Ба?дарлама та?ырыбы: Б?йымды ?лшемсіз дайындау Саба?ты? та?ырыбы: Алжап?ышты ??деу. Б?лшектерімен танысу,?алтаны ??деу


Бекітемін
дир. ӨОЖ орынбасары
___________________
№17 сабақ
Бағдарлама тақырыбы: Бұйымды өлшемсіз дайындау
Сабақтың тақырыбы: Алжапқышты өңдеу. Бөлшектерімен танысу,қалтаны өңдеу
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өлшемсіз бұйымды дайындауды, соның ішінде алжапқышты практикада тігіп үйрену
Дамытушылық: Оқушылардың ой қабілетін өндірістік сабағында қолданып, технологиялық қабілетін дамыту
Тәрбиелік: Еңбекке баулуға, ұжыммен бірлікте жұмыстануға тәрбиелеу
Сабақ түрі: Аралас
Әдісі: сөздік, көрнекілік, практикалық
Көрнекілік: Нұсқау карталар, үлгілер, шеберхана жабдықтары,
оқушылардың жеке құралдары.
МТҚ: АТҚ
Пәнаралық байланыс: Құрастыру, технология, үлгілеу, жабдық
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі (5 – 6 мин)
1. Оқушылармен амандасу
2. Жоқ оқушыларды белгілеу
3. Жұмыс орындарының сабаққа дайындығын тексеру
ІІ. Кіріспе нұсқау (30 – 35 мин)
Оқушылардың зейінің жаңа сабаққа бейімдеу: «Адасқан әріптер». Оқушылар «қақақша, қалта, астар, әдіп, бүйір, тігіс» деген сөздерді кестеден табуы керек
Қ А Л Т А А І Т
П А С Т А Р П І
Б Т П А Т Е Ш Г
О Ш Б Ш Р І Қ І
А Ы Ү Ы Ы Ә А С
Ж Е Й Қ П Қ Ж О
Ә Д І П Е Д Ш З
Д Е Р А С П И А
Сабақ тақырыбы мен мақсатын хабарлау:
«Алжапқышты өңдеу. Бөлшектерімен танысу,қалтаны өңдеу»
ІV. Жаңа тақырыпты баяндау:
Алжапқыш - үй немесе өндірістік орындарда ластардан қорғау үшін киілетін киім. Негізінен алжапқыш белінен белдікпен байланады, сонымен қатар аспабаумен байланатын алжапқышта болуы мүмкін.
Пайдалану жағынан олар:
Асханалық
Үй шаруасына
Даяшыларға
Шаштаразшыға
Тігіншіге
Темір жонушыға арналған болып бөлінеді
Алжапқыш түрлері:



Алжапқыштың моделі

Алжапқышты пішірде барлық талаптар ескерілуі керек:
Мата ақауын тексеріп, дикатерлеу
Негізгі жібінің бағыты сақталуы
Бөлшектерді дұрыс орналстыру(алдымен негізгі, кейін ұсақ
бөлшектерді орналастыру)
Бормен сызып алу
Тігіс ені болса қосымша сызу
Атаны қозғамай мұқият бөлшектерді қиып алу
Бүгілген жиегіне алжапқыштың жартылай бөлшек лекалосын
орналстыру
Пішім бөлшектері

«Жапсырма қалтаны өңдеу»
Пішім бөлшектері:

1767205-13335Жапсырма қалта аузын қатырмалау
0,5 см торлау
00Жапсырма қалта аузын қатырмалау
0,5 см торлау

548640303530Қалта аузын бүгіп көктеу 0,9
Бастыра тігу 1,0 см-ге
00Қалта аузын бүгіп көктеу 0,9
Бастыра тігу 1,0 см-ге
14605012446000
2368550430530Қалтаның жиектерін дөңгелетіп бүгіп көктеу
Баса үтіктеу
00Қалтаның жиектерін дөңгелетіп бүгіп көктеу
Баса үтіктеу

1706245453390Қалтаның орнын белгілеу
Алжапқыштың оң жағынан
00Қалтаның орнын белгілеу
Алжапқыштың оң жағынан

2049145199390Қалтаны негізгі бөлшекке жапсыра көктеу 0,2 см
Қалтаны бастыра тігу 0,1см
00Қалтаны негізгі бөлшекке жапсыра көктеу 0,2 см
Қалтаны бастыра тігу 0,1см

2576830556895КЖС
Дайын қалтаны ЫЖЖ өткізу
00КЖС
Дайын қалтаны ЫЖЖ өткізу

Кездесетін ақауларға көңіл аудару
Пішкенде
Бормен сызғанда
Бөлшектерді қиғанда
Қатырмалағанда
Торлағанда
Дөңгелетіп көктегенде
Қалта аузын бекіткенде
Тігіс ендерінің симметриясы
Тақырып бойынша білімдерін бекіту: Кейс тақырыбы:«Алжапқышты дұрыс пішу». Бұл күні ауа- райы тамаша еді. 5- сынып оқушысы Айгүл, технология сабағында алжапқыштың базалық сызбасын сызып үйренді. Үйге қайтарға жақын Айгүл тезірек жүріп, анасының маталарынның арасына өзіне ұнайтын матаны алып алжапқышты өзі пішкісі келді. Ата- анасы үйде болмады.Тез- тез киімін ауыстырып, матаны іздеп, тауып алды. Жерге матаны жайып жіберді, лекалоны алып, матаның қақ ортасына түйрей салды. «Бөлшектерді немен сызсам екен?»- деп ойланды, жауап бірден келді, «Әрине қаламмен! Сызықтар анық көрінеді ғой»-деп сызып тастады. Сызықтар бойынша қайшыны алып алжапқыштың бөлшектерін қиып алды, сосын ентігіп айнаға қарай жүгіре жөнелді, ал айнада ол алжапқыштың тек жарты бөлшегін ғана көрді...
Сұрақ:
Айгүл қандай қателіктер жіберді? Неге?
Пішуге қойылатын негізгі талаптарды ретімен ата?
Бұл жағдайды түзеу бола ма? Егер келіссең, қалай? Басты кейіпкерге қандай ақыл- кеңес бере едің?
Қауіпсіздік ережелерді қайталау
IV. Жаттығулар және оқушыларды өз бетімен жұмыстандыру .
Ағымды нұсқау. Жұмыс орындарын тексеру барысында көңіл аудару:
Жұмыс орнын қарап өткенде:
Жұмыс орнын ұйымдастыруын тексеру;
Еңбек тәсілдері мен операциялардың дұрыс орындалуын бақылау;
Технологиялық процесінің орындалуын бақылау;
Жұмыс барысында қауіпсіздік ережесін сақталуын бақылау;
Оқушылардың өзін және өзара бақылауларын қадағалау;
Жеке нұсқау.
V. Соңғы нұсқау (25 мин):
1.Өндірістік сабағын қорытындылау
«Бүгінгі сабағымызды қорытындылай келе, алжапқыштың бөлшектерімен танысып,қалтасынөңдеуді практикада тігіп үйрендік»
2. Оқушылардың жақсы орындалған жұмыстарын атап өту
3. Жұмыс барысында кездескен ақауларды, олардың себебін және жою жолдарын талдау
4. Жабдықты, құрал – саймандарды, жұмыс уақытын, еңбек дағдыларын ұтымды қолдану жолдарын талдау
5.Оқушылардың жеке бағаларын хабарлау
6. Үй жұмысын тапсыру
7.Жұмыс орындарын және шеберхананы жинау
Қ А Л Т А А І Т
П А С Т А Р П І
Б Т П А Т Е Ш Г
О Ш Б Ш Р І Қ І
А Ы Ү Ы Ы Ә А С
Ж Е Й Қ П Қ Ж О
Ә Д І П Е Д Ш З
Д Е Р А С П И А