Тема: Іван Котляревський «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність, бореться за своє щастя. Микола і Петро.


УРОК УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Клас: 9 клас Учитель: Мазярова Дар’я Сергіївна.
Дата: 30 листопада 2015р.
Урок №
Тема: Іван Котляревський «Наталка Полтавка». Наталка як уособлення кращих рис української жінки, що відстоює людську гідність, бореться за своє щастя. Микола і Петро.
Мета:
Навчальна: охарактеризувати образи п’єси Наталки, Петра і Миколи; з’ясувати роль і функцію пісень у творі;
Розвивальна: розвивати вміння відстоювати людську гідність, власні принципи; грамотно висловлювати свої думки, почуття; робити висновки, узагальнення;
Виховна: виховувати почуття гордості за національну культуру; прищеплювати любов до театру.
Очікувані результати: учні характеризують головну героїню п’єси «Наталка Полтавка», інших персонажів твору; аналізують художні засоби розкриття внутрішнього світу Наталки, гумористичні засоби у творі; роблять порівняльну характеристику Миколи й Петра, їхніх життєвих позицій; пояснюють роль і функцію пісень у драмі; уміють розкрити значення творчості І. Котляревського для українського культурного відродження.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: розповідь, бесіда.
Обладнання: підручник, презентація, інтерактивна дошка, комп’ютер, портрет письменника, ілюстрації до твору, роздавальний матеріал.
Міжпредметні зв'язки: музичне мистецтво: опера М. Лисенка "Наталка Полтавка", народні пісні; кіномистецтво: фільм "Наталка Полтавка".
Теорія літератури: мова автора і мова героїв у драматичному творі.
Використана література:
Котляревський І.П. Наталка Полтавка. – Х., 2014.
Міщенко О. Українська література. 9 клас. – К.: Генеза, 2009.
Тлумачний словник. – Х.: Промінь, 2007.
Українська література: Хрестоматія для 9 кл./Упоряд.: Т.О. Харахоріна, В.С. Адаменко. – Донецьк: ВКФ «БАО», 1999.-768.
Перебіг уроку:
I. Організаційний момент. (Слайд)
Подаруйте один одному веселий погляд, побажайте гарного настрою.
Проведіть акмерелаксацію: закрийте очі і побажайте собі успіхів.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання.
Метод «Цитатний диктант». (Слайд)
Учитель: На минулому уроці ви розпочали вивчати п’єсу «Наталка Полтавка» І. Котляревського. Вашим домашнім завданням було прочитати п’єсу. Тож перевіримо ваші знання тексту.
Завдання: за наведеними рядками визначте, про кого йдеться:
«Ти був бідний, любив мене – і за те потерпів і мусив мене оставить; я тебе любила і тепер люблю». (Петро)
Хто з героїв висловив думку: «Бідність і багатство – єсть то воля божа, З милим їх ділити – єсть щаслива доля?» (Наталка)
До кого звернулася Наталка з промовою: «Я покоряюсь вашій волі і для вас першого жениха піду заміж перенесу своє горе, не буду ніколи плакати»? (Терпелиха)
«Один я собі живу на світі, як билинка на полі: сирота – без роду, без племені, без тагану і без приюту». (Микола)
Дійова особа, яка так висловлює думку про Наталку: «Золото не дівка! Наградив бог Терпилиху дочкою». (Виборний Макогоненко)
Кого мав на увазі виборний, зазначаючи: «Ради пройдисвіта, ланця, що, може, де в острозі сидить, може, умер або в москалі завербувався!..»? (Петра)
-Із завданням впорались добре. Переходимо до сьогоднішньої теми уроку.
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Основний зміст уроку.
Робота х епіграфом.
Учитель: Почати урок хочу епіграфом: (Слайд)
«Із цієї народної першоп’єси кожне нове покоління черпає науку почуттів, моральні взірці кохання людської краси, благородства» (О. Гончар)
Адже правду сказав О. Гончар, бо, читаючи п’єсу, захоплюєшся образом селянської дівчини, такої бідної морально, проте такої багатої душею.
Слово вчителя (Слайд)
Дія відбувається в селі, у Полтавській губернії. Подивіться на карту Полтавщини, і ви переконаєтесь, що річка Ворскла перетинає її територію, і місто Полтава стоїть на ї березі.
Ось як писав про Полтаву І. Котляревський: «Полтава – велике полкове містечко в тисячу хат. На узгір’ї височів наш рублений будиночок із ганком і призьбою. Недалеко від хати комора, хлів, криниця з журавлем, а все обійстя у вишневому садку. А далі зеленіють мальовничі левади; серед кучерявих верб в’ється мила моєму серцю Ворскла».
Скажіть гарно? Садок, річка, верби… То тепер від Полтави повертаємося до п’єси.
Сюжетно-композиційні особливості твору. (Слайд)
П’єса складається з двох дій із трьома картинами й вісімнадцятьма явами. Події в основному відбуваються на вулиці, яка веде до Ворскли, та в хаті Терпилихи.
Експозицією твору буде початок першої дії: ми знайомимося з місцем подій, головною героїнею, дізнаємося, що Наталка дуже любить Петра й чекає його із заробітків.
Зав’язка — це 2-га ява в першій картині І дії, де возний зустрічається з Наталкою. У цій сцені інтереси героїв стикаються, переростають у конфлікт, який рухає дію в п’єсі. Конфлікт ускладнюється, у розвитку дії трапляються несподівані повороти, різкі зміни в долі персонажів чи в сюжеті. Це так звані перипетії. Наприклад, несподіване повернення Петра, Наталка подавала рушники возному і тут же відмовляється виходити за нього заміж тощо.
Кульмінація — це ява ХІ другої дії (остання в п’єсі). Сцена, коли сходяться всі дійові особи й остаточно вирішується доля Наталки. Напруження дії підноситься до найвищої точки, коли Петро віддає зароблені гроші Наталці, щоб возний їй не дорікав бідністю.
Прощальні слова Петра всіх розчулюють. Закінчується кульмінація словами возного: «Я одказуюсь од Наталки…» і тут же відразу розв’язка — мати благословляє Наталку й Петра на одруження.
Драматургічні особливості п’єси «Наталка Полтавка» полягають:
а)   у динамічному та природному розвитку дії, гостроті конфлікту, що лежить в основі п’єси;
б)  в умілому застосуванні народного гумору, що іноді переходить в сатиру;
в)  у широкому використанні народних і створених автором пісень;
г)   у багатстві, барвистості та індивідуалізації мови.
9)   Тема та основна думка п’єси.
Тема: драма кохання бідної української дівчини-селянки, яка відстоює своє право на щастя.
Основна думка: засудження покірності долі, безправ’я трудящих, утвердження впевненості в тому, що на нещасті інших щастя не збудуєш. У цьому творі вперше в серйозному плані було розкрито тему вірності в коханні молодих людей із нижчих станів, зображено побутові суперечності українського села, соціальну нерівність.
Робота в групах, виконання завдань пошуково-дослідницького характеру. (Слайд)
(Можна провести у формі інтерактивної вправи «Акваріум».)
I Група. Характеризують головну героїню Наталку, підтверджуючи свої судження цитатами з твору.
II Група. Учні характеризують возного та виборного, відзначаючи їх негативні і позитивні риси.
III Група. Учні характеризують Терпилиху, висловлюють своє ставлення до її вчинків.
IV Група. Учні характеризують Петра й Миколу, знаходять у їхніх характерах спільне та відмінне.
V Група. Учні досліджують роль пісень у драмі «Наталка Полтавка».
Презентація групами своєї роботи.
Коментарі вчителя.
I група. Підкреслити, що дівчина пишається тим, що вона — «чесного роду»; вміє кохати, але притримується думки, що спокій матері, шанування її — це святе; заради цього можна й на самопожертву піти; хоча в душі сподівається: до цього не дійде. Побачивши поряд реальне щастя, Наталка «бунтує» проти несправедливості щодо неї, її кохання й просто людської гідності.
1. Наталка — народний ідеал української жінки..
2. Риси характеру:
чесність і сердечна чистота;
духовна збагаченість;
працьовитість і кмітливість;
рішучість і винахідливість;
любов до матері і шанобливе ставлення до старших;
освіченість і чемність.
II Група. Попри всі негативні риси, і возний, і виборний — справжні українці. Перший не став одружуватися з багатою, але нелюбою дівчиною; вирішив зробити добро (до якого все життя прагнув, та, на його думку, нагоди не випадало), відступився від Наталки, не став заважати її щастю. Виборний теж проти брехні, негативно ставиться до хабарництва чиновників.
III Група. Терпилиха — стара жінка, яка зазнала в житті багато горя; їй хотілося щастя своїй дочці (і собі біля неї), вона його саме так уявляла. І хоч мотиви її вчинків хороші, зрозумілі, методи ж неприпустимі (хоча в той час було звичайною річчю підбирати пару, одружувати дітей за розсудом і бажанням батьків).
IV Група. Петро — взірець доброти (навіть надмірної), християнського смирення та всепрощення. Микола більш рішучий, спонукає до дії й Петра.
1. Петро — представник трудового народу. Ідеальний образ бідняка.
Риси характеру:
вірність у коханні, сумлінність;
 працьовитість і чесність;
 щирість і великодушність;
чуйність і м’якохарактерність;
 нерішучість і слабовільність;
 доброта і співчутливість;
 природна освіченість;
здатність до самопожертви.
2.Микола — сирота без роду, без племені, без таланту і без приюту». Втілення патріотизму українського народу.
Риси характеру, поведінка:
безталанність і здатність до співчуття;
доброзичливість і прихильність;
волелюбність і оптимістичність;
 патріотизм і мужність;
відвертість і життєрадісність;
 працьовитість і чесність;
здатність протистояти труднощам.
V Група. У п'єсі 22 пісні.
Вступне слово.
У «Наталці Полтавці» пісня є суттю твору, формою його існування. Народна пісня, музика були невід’ємною частиною духовного життя народу.
