Розв’язання задач. Обчислення за хімічною формулою маси даної кількості речовини і кількості речовини за відомою масою


Конспект уроку з хімії для 8 класу
Тема: «Розв’язання задач. Обчислення за хімічною формулою маси даної кількості речовини і кількості речовини за відомою масою»
Мета:
навчальна: формувати вміння і практичні навички хімічних обчислень з використанням понять «кількість речовини», «моль», «стала Авогадро», «маса», «об’єм»;
розвивальна: розвивати в учнів уміння виконувати розрахунки кількості речовини й маси, виробляти навички розв’язування задач;
виховна: виховувати любов до хімії, повагу один до одного, пізнавальний інтерес до вивчення хімії, культуру спілкування; формувати коммунікативні навички та науковий світогляд.
Тип уроку: урок формування вмінь та навичок.
Форма уроку: групова, індивідуальна, самостійна.
Методи: словесний, практичний, наочний, інтерактивний.
Обладнання: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, термінологічні картки, персональний комп’ютер, проектор, екран, демонстраційні слайди.
Очікувані результати:
учні повинні знати поняття кількість речовини, моль, стала Авогадро, молярна маса, маса, проста речовина, складна речовина та пояснювати сутність фізичної величини кількості речовини, проста речовина, складна речовина;
учні мають уміти: виконувати обчислення, використовуючи поняття «маса», «молярна маса» та «кількість речовини»; записувати коротку умову задачі; розв’язувати задачі за хімічними формулами;
учні повинні розуміти: аналіз взаємозв’язку кількості частинок, кількості речовини та сталої Авогадро, а також складу речовини; проста речовина та складна речовина.
Хід уроку
Організаційний момент (слайд 1) (1хв)
Добрий день. Сьогодні ми працюватимемо разом, і я розраховую на вашу старанну працю на уроці та змістовні відповіді. Кожному з вас хочу побажати, щоб на цьому уроці ви були:
«У» - усміхненими,
«С» - спокійними,
«П» - прогресивними,
«І» - ініціативними,
«Х» - хоробрими.
Генрі Форд говорив: «Збиратися разом – це початок, Триматися разом – це прогрес, Працювати разом – це успіх». Іншими словами, я бажаю Вам УСПІХУ!
Мотивація (слайд 2) (1хв)
Індукція розумової активності. На екрані демонструється слайд презентації з зображенням різних речовин кількістю 1 моль.
Вчитель: Друзі, чому ці різні речовини, що взяті в різній кількості зображені на одному слайді?
Мозковий штурм. Формулювання висновку про фізичну величину- кількість речовини.
Складання кластеру «Кількість речовини»
Актуалізація (10 хв)
Мозкова атака «Не розірви ланцюг». Учні на запитання відповідають по черзі.
1.Навіщо хіміками була введена нова величина «Кількість речовини»?
2. Якими одиницями вимірюється кількість речовини?
3. Якою літерою позначається кількість речовини?
4. Скільки частинок міститься в 1 моль вуглекислого газу?
5. Чому дорівнює стала Авогадро?
6. Скільки атомів міститься в 0,5 моль азоту, у 0,25 моль вуглекислого газу, у 2 моль води?
7. Дайте визначення молярної маси.
8. Що є спільного й відмінного між поняттями «молярна маса» й «відносна молекулярна маса»?
9. Укажіть синонімічні вирази до терміна «стала Авогадро»:
а)число молекул речовини, що міститься в 1 моль;
б)число частинок, що дорівнює 6 × 1023;
в)число молекул речовини, тотожне його відносній молекулярній масі;
г)число атомів хімічного елемента, яке дорівнює його відносній атомній масі.
Робота біля дошки.
1.Запишіть символи, за допомогою яких позначають такі величини: число структурних частинок речовини, маса, кількість речовини, молярна маса, стала Авогадро, відносна молекулярна маса. Назвіть одиниці вимірювання кожної з них.
2.Запишіть формулу для обчислення маси речовини за відомою її формулою та кількістю речовини.
3.Запишіть формули для обчислення кількості речовини.
Сьогодні на уроці Ви маєте навчитися здійснювати обчислення за хімічними формулами, використовуючи фізичні величини «кількість речовини» та «маси». Пам’ятайте, що саме собою таке вміння не з’явиться, його потрібно виробляти поступово.
Отже, тема нашого уроку «Розв’язання задач. Обчислення за хімічною формулою маси даної кількості речовини і кількості речовини за відомою масою»
Інтерактивний прийом «Мікрофон». Давайте разом сформулюємо мету уроку (приклад: Актуалізувати знання про кількість речовини, формули для обчислення, навчитися використовувати теоретичні знання для вирішення практичних завдань, вдосконалювати навички математичних обчислень при вирішенні хімічних задач)
Поглиблення знань, формування вмінь та навичок (29 хв)
Вчитель: що називається алгоритмом та для чого його використовують в хімії?
Зверніть увагу на слайд 3.
На слайді знаходиться алгоритм розв’язку задач. Отже, перш ніж приступити до розв’язку задачі потрібно:
Уважно прочитати умову задