Урок по украинской литературе на тему Утвердження загальнолюдських ідеалів вірності й кохання в новелі „Шаланда в морі” Ю.Яновського


Українська література
11-А клас
Учитель української мови і літератури
Гончарова Надія Іванівна
Тема уроку.
Утвердження загальнолюдських ідеалів вірності й кохання
в новелі „Шаланда в морі” Ю.Яновського
(слайд 1)
Мета уроку:
проаналізувати новелу, показати учням, що в даному творі проявилася рідкісна майстерність письменника, а також висвітлити особливості його індивідуального стилю;
розвивати навички порівняльного аналізу тексту, образів твору;
вміння висловлювати власні думки та робити узагальнення;
виховувати повагу до загальнолюдських цінностей.
(слайд 2)
Очікувані результати: учні знають зміст новели, уміють виділяти ключові епізоди, переказувати її, аналізувати, висловлювати власне ставлення до проблем, порушених автором.
Обладнання: портрет письменника, видання твору, мультимедійна презентація.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Батько і мати – два сонця гарячих.
П. Дворський
(слайд 3)
ХІД УРОКУ
Організаційний момент
Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку.
Вступне слово вчителя.
(слайд 4)
Рід, родина. Батько й син. Дід та онук. Одвічне коло життя. Старше покоління намагається залишити наступному щось у спадок. У кого немає маєтків, земель, грошей – можна природну допитливість і життєвий досвід, веселу вдачу, працьовитість, витривалість, силу почуттів. Погодьтеся, що це теж немало. Про зворушливу новелу Ю.Яновського «Шаланда в морі», яка підносить ідею нетлінної вартості національних основ буття, ми й будемо говорити сьогодні на уроці.
(слайд 5, 6)
Актуалізація опорних знань учнів.
Прочитавши рядки з новели Ю. Яновського «Подвійне коло» скажіть, які почуття викликає цей опис битви. (слайд 7)
«Лютували шаблі, і коні бігали без вершників. ... Дехто простягав руки — і йому рубали руки, підіймав до неба вкрите пилом і потом обличчя — і йому рубали шаблею обличчя, падав до землі і їв землю, захлинаючись передсмертною тугою, — і його рубали по чім попало і топтали конем. ... Висвистували шаблі, хряскотіли кістки...». (слайд 8)
Орієнтовна відповідь. Відворотність, огидність, нелюдськість і жорстокість війни.
Бесіда.
У чому полягає умовність зображення в новелі «Подвійне коло»? (Брати зійшлися в одному бою — насправді це протистояння політичних сил у тогочасній Україні взагалі.) (слайд9)
Словникова робота.
– Що означають слова: ,, шаланда”, „трамонтан”, „артіль”? (слайд 10)
(Шаланда – невелике мілкосидяче судно типу баржі, призначене для навантаження чи розвантаження інших суден, переважно великогабаритних кораблів на рейді; шаландами також називають плоскодонні парусні рибацькі човни, які здебільшого мають чотирикутну форму.
Трамонтан – холодний вітер північного і північно-східного напрямку.
Артіль – основна форма виробничого об'єднання громадян для ведення колективного господарства).
(слайд 11)
Теорія літератури
Роман – літературний жанр, найбільш поширений у ХVІІІ – ХХ століттях; великий за обсягом, складний за будовою епічний твір, у якому широко охоплені життєві події великої кількості людей у певний період часу.
Новела – невеликий за обсягом прозовий твір про незвичайну життєву подію з несподіваним кінцем.
Роман у новелах – це складний за побудовою і великий за розміром епічний твір, у якому широко представлені життєві події певної епохи; складається з окремих новел, об'єднаних спільним задумом.
(слайд 12, 13)
Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.
Слово вчителя.
Ми продовжуємо працювати над аналізом роману „Вершники” Ю.Яновського. У новелах „Подвійне коло” і „Шаланда в морі” йдеться про одну сім'ю. Але якщо перша новела присвячена диким і руйнаторським стосункам дітей, то друга – сталим і вивіреним стосункам між батьками. Дослідник О.Бабишкін писав, що „Шаланда в морі” – це „новела про вірність, про щастя кохання, про безмір людських почуттів, про вболівання за людські почуття – кохання, материнство, звитяжність, відданість Вітчизні».