Кожен герой у п’єсі має свою пісню, яка допомагає нам глибше пізнати цей образ. У піснях персонажі виливають свої почуття, висловлюють свої погляди, самохарактеризуються.
Види пісень, використані у п’єсі, за походженням:
а) пісні, написані самим автором:
«Ой мати, мати! Серце не вважає»;
 «Віють вітри, віють буйні»;
 «Ой я дівчина Полтавка»;
 «Видно шляхи полтавськії і славну Полтаву»;
 «Чого вода каламутна, чи не хвиля збила?»;
«Де згода в сімействі»;
«Підем, Петре, до тієї»;
 «Начинаймо веселиться».
б) фольклорного походження, але оброблені І. Котляревським
відповідно до змісту своєї п’єси, тобто нові варіанти відомих народних пісень:
«Сонце низенько, вечір близенько»;
«Ворскло, річка невеличка» та ін.
в) літературного походження, але перероблені автором:
«Всякому городу нрав і права» Г. Сковороди;
«От юних літ...»;
«Ой доля людськая — доля єсть сліпая!»; г) народні пісні, введені у п’єсу майже без змін:
 «Ой під вишнею, під черешнею»;
 «Гомін, гомін по діброві»;
 «Та йшов козак з Дону, та з Дону додому»;
«У сусіда хата біла»;
«Дід рудий, баба руда».
Деякі дослідники авторство пісень «Віють вітри, віють буйні», «Чого вода каламутна» приписують напівлегендарній поетесі Марусі Чурай.
Композиційна роль пісень у п’єсі.
Якщо пісня входить як складова частина в монолог, її співає одна особа, то в опері чи опереті таку пісню називають соло («Віють вітри», «Всякому городу нрав і права « і т. д.).
Якщо пісня виконується двома особами (нерідко як діалог), то це — дует («Ой доля людськая», «Підеш, Петре, до тієї»).
Якщо трьома — тріо («Ей, Наталко, не дрочися»).
Види пісень за характером змісту і художніх засобів:
ліричні;
сатиричні;
гумористичні.
Найбільше у творі ліричних пісень. Змінюючи прозаїчну мову, ці пісні надають усій п’єсі глибокої задушевності, теплоти і щирості.
V. Закріплення вивченого матеріалу
Проведення тестового матеріалу
1. Що, на думку возного, не є «потіхою по вступленію в законний брак»?
а) Старість; б) бідність; в) освіченість; г) пияцтво.
2. Кому з героїв твору належить думка, що Наталці потрібно чоловіка, який «умів би хліб робити і щоб жінку свою з матір’ю годував і зодігав»:
а) Миколі; б) Петру; в) возному; г) виборному.
3. Пісня, яку виконав виборний, звертаючи увагу на те, що возному необхідно вже одружуватися?
а) «Ой під вишнею, під черешнею»; б) «У сусіда хата біла»;
в) «Всякому городу нрав і права»; г) «Дід рудий, баба руда».
4. Відмовляючи у залицянні «многим женихам», Наталка підносила їм:
а) обгорілого глека; б) обтріпану хустку; в) солоного хліба; г) печеної кабаки.
5. Прислів’я, яке використав возний у власній мові стосовно вірності Полтавки в очікуванні Петра?
а) «Лучче синиця в жмені, як журавель в небі»;
б) «Лучче живий хорунжий, як мертвий сотник»;
в) «Куди серце летить, туди й око глядить»;
г) «Силою не буть милою».
6. Що, на думку виборного, є од бога гріх, а од людей сором»?
а) Пияцтво; б) крадіжка; в) брехня; г) знущання з бідних.
7. Горпина Терпилиха повсякчас дорікає своїй дочці за:
а) лінь; б) невміння вести домашнє господарство;
в) непокірність; г) її прагнення вирушити на пошуки Петра.
8. Хто з героїв є виконавцем пісні «Гомін, гомін по діброві»?
а) Микола; б) Петро; в) Наталка; г) виборний.
VІ. Підсумок уроку
«Незакінчене речення».
Учитель: Підіб’ємо підсумки сьогоднішнього уроку. Ще раз повторимо, що ми дізналися про…:
Наталку (головна героїня твору, живе на Полтавщині, вірна у кожанні Петру, поважає інших, кориться матері);
Петра (коханий Наталки, якого вона чекає, бідний сирота, вірний дівчині, хороший хлопець, але нерішучий);
Миколу (сирота, зазнав від долі полину, але не падає духом, головна ознака – душевність і гумор).
Рефлексія.(Слайд)
Продовжте речення:
«Після сьогоднішнього уроку я знаю…»
Після сьогоднішнього уроку я вмів…»
«На мою думку,…»
VІІ. Домашнє завдання(Слайд)
Написати домашній твір за творчістю І. Котляревського на одну із запропонованих тем:
За п’єсою «Наталка Полтавка»:
•«Наталка — ідеал української жінки»;
• «Пісенність п’єси»;
•«Щасливими не народжуються, ними стають».