштерге жіктеңдер:  25х2 – у2
А) (5х – у)(5х + у)        В) (5х – у)2            С) (5х + у)2
4.a4b6 – 16c8 өрнегін көбейткіштерге жіктеңдер.
А) (a2b3 – 4c4)2; В) (a2b3+4c4)2;
С) (a2b3-4c4)(a2b3+4c4); Д) (a2b3+4c4)(4c4-a2b3);
5.4x2 – 25=0 теңдеуін шешіңдер.
А) 2,5; В) -2,5; С) -2,5; 2,5; Д) -10; 10;
Өрнекті ықшамда. (Деңгейлік тапсырма) ( с-2) (с +2) -(с-1)2
Бағалау парағы. Топ
№ аты-жөні 2.Білу
уй жұмысын бағалау
1-4 Ұпай
Теория
1-7 Ұпай Білу Ауызша есептер1жауап -1ұпай
Қолдану Өрнектерді тепе-тең түрлендіру 1есеп -1ұпай Қолдану
1.
2 №215
3.№ 221-1 Семантикалық карта(сәйкестендіру) 1- 9 ұпай Қалпына келтір:
1- 6 ұпай
Тест
1-5 ұпай
Деңгейлік тапсырмалар 1есеп -5Ұпай Қортынды баға
1 2 3 4 5 6 32 -38 ұпай - «5» 25 - 31 ұпай- « 4» 15 -24 ұпай - «3»
15 < ұпай -тарау бойынша әлі жұмыс жасау керек.