10 саны ж?не цифры. Бір та?балы ж?не екі та?балы сандар.


Ашық сабақ
Күні: 27.11.2015
Сынып: 1 «Б»
Пән: математика
Кабинет: 3
Мұғалімі: Картова М.М.
Сабақтың тақырыбы: «10 саны және цифры. Бір таңбалы және екі таңбалы сандар».
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: 10 санының құрылуымен таныстыру және «бір таңбалы, екі таңбалы сандар» ұғымын қалыптастыру. Ауызша санау үшін 10-ға дейінгі сандардың қатары туралы білімдерін қорытындылауға арналған жаттығулар жүргізіледі. Мысалы, «5-тен 7-ге дейін сана», «Сандар қатарын қалпына келтір», «Көршілерін ата» т.б. 1-ден 9-ға дейінгі сандар құрамы бекітіледі. Бұған «Екі санмен ауыстыр», «Үйлерге орналастыр», «Өнім жинау» ойындары пайдаланылады.
Дамытушылық: оқушылардың елестету және логикалық ойлау қабілетін дамыту. Есептерді, теңдіктер мен теңсіздіктерді шешуде шығармашылық жол таба білуді дамыта отырып, оқушылардың дүниетанымын кеңейтіп, математика пәніне қызығушылықтарын артыру.
Тәрбиелік: ұқыптылыққа, тазалыққа, ұжымдылыққа, зейіншілікке, есептеу дағдыларын күнделікті тұрмыста қолдана білуге тәрбиелеу және эстетикалық тәрбие беру.
Сабақтың түрі: дәстүрлі емес, ойын сабақ.
Сабақтың типі: өткен материалды бекіту.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын, әңгіме.
Сабақтың көрнекіліктері: суреттер, үлестірмелі парақшалар, кеспе сандар, кеспе таңбалар.
Пәнаралық байланыс: дүниетану, ана тілі.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Мотивациялық кезең.
Психологиялық дайындық.
Өткен тақырыпты еске түсіру. (Топқа бөлу).
ІІ. Негізгі бөлім.
Тақырыпқа шығу.
Мәреге жету картасымен таныстыру.
«Мәреге жету!» ойыны
Тақырыпты түсіндіру.
«10 саны және цифры.Бір таңбалы және екі таңбалы сандар» тақырыбын бекіту.
Машықтық жұмыс.
ІІІ. Қорытынды бөлім:
Рефлексия.
Мадақтау.
Сабақтың барысы:
Сабақтың
бөлімі Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті Уа-қыт Күтілетін нәтиже
І. Ұйым-дастыру бөлімі:
Оқушылармен амандасу Мұғаліммен сәлемдесу 5 минут. Оқушылар назарын сабаққа аударту
1. Мотива-циялық ке-зең. - Сәлеметсіздер ме, балалар!
-Бүгінгі көңіл күйлерін қандай? -Сәлеметсіз бе, мұғалім!
-Жақсы. 1 минут Сабаққа балаларды түгіндеу.
2. Психоло-гиялық дай-ындық.
- Ал, балалар бәріміз бірге! Сыныбымыз тап-таза,
Бор да дайын тақтада.
Ойымызды жинақтап,
Отырайық партаға. 1 минут Оқушылар-ды сабақ-қа ынта-ландыру.
3. Өткен тақырпты еске түсіру. Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ.
Алақанды ашайық!
Бесті беске қосқанда,
Болып шықты неше саусақ?
- Өте жақсы, біз өткен са-бақта қандай санмен таныс-тық?
- Жақсы, ендеше осы та-қырыпты терең меңгеру үшін топқа бөлінейік.
- Топқа бөліну үшін сен-дерге, парақшаларды үлес-тіремін, суретке сәйкес ор-ындарға отырамыз! - Болып шықты он саусақ.
- 10 саны және цифры.
- Екі топқа бөліндік: 1-ші топ: «Доп», 2-ші топ: «Шар». 3 минут Балалар-дың са-баққа да-ярлығын тексеру.
ІІ. Негізгі бөлім:
Оқушылармен жасала-тын жұмыстарды таныстыру Орындалатын тап-сырмалар арқылы, жаңа білім, білік, іскерлікті игеру. 25 ми-нут Оқушылар-ға тақы-рыпты түсіндіру
1. Тақы-рыпқа шы-ғу.
- Топқа бөлініп болсақ, сен-дерге қызықты нәрсе айтай-ын: ойыншықтар әлемінен бізге математика пәніне ар-налған ойындар келді. Сол ойындармен танысайық!
- Танысу үшін тақтаға на-зар аударамыз!
- Балалар «Мәреге жет» ой-ынының картасы тұр.
- Бұл ойында әрбір сөрені өткен сайын сабақтарымыз-дан алған білімдеріңіздің қандай екенін, мәреге жету-ге жеткілікті ме, соны бай-қаймыз.
- Әрбір сөрені оқып шығай-
ық. (мұғалім оқиды, оқу-
шылар тізбектеп қайталай-ды). І-ші топ: «Доп».
ІІ-ші топ: «Шар».
30670516192500
- Сөре!
- Доп!
- Шар!
- Көлік!
- Қоян!
- Қуыршақ!
- Мәре! 2 минут Балаларға сабақ та-қырыбын қызықтыр-ып таныс-тыру ар-қылы ын-таланды-руды іске асыру. Шағын әң-гіме жүр-гізу.
2. Тақыр-ыпты тү-сіндіру.
- Балалар, әрбір тапсырмаға сендерге жұлдызша беріле-ді. Қай топ көбірек жауап берсе, сол топқа жұлдызша беріледі. Сабақ соңында көп жинаған топ мәреге жетеді.
- Жақсы, егер сендерге тү-сінікті болса, біз көңілді ойынымыздың бірінші сө-реге жетейік
- Мынау не? Мынау – доп.
- Доп тапсармасында: Бұл тапсырмада бір таңбалы сандарды сол жаққа, ал екі таңбалы сандарды оң жаққа қойамыз. Балалар бір таң-балы және екі таңбалы сан-дардың қандай болатынын еске түсір.
- Ал, енді тексереміз! -2762810160000
тапсырмасы:
8528051289050-2730513398500
Бір таң- Екі таң-
балы сан- балы сан-
дар дар
-266704829600
6 5 10 2 3
11 1 21 13
-444501968500
8515351771650-4445018605500ТЕКСЕРУ:
Бір таң- Екі таң-
балы сан- балы сан-
дар дар
-266702413000
6 2 3 11 21
1 5 13 10
-444508445500 8 минут Оқушы-ларға та-қырыпты түсінді-ру,әңгіме-леу арқы-лы білім-дерін то-лықтыру.
3. Машық-тық жұ-мыс. «Шар» тапсырмасы: СӨЗЖҰМБАҚТЫ ШЕШ!
2-1 Р 10-3 Н 7-5 Е
К 1+4 3+0 Ө 3 1 7 2 5
Ө Р Н Е К
- Жарайсыңдар!
- Балалар, біз келесі сөреге өттік.
«Көлік» тапсырмасы.
8426091437381
1
«КӨРШІ САНДЫ АТА»
14620823779335
5

8052283816358
8

15285653774659
9


«Қоян» тапсырмасы.
Теңсіздіктерді шеш:
І топқа: ІІ топқа:
6 * 7 3 * 4
6 * 6+1 8 * 8-3
7-5 * 2 9-2 * 1
9-3 * 9-4 10-1 * 10-2
Сергіту сәті
Аспанға қарап ай көрдім.
Төмен қарап жер көрдім.
Оңға, солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім!
«Қуыршақ» тапсырмасы:
Оқушының аты-жөні:_____________________
КАРТОЧКАМЕН ЖҰМЫС
Теңдіктердің жауабын тап.
9+=10 10-5= 7-=5
6+1= 8-= 5 9-2=
Кесінділерді сыз:
-13335-105219500 5 см
10 см
15 минут Оқушылар-ға түсін-діріп, ба-лалардың өздігінен жұмысқа баулуды іске асыру арқылы оларға ал-ған білім-дерін іс-жүзінде қолдануға үйрету.
Балалар жұмыстар-ын бақы-лау.
ІІІ. Қоры-тынды бөлім: Балалар жұмыстарын сараптау Дайын жұмыстарын талдау 5 минут Өздігінен жұмысқа дағдылану
1. Қоры-тындылау. - Жарайсыңдар балалар, сендер мәреге жеттіңдер!
- Жеңімпаз топты анықтай-ық. Қай қалтада жұлдызша-лар саны көп екенін анық-тауда, қалтадағы жұлдыз-дарды санайық.
- Жарайсыңдар, әр топқа осы «Мәреге жет» ойынына қатысқан топтарға сыйлық беріледі.
2. Рефлек-сия. «Бағдаршам»
Ойынның шарты: сұрақ беріледі, сендерге ұнаса – жасыл, ұнамаса – қызыл түсті көрсетеміз.
- Балалар сендерге бұл сабақ ұнады ма?
- «Мәре» ойыны ұнадыма?
- Сергіту сәті ұнадыма? 2 минут Нені біл-ді? Нені үйренді? анықтау.
3. Мадақ-тау. - Бүгін сыныпта кім өте жақсы қатысты?
- Оларға жұлдызша беруге болма? Неліктен?
- Дұрыс, олар сабақта белсенді қатысты.
- Жарайсыңдар, балалар барлығымыз тұрайық.
- Сабақ аяқталды, сау бол-ыңыздар! - Иә. Өткені сабақта көп жауап берді.
- Сау болыңыз! 3 минут Оқушылар жұмысын бағалау және ма-дақтау ар-қылы ке-лесі жұ-мыстарға ынталан-дыру.

Павлодар қаласының № 33 жалпы орта білім беру мектебі
АШЫҚ САБАҚ
Тақырыбы:
«10 саны және цифры.Бір таңбалы және екі таңбалы сандар».
Сынып: 1 «Б»
Сынып жетекші: Картова М.М.
2015 – 2016 оқу жылы