Урок з української літератури за темою: Фольклорно-міфологічна основа сюжету драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» .Почуття кохання Мавки та Лукаша як розквіт творчих сил людини(10 клас)


Підготувала учитель: О.Є.Логвиненко
Урок: Українська література .
Клас: 10
Тема: Фольклорно-міфологічна основа сюжету драми-феєрії Лесі Українки «Лісова пісня» .Почуття кохання Мавки та Лукаша як розквіт творчих сил людини.Т.Л.: драма-феєрія
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художні й жанрові особливості твору письменниці;розвивати навички сприйняття віршованих драматичних творів, коментування,висловлення своєї думки , вчити виявляти фольклорно-міфологічний матеріал твору;виховувати розуміння того,що краса кохання,єдность людини і природи є основи гармонійного життя.
Методи та прийоми навчально-пізнавальної організації:
а) словесні ( слово вчителя, бесіда,усний журнал);
б) наочні ( метод ілюстрації─портрет,метод демонстрації- показ презентації Power Point та відеоматеріалу фільму «Лісова пісня»);
в) практичні (письмове заповнення таблиці);
г) методи самостійної роботи (робота з текстом);
д) методи стимулювання цікавості до навчання: ситуація зацікавленості
Тип уроку- вивчення нового матеріалу
Хід уроку:
I.Мотивація навчальної діяльності школярів
(Лунає музика)
Добрий день,діти.Сьогодні 22 березня , я вітаю вас зі святом.Та чи пам’ятаєте ви, що святкують українці за народним календарем цього дня? Добре, я нагадаю вам. Початок весни пов’язували наші предки зі святом Сороки.Тоді казали, птиці прилітають із вирію і приносять весну.Матері і бабусі випікали з тіста для діток фігури різноманітних птахів- жайворонків та голубків та роздавали дітям.Дітлахи юрбами виходили за село, несучи в долонях печиво та закликали весну. Що ж ,зустрінемо і ми з вами весну!
Весна-це пробудження природи, оновлення краси, зарождення кохання.
II. Оголошення теми уроку
Сьогодні на уроці ми з вами поринемо в казковий чудовий світ драми феєрії «Лісова пісня» Лесі Українки. Запишіть,будь ласка , тему урока.
III Опрацювання теми
1.Презентація
(слайд 1)«Лісова пісня» була написана Лесею Українкою влітку 1911 року протягом 10-12 днів. Лесі Українці через хворобу доводилося часто бувати за кордоном,далеко від улюбленного Полісся.
(слайд 2)Лесіна туга за “стрононькою рідною” знайшла найвишуканіший вираз у тексті “Лісової пісні”. “Мені здається, що я просто згадала наші ліси та затужила за ними”,─писала вона.
(слайд 3) Лист до матері (Олени Пчілки): «Я й здавна тую Мавку "в умі держала", оце аж з того часу, як ти в Жабориці мені щось про мавок розказувала, як ми йшли якимсь лісом... Потім я в Колодяжному в місячну ніч бігала самотою в ліс (ви того ніхто не знали) і там ждала, щоб мені привиділася мавка. І над Нечімним вона мені мріла, як ми там ночували у дядька Лева Скулинського».
2. Перегляд відео матеріалу ( фрагмент з фільму В.Конарського «Лісова пісня», 1961 р.)
3.Інсценування учнями уривку з драми-феєрії
4.Слово вчителя
Діти , ви прочитали твір. Чим захопив він вас?
За жанром «Лісова пісня»−драма-феєрія ( таке визначення дала сама Леся Українка). Давайте з’ясуємо що ж таке драма-феєрія(слайд 4): драма-феєрія ─ це п'єса з казково-фантастичним сюжетом і персонажами.
Феєрія ─ театральна чи циркова вистава, побудована на фантастично-казковому сюжеті, в якій з метою вразити глядача використовуються різноманітні сценічні ефекти(діти записують у зошити визначення драми-феєрії).
Чи підходить це визначення до нашого твору?(так,бо в ньому діють міфологічні істоти та люди).
Давайте розберемося : хто з дійових осіб є міфологічними істотами за народними уявленнями. Ви підготували повідомлення про міфологічних істот ,прошу.
5.Усний журнал (повідомленя учнів )
(слайд 5)В українській міфологічній традиції багато уваги приділялося природним стихіям, явищам оточуючого світу, різноманітним життєвим випробуванням, з я кими зустрічається людина. При чому характерно, що всі ці сюжети максимально наближені до щоденного побуту селян. Утрачаючи своє первісне значення , міфологічні персонажи поступово набували характеру художньо-поетичних образів усної народної творчості(тикими є Румалка , домовик , Водяник тощо).
(слайд 6) Водяник ─ різновид нечистої сили.Він мав вигляд старезного діда, покритого водоростями, з довгою бородою і хвостом. Цей володар річок , ставків та водойомищ головував над русалками та опікувався рибами.
У «Лісовій пісні» Водяник- хазяїн озера, владний ,досвідчений дід. Він любить в усьому порядок, хоч і не злий, а за непослуг може покарати. НЕ любить , коли втручаються в його володіння (ледь не втопив самого дядька Лева).
(слайд 7)Русалка─ один із найколоритніших персонажів української демонології, уособлення небезпечної водяної стихії. Це молоді дівчата, котрі живуть на дні річок у чудових кришталевих палацах. Уночі, коли сходить місяць, русалки виходять на берег , чешуть своє довге зелене волосся і водять хороводи.Чудовим співом вони заманюють юнаків та дівчат, затягуть їх у воду і заласкочують.
У Лесі Українки Русалка -це волелюбна натура . «Я вільна, я вільна, як вода», ─ каже вона Водянику.Залежність від будь-кого гнітить її, тому кохання для Русалки ─тільки гра та розвага. Вона не розуміє почуттів Мавки, втручається в її життя і стосунки з Лукашем, оберігаючи те, що дороге їй :чисте плесо озера м’яку траву на його берегах, спокій і тишу.
(слайд 8)Потерчата.
(слайд 9)Мара
(слайд 10) Лісовик
(слайд 11) Перелесник─різновид злого духу, що , як зірка ,падає з неба та відвідує людей , прибираючи вигляд рідних, близьких,коханих. Вірили, що його можна «дістати» з велиуої туги за покійною людиною.
У драмі Перелесник з’являється несподівано, його мова й рухи рвучкі,нестримні. У той же час він вірний у кохання: рятує Мавку-вербу від сокири, хоча дівчина й відхилила його кохання.
(слайд 12) Доля(талан) ─фантастично-поетичний образ,який у повір’ях українці ототожнювався зі щасям. Побутували й відповідні повір’я про недолю та нещастя. Найчастіше доля змальовувалася в образі жінки, панича, незнайомця. Щаслива доля- приємна на вигляд, чепурна, а лиха- заспана, запухла, неряшниця.За народною уявою кожна людина має свою долю , яка фатально визначає її вік, благополуччя тощо.
Лукаш так і не зміг утримати своє щастя, хоч воно було зовсім поруч. Доля нагадує йому , що він сам знищив своє і Мавчине кохання , тому повинен спокутувати свій злочин.
(слайд 13) Мавка─істота, що уособлює души дітей, котрі народилися мертвими або померли нехрещеними.
Як бачимо, вся природа в драмі жива, олюднена, сповнена казкових істот, що витворила уява давніх поліщуків.Але поруч з міфологічними істотами постають люди. Назвіть цих персонажів(відповіді учнів).
Ранньою весною зародилося таке красиве кохання між Мавкою та хлопцем Лукашем.А з чого це кохання почалося( з гри на сопілці).
Вірно,з гри на сопілці.Бачите, творчі здібності Лукаша зачарували Мавку, зародили кохання в неї.А чи зміг Лукаш зберегти свої почуття до Мавки, чи не занапастив свою душу?
6. Робота в групах
Зверніть увагу на те , що ви поділені на групи. Ви отримаєте завдання: заповнити таблиці,перша колонка яких -це назва пори року.Як ви думаєте чого ми звертаємо увагу на ранню весну, пізнє літо, зиму?(бо композиція твору відповідає часовому простору дії драми, що відбувається протягом року).( слайд 14) Крім цього , я наголошую , щоб ви шукали у тексті художні засоби та художгні деталі, які допомогають розкрити образи головних героїв. А тепер заповніть таблиці.
Образ Лукаша
Пора року Портрет Поетичність натури (мова,творчі здібності) Ставленя до життя Ставлення до Мавки
I група-рання весна II група-пізнє літо
III група-зима Образ Мавки
Пора року Портрет Поетичність натури (мова,творчі здібності) Ставленя до життя Ставленя до Лукаша
I група-рання весна II група-пізнє літо
III група-зима (зачитування відповідей груп )
7. Бесіда
Як бачите, природа , зміна її пір року відіграє велику роль у зміні характеру Лукаша. А чи змінюється Мавчине кохання до Лукаша за цей час?( ні)
(перегляд фрагменту фільму «Лісова пісня»)
Чому Мавка не звинувачує Лукаша у своїх стражданнях?(бо він їй дав душу, дав можливість відчути кохання)
Чудовий твір. Але це драма-феєрія. У ній діють люди та фантастичні істоти.
8. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
А давайте поміркуємо : «Які лінії дотику можна знайти у творі Лесі Українки із сучасним життям?»(відповіді учнів)
Все вірно,коли ми в реальному житті закохуємося, то нас зачаровує якась магія, що є в кожного з нас, певні творчі здібності, щирість , доброта.Навіть на початку уроку, коли Джефер та Настя показували нам уривок з «Лісової пісні», я бачила ваші очі, в яких теж світилося милування, зачаровування нашими героями. Хто знає, може саме сьoгодні в когось з вас прокинеться душа до кохання. А ось чарувати, закохувати все життя,одну єдину людину важко! Я бажаю вам мати свої особливі чари, мати душу,яка відкрита до доброти, краси, щирості, кохання. Не губити за буденністю світ своїх душ, шукати своєї долі, а коли знайдете її─ то не зраджувати, берегти як найцініший скарб. «Лісова пісня» закінчується проєкцією у майбутнє: навесні відродиться з попелу вербиця─і Мавка знову відродиться, бо «має в серці те, що не вмирає».
9. Підсумки уроку
(звучить сопілка)Діти , мені сьогодні було дуже приємно з вами працювати. (оцінювання)
10. Оголошення домашнього завдання─написати міні-твір на тему «Твір Лесі Українки змусив мене замислитися над питанням про…»
11. Заключне слово вчителя
Ви вже знаєте , що сьогодні свято зустрічі весни. То ми будемо зустрічати її і вірити , що кохання не вмирає і обов’язково прийде до нас.
(Танок дівчат під аудіо композицію Олега Скрипки «Весна»)