(слайд 14)
Отже, наше завдання – розкрити образ жінки-матері, створений Ю.Яновським у романі „Вершники”. Та спочатку з'ясуємо зміст новели.
Один учень переказую новелу „Шаланда в морі”, другий складає „сюжетний ланцюг”.
Сформулювати тему та ідею твору.
Тема новела «Шаланда в морі» – твір про вірне кохання і біль матерів за своїх синів; про згоду і взаємну підтримку в подружньому житті.
Ідея твору – утвердження високих загальнолюдських ідеалів вірності й кохання, відданості громадському обов’язку.
(слайд 15)
Слово вчителя.
Нічого немає в світі кращого за жінку, жінку-дружину, подругу, матір. Саме вона з давніх-давен підтримувала родинне вогнище, виховувала дітей, продовжуючи рід. До образу жінки в українській літературі письменники звертались постійно, починаючи від Ярославни і до сьогодення.
Скласти асоціативний ланцюжок до слова „мати”.
(слайд 16)
Мати (Мати – берегиня – Божа Мати-Марія. Мати – християнські заповіді – родинний обов'язок – синівський обов'язок).
Порівняльний аналіз обраних творів (робота в групах. Випереджаюче завдання).
Виступ І групи. Характеристика образу матері за новелою „Я (Романтика)” М.Хвильового.
(слайд 17)
Виступ ІІ групи. Образ Половчихи за новелою Ю.Яновського „Шаланда в морі”.
(слайд 18)
Таким чином підкреслюється, що загальнолюдське начало, як-от материнська любов, завжди сильніше за політичні амбіції та розмежування. І це начало незнищенне й безкінечне, як безкінечне чекання старої Половчихи. І саме це начало тримає світ, не дає йому зникнути в небутті.
Віддай усе, що взяв, і освятись.
Ще більше, ніж узяв, зумій віддати... Стоїть на видноколі світла мати —
У неї вчись.
(слайд 20)
Проблемне завдання
Кого нагадує образ Половчихи з поетики народного епосу?
(слайд 19)
Орієнтовна відповідь: образ Половчихи нагадує поетичний образ Ярославни зі «Слова про похід Ігорів». Вона так само тужить за своїм чоловіком, так само звертається по допомогу до стихії природи – до вітру.
Слово вчителя.
Отже, у всіх представлених творах образ жінки-матері є наскрізним. Нелегкі випробування випали на долю матерів у роки революції і громадянської війни, бо саме вони взяли на свої плечі тягар війни. Яновський талановито змалював образ жінки, її внутрішній світ, сильну душу і непохитну любов. Образ старої Половчихи надав їй величності й романтичної піднесеності, через що новела сприймається як дума про горе жінки, як гімн її витривалості, вірності й вічної любові. Вона є уособленням такого вічного материнського чекання – оберегу.
(слайд 20)
V. Закріплення знань, умінь та навичок.
Колективне заповнення таблиці. (слайд 21-25)
Твір, автор М.Хвильовий
„Я (Романтика)” Ю.Яновський
„Шаланда в морі”
Жанр Новела (слайд 22) новела
Тема Зображення подій громадянської війни
(слайд 23) Зображення подій громадянської війни і про подружнє життя Половців
Розв'язка Син убиває матір
(слайд 24) Мати – оберіг роду
Головна думка твору Засудження фанатичної відданості ідеї (слайд 25) Возвеличення жінки-матері, дружини
Охарактеризуйте образ Мусія Половця.
(слайд 26)
Учні дають характеристику головному герою.
Проблемне питання.
Назвіть образи-символи новели.
(слайд 27)
Орієнтовна відповідь: через усю новелу проходить образ вітру трамонтану. Цей образ символічний, він уособлює життєві бурі, які не раз зустрічали на своєму шляху подружжя Половців.
Мусій уособлює найкращі риси народу – мудрість, людяність, працьовитість, хоробрість.
VІ. Підбиття підсумків уроку.
Інтерактивна гра «Мікрофон».
– Для мене мати – це...
– Новела «Шаланда в морі» Ю.Яновського змусила мене задуматися над тим, що …
(слайд 28)
VІІ. Домашнє завдання.
Прочитати новелу «Дитинство» Ю.Яновського з роману «Вершники».
(слайд 29)