: В. Королів-Старий. Казка «Хуха-Моховинка». Характеристика образу Хухи. Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казок.

Тема: В. Королів-Старий. Казка «Хуха-Моховинка». Характеристика образу Хухи. Світлий, життєствердний погляд на світ. Аналіз зовнішності (портрета) казкових істот. Наскрізний гуманізм казок.
Мета: Навчальна: ознайомити учнів з ідейно-художнім змістом казки «Хуха-Моховинка», визначити в ній елементи добра і зла, аналізувати портрети персонажів за планом, описувати зовнішність фантастичних істот, відрізняти портретну характеристику від інших видів характеристики, навчити учнів розрізняти героїв – носіїв добра і зла, давати оцінку описуваним подіям та вчинкам героїв.
Виховна: виховувати любов до всього живого,до природи; бажання захищати слабших; виховувати порядність, доброту, чуйність, уважне ставлення до ближніх; виховувати вміння оцінювати вчинки персонажів з позицій гуманізму; вчити дітей вчиняти по совісті.
Розвивальна: розвивати уяву, логічне та мислення, бажання творчо висловлювати своє ставлення до життя (сенкени,малюнки),розвивати культуру зв'язного мовлення, творчий потенціал, загальний кругозір.
Очікуваний результат (учні повинні вміти): виразно читати казку та переказувати її, розуміти термін «портрет героя», називати риси зовнішності героїв, коментувати вияви добра і зла у вчинках казкових героїв, робити спрощений ідейно-художній та асоціативний аналіз персонажів твору за планом, знаходити в тексті уривки на підтвердження власної думки, правильно будувати власне усне висловлювання,відстоювати свою позицію.
Тип уроку: комбінований
ТЛ: портрет, літературна прозова казка з елементами фантастики.
Обладнання: текст твору, порівняльна таблиця, малюнки до казки, картки з індивідуальним домашнім завданням, картки для роботи на уроці- в парі, у групі,індивідуальні; презентація до уроку ( оформлення дошки- колаж «Чарівний ліс», Хмарка-запам'яталка в кожного учня,чарівний горішок від Хухи-Моховинки кожному учневі).
Методи та прийоми: бесіда, робота з текстом твору, усна робота із схемою, з таблицею, робота в парі, у групі, фронтальна, з індив. картками (домашнє завдання), рефлексія: « Мікрофон», створення власного висловлювання за запропонованим початком (лист до Хухи),рольове висловлювання від імені літературного персонажа,створення власної казкової історії з використанням образів лісових міфічних мешканців.
Місце уроку в системі уроків за темою: другий урок із двох, виділених на вивчення та аналіз тексту казки В.Королева-Старого «Хуха-Моховинка».
План уроку (за системоюА.В. Киричука ):

1.Духовно-естетичний
2.Установчо-мотиваційний
3.Змістовно-пошуковий
4.Адапційно-перетворюючий
5.Оцінно-смисловий
6.Системно-узагальнюючий
7.Контрольно-рефлексивний
8.Духовно-естетичний. Підсумковий.
Хід уроку:








І.Духовно-естетичний етап
Організаційна частина. Доброго дня всім у нашій хаті!Помандруємо сьогодні в гості до казки!Там своє життя ,свої закони,але головні залишаються незмінним: Добро тримає світ, зло наказує само себе, милосердя вирощує серце, а зло його сушить і вбиває!А найголовніше- ти сам обираєш- яким тобі бути ,ти сам несеш за це повну відповідальність, отримуючи те, що вибрав! (Учні беруть у вчителя горішки з Хмаркою -запам'яталкою – подаруночки від Хо-Суковика та хух лісових, це допоможе їм перенестися у світ казки, де на них чекає Хуха-Моховинка та всі лісові мешканці).


Казка кличе нас у мандри, велить бути в житті сміливими і мудрими, долати перешкоди й біди і не забувати добра світового, бо тільки цим і вимірюється наша людська сутність. В.Шевчук

2.Установчо-мотиваційний
Слово вчителя: Ми розпочали знайомство з цікавим письменником на ім'я Василь Королів-Старий, який у свої твори вводив незвичайні фантастичні образи, створені уявою людини. Декілька видань було в його книги «Нечиста сила». Казка про Хуху- частина цієї книги. Ось так вона виглядає. Художник Андрій Щербак, який намалював книжку про Хуху, сам родом із міста Луганська, розповів , що Хуха йому дуже сподобалася своєю позитивністю, добротою, щирістю. Він підкреслив, що навіть зовсім крихітна, але сильна духом істота може змінити світ довкола себе на краще.





Актуалізація опорних знань.
Вдома ви повинні були переказувати за створеним на уроці планом казку «Хуха-Моховинка». Знання тексту сьогодні вам стане в нагоді, коли ми будемо працювати з портретним аналізом образів героїв казки.
Нагадаємо!
Тема казки : відображення взаємозв'язку людини, доброї «нечистої сили» і природи; уславлення справедливості, всеперемагаючої сили добра, над злом і лихом, підступністю і жорстокістю.  Ідея твору : засудження користі, бездушності ,возвеличення щирої дружби,гуманності,милосердя ( у ХМАРКУ-запам'яталку) , взаєморозуміння зі світом природи, гармонії з людиною.  Основна думка казки: Хухи не потребують подяки; вони роблять добро з повинності.( у ХМАРКУ-запам'яталку) Жанр: літературна прозова казка з елементами фантастики (у ХМАРКУ-запам'яталку).
Експрес-опитування(перевірка знання тексту) .
1.Образи яких фантастичних істот згадуються в казці? 2. Якою Хухою є Моховинка, звідки вона?
3.Хто в казці з людей є позитивними героями?
4. Чому Хух по-різному називали? Від чого це залежало?  5. Через що Хух не може побачити людина?  6.Як Моховинка допомогла козі Лисці?  7.Які стосунки склалися між Моховинкою і дітьми? У чому це виявилося?  8. Коли люди почали вірити в існування Хух? 

Ми згадали те, що ви вже знаєте з попереднього уроку.А сьогодні на нас чекає цікава робота!
На уроці ми:
*** познайомимося з персонажами слов'янського фольклору;
***визначимо, які риси зовнішності та характеру має Хуха-Моховинка;
*** розкриємо поняття «портрет літературного персонажа»;
*** проаналізуємо зовнішність героїв казки Королів –Старого «Хуха-Моховинка»;
***дамо оцінку вчинкам героїв з точки зору гуманізму ;
3. Змістовно-пошуковий
Словникова робота :
Учні записують у ХМАРКУ-запам'яталку поняття :
Гуманізм – ставлення до людини, яке базується на турботі один про одного, на повазі людської гідності.
Демонологія  це сукупність [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] народних уявлень і переконань, яка спирається на віру в існування злих духів ([ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]).
Демон (у [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ])  це узагальнене уявлення про певну невизначену і неоформлену божественну силу зла чи, рідше, добра.
Запишіть у ХМАРКУ-запам'яталку імена міфічних фантастичних істот,подивіться на їхню зовнішність, послухайте матеріал про уявлення людей про них,на вас чекає цікаве домашнє завдання!
Презентація «Демонологія в українських міфах»

Лісовик або ж лісовий – дух лісу в слов’янській міфології. Мешкає лісовик в кожному лісі, особливо любить ялинові. Одягнений як людина – червоний пояс, ліва частина жупана звичайно запахнута за праву, а не навпаки, як всі носять. Очі у лісовика зелені і горять, ніби вугілля. Водночас існували версії, згідно з якими Л. був "пастухом від звіра", тобто охороняв звірів від хижаків, мисливців, інших небезпек.



Відьма – один з найпоширеніших персонажів української міфології. Вважалося, що відьми завдячують своєю силою чортові і застосовують її здебільшого на шкоду людям.




[ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] (Русалка польова) – дух, що уособлює мрії про волю, незалежність, гордість. Вигляд: дівчина у вінку та одязі із зелені. [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ][ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] (Русалка лісова) – дух дівчини, яка загинула в лісі з різних причин. Схожа з Поляницею, але різниться одягом, який сплетений з вербових віток.





Русалка водяна – дух дівчини, яка втопилася. Мають вигляд гарних молодих дівчат, що співом та привабливим виглядом заманюють хлопців і залоскочують їх до смерті.



Болотяник- за деякими повір'ями, болотник жив у великому кам'яному будинку на дні болота. Проте місцем його проживання було усе болото. А найулюбленішими його місцями були трясовини, мав вигляд старезного діда, покритого водоростями, з довгою бородою і хвостом. Міг перевтілюватися у різні істоти дитину, козла, собаку, качура, рибу тощо. Цей володар річок, ставків та водоймищ головував над русалками та опікувався рибами. Жив здебільшого у вирах річок, коло млинів. Розгнівавшись, міг руйнувати греблі, млини, розливати ріки, топити людей.




Вовкулака (вовкун)  надзвичайна напівфантастична істота. В. могли бути вроджені та зачаровані (обернені). Вовкулака людина, здатна обертатися вовком або зачаклована в цього звіра. Вовк символ хороброго воїна. Він є першопредком, охоронцем роду.



Потерчб (потерчуки, поторочі, страдчата) душі дітей, які померли нехрещеними або не своєю смертю, народилися мертвими. Демонічна істота.Живуть потерчата переважно по озерах або болотах. Ходять у темряві із свічками, що блимають, то спалахуючи, то гаснучи, заманюють людей у болото.






Ху
·хи  лісові [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] в [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. В уяві слов'янських народів добрі духи, що за своїм зовнішнім виглядом схожі на маленьких пухнастих звірків.Свої маленькі будинки-нори хухи, вважали слов'яни, влаштовують між корінням лісових дерев. Зимою, як і більшість тварин, хухи впадають у [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] і сплять аж до весни. Весною, тільки-но сходять зимові сніги ці лісові духи просинаються, в цей період у лісі можна почути стукіт, писк, муркотіння і навіть звуки схожі на хрюкіт це означає, що хухи покидають свої «берлоги», «зимівники» і починають знову жити вільним і безтурботним життям.


Хухи мають здібність змінювати забарвлення своєї шерсті в залежності від того місця, де вони перебувають. Якщо вони перебувають серед трави, їх шерсть стає зеленою, а серед осіннього листя, піску, чи старої хвої - жовтою, серед весняних кущів [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] - рожевою, біля [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] - ліловою, на снігу - білою, а у воді - прозорою.

Хухи рідко спілкуються з людьми, але коли спілкуються то стають для людей невидимими. А побачити їх можуть тільки люди з добрим серцем і світлою душею, люди, що ніколи й нікого не ображають.


Хоча дехто вважає хух мстивими і злими духами, які можуть і шкодити людині, проте існує багато історій про те, що ці духи часто допомагають мандрівникам, що заблукали у лісі, знайти правильну дорогу. Крім цього вони нерідко попереджують людей про небезпеку, що чатує на мандрівників у ліс.

4.Адапційно-перетворюючий
Робота з текстом, запиши у ХМАРКУ-запам'яталку

Портрет – 1) зображення обличчя людини чи групи людей в живописі, скульптурі, графіці або фотографії;
2) зображення зовнішності людини засобами художнього слова.


Робота з текстом:
Портрет у літературному творі.
***Як автор словами описує портрет злого діда?
***Якою описали Хуху діти мамі, коли прокинулися? (знайди цитату!)
***Якою описав Хуху у творі Василь Королів –Старий? (знайди цитату!)

Зображення обличчя людини чи групи людей в живописі.
*** Якою побачили Хуху ви (робота з дит. малюнками на дошці).

5.Оцінно-смисловий
Схарактеризуємо Хуху-Моховинку за планом.

План характеристики образу 1. Опис зовнішності персонажа (портрет). 2. Характеристика вчинків, думок персонажа. Кольорова, звукова, (асоціативна) характеристика образу:
А)які кольори, на вашу думку, підходять настрою,характеру героя,чому?
Б)які музичні інструменти підходять до настрою,характеру героя? Чому?
3. Ставлення персонажа до інших дійових осіб. 4. Ставлення інших персонажів, автора до цього літературного героя. 6. Чому вчить персонаж?

Завдання №1 Опис портрета персонажа .
Інформаційне ґроно (колективне)
«Аналіз портрета Хухи-Моховинки».
Розподіліть інформацію:
1.Портрет Хухи.
2. Характер Хухи.
1.голосок, як у мишки;
2. лапки голенькі зісподу, рожеві;
3. пухка, як мох;
4.слухняна;
5 мордочка голенька й нагадувала садову жовто- фіолетову квіточку «братки»;
6.добра 7. лагідна;
8. дуже гарна;
9.тонесенький голосочок, як струна;
10. роботяща;
11. не примхлива;
12. мордочка, мов квіточка;
13. не пам’ятає лихого;
14. допомагає тим, хто цього потребує;
15.робить добро з повинності.

Завдання №2А Характеристика вчинків, думок персонажа.
Схарактеризувати риси вдачі Моховинки за поданими цитатами. (Додаток № 1,таблиця).
Завдання №2Б (індив.) Добери музичні інструменти,що підійшли б за характером звучання до сцени «Хуха-Моховинка йде по заметам по снігу, шукаючи собі притулку, безпомічна й самотня». ( 4 речення)
Завдання№ 3А Ставлення персонажа до інших дійових осіб.(Ланцюжок)
Я,Хуха-Моховинка,хочу сказати про..
..інших хух.
діточок.
рідне дерево, що стало ії домівкою.
мавок.
.Хо-Суковика.
злого діда-лісоруба.
.козу Лиску.
.людей.
Завдання №3Б (у парі )
Продовжи таблицю:
Хуха-Моховинка
Дід

Молоденька
Старий

Манісінька
Великий

Щойно народилася
Прожив вік

Захищає природу

Рубає дерева



Завдання №3В (колективно)
Порівняльна (асоціативна) характеристика персонажів казки.
Обери: до якого персонажа (Хуха-Моховинка, дід) підійде цей віршик та поясни свою думку.




Завдання 4 . Схарактеризувати ставлення героїв одне до одного допоможе Чарівна пошта(групове).
Роль (хто пише)
Отримувач (хто отримує)
Форма (у якій формі)
Тема (про що пише?)

діти
Моховинка
Звертання


Дід
Моховинка
Вибачення


автор
Моховинка
Подяка




Хухи в лісі дружно жили,  Головами все крутили.  Ось так, ось так, ось так. (хитають головою)  Хухи в лісі мед шукали,  Разом гілочки хитали.  Ось так, ось так, ось так. (хитають тулубом)  У гущавині сховались,  Носики понакривали,  І завмерли вмить.  Цить, цить, цить.  (Третинко Л.М.)

(Фізкультхвилинка про Хуху).
5. Чому ж вчить персонаж (Хуха) та його вчинки? Лист до Хухи.
Промова до образу героя.
Шановна Хухо-Моховинко!
Хочу сказати тобі!
Ти вчинила добре, коли.!
Мене ти вразила своїми якостями.!
Ти не здавалася, навіть коли було тобі дуже скрутно й важко, бо характер у тебе..!
Дивлячись на те, що ти зробила, я можу сказати, що не треба бути велетнем, щоб бути мужнім,.!
З повагою, шановна Хухо-Моховинко, учні 5-А класу. На все добре!

6. Системно-узагальнюючий .
Слово вчителя
Вивчаючи казки В. Королева-Старого, ми мимоволі замислюємось над питанням, що таке Добро і зло, чи така вже й страшна «нечиста сила». Письменнику вдається навчити нас розрізняти Добро і зло як у казках, так і в житті.
Вибір між Добром і злом - завжди за людиною.
«Стався до людей (до усього живого) так, як хочеш, щоб вони ставились до тебе», саме це є відповіддю на запитання, як обирати між Добром і злом. Кожна людина повинна пам’ятати: які б перешкоди не ставали на життєвому шляху, потрібно насамперед визначити, якою дорогою йти дорогою Добра чи дорогою зла.


Василь Королів-Старий розриває коло зла. Коли дідові потрібна була допомога, Хуха-Моховинка виявила гуманність, милосердя,забула свої образи і врятувала його та ще й покликала інших лісових істот. І саме це примусило діда задуматися, а чи правильно він вчиняв, коли розповідав небилиці про злість хух до людей, коли кинув сокиру в беззахисну істоту розміром з кошеня? Хуха, мала лісова істота, зупиняє зло тим,що не відповідає діду тим же! В цьому великий гуманізм казки!
( запис у Хмарці – вибір, милосердя, добро)

7. Контрольно-рефлексивний

Рефлексія «Незакінчене речення»(« Мікрофон»).


Я б хотів у своєму характері мати такі риси, як у Хухи:.



Дуже важко не відповісти злом на зло,але Хуха довела,що можна зробити людину совіснішою,чуйнішою,чеснішою, коли не відповідати їй злом на те, що вона вчинила. Хуха порятувала злого діда, і він до кінця життя потім.




Люди стають кращими , спілкуючись з усім живим: деревами,тваринами,землею,птахами,квітами! Бо цінуючи лісових мешканців, землю, воду, ліс, дбаючи про них, люди вчаться бути Людьми, вчаться любити (шанувати, вчаться Добру, милосердю.)



Діти,перевірте Хмарку,чи всі поняття,імена й терміни ви встигли вписати в неї,цей матеріал знадобиться вам для виконання домашньої роботи:

Збірка «Нечиста сила», портрет, гуманізм, гуманність, милосердя, демонологія, демони, імена фантастичних міфічних істот(із презентації), вибір, добро,милосердя, літературна прозова казка з елементами фантастики. Хухи не потребують подяки, вони роблять добро з повинності.


Оцінювання учнів і коментарі до нього.
Домашнє завдання

1. Створи невеличку казку про пригоди Хухи, лісових істот у місті зі словесним портретом героїв, використовуючи матеріал презентації та Хмарки-запам'яталки.





2.Індивідуальні картки творчого характеру (індивідуально).
(Додаток до уроку № 2.)




8.Духовно-естетичний . Підсумковий
Слово вчителя: хочу закінчити сьогоднішню розмову про лісових істот , Добро і зло рядками, що склалися у мене про Моховинку, її гуманність, світлий життєрадісний погляд на світ, доброзичливість,уміння прощати й допомагати людям, подарую їх вам на добру пам'ять:



На все добре!















Додаток № 1
Завдання(групове)
Вибери із словничка та допиши до цитат характеристику Хухи-Моховинки

Цитата із твору
Характеристика героїні

«Моховиночка найчастіш була зеленою, бо рідко відбігала від своєї зеленої хатки».


«За допомогою своїх родичів вона вибудувала собі гарнесеньку хатку».


«І Хуха мріяла й удень, і вночі, коли ж прийде час, що вона зможе повернутися до своєї батьківщини».


«Одного бракувало Моховинці: не було тут ніде поблизу жодної іншої Хухи».


«-Хутчій! У нас нещастя! Коза Лиска заплуталася в сітку! – і з тими словами вона побігла до дверей. А за нею побігли й діти».


«Шкода їй стало старого, безпомічного діда. Забула вона й про те, як він зруйнував її хатку та вигнав з батьківщини».


«І ніхто ніколи не бачив, щоб вона колись гнівалась, чи була роздратованою, або ж мала якісь примхи».


«Хуха була моторна і уміла вигадати всякі виграшки».


Словничок до завдання: Вміє та любить спілкуватися,дружити. Слухняна. Працелюбна,запаслива. Любить рідний ліс та дім. Привітна, любить й поважає друзів. Співчутлива, смілива, кмітлива. Уміє прощати, милосердна, гуманна. Доброзичлива. Вигадлива, весела.







Завдання №2А (індив.)
«Кольорова веселка образу»
Доберіть до виділених вами рис характеру Моховинки кольори, які асоціюються у вас з її рисами характеру. Коли виявилася та чи інша риса,при яких обставинах у тексті?



Завдання №2Б (індив.) Добери музичні інструменти,що підійшли б за характером звучання до сцени «Хуха-Моховинка йде по заметам по снігу,шукаючи собі притулку,безпомічна й самотня». ( 4 речення)

Завдання №3Б (у парі )
Продовжи таблицю:
Хуха-Моховинка
Дід

Молоденька
Старий

Манісінька
Великий

Щойно народилася
Прожив вік

Захищає природу
Рубає дерева
























Додаток № 2
Домашнє завдання (картки)

КАРТКА1
Пояснити (усно) крилаті вислови:
«Бо ж люди дуже рідко помічають та розуміють чужі сльози...»
«А кожний знає, як тяжко жити без рідного товариства в чужій стороні!..»
«А відомо, що тільки дуже добрі дітки, що ніколи нікого не уразять, тільки ті можуть побачити на власні очі живу Хуху».
«Хухи не потребують подяки».























КАРТКА 2
За прикладом сенкену про Хуху створи сенкен (на вибір)
КАЗКА
ХО-СУКОВИК
ДОБРО
МАВКА
РУСАЛКА

Приклад сенкену про Хуху:

Хуха-Моховинка

2 прикметника добра, щира
3 дієслова працює,допомагає, рятує
Речення з 4 слів Хухи завжди допомагають людям.
Висновок Роби добрі справи.
КАРТКА 3
Придумай продовження казки, де злий дід –лісоруб перетворюється на лісника та допомагає Хо та хухам боротися з браконьєрами та винищувачами лісу. Намалюй мультфільм.








КАРТКА 4.
Прокоментуй вислови:












 




Прокоментуй вислови з усної народної мудрості,як ти їх розумієш!












Список літератури

1. [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
2. [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
3. [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]
4.. Ашевская Л.А. Розвиток творчих здібностей і особистості учнів. / / [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] в школі. - 2001. - № 6. - С. 21-25
5.Гонташ Г.Є. Формування творчої особистості. // Всесвітня література та [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ]. – 2003. - №5- с. 13-16
6. Ільченко Н.В. [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ] дисципліни: розвиток творчих здібностей учнів// Вивчаємо українську мову та літературу. - К., 2005. - № 24. – С. 21-23.
7.Мерзлякова Н.В. Текст малой формы как средство развития творческих способностей учащихся на уроках русского языка: Дис.... канд. пед. наук.- [ Cкачайте файл, чтобы посмотреть ссылку ], 2004.- 187 с.
8. Сухомлинський В.А. Розмова з молодим директором школи.-К.:Рад. шк., 1988.- 284 с.  9. Сухомлинський В.А. об умственном воспитании/ Сост. и авт. вступ. Ст. М.И. Мухин.- К.: Рад школа, 1983.- 224 с.  10.Сухомлинський В.О. Сто порад учителеві. - К.: Рад.шк., 1988. – 304 с. 



































13PAGE 15


13PAGE 142515






копия (2) Заголовок 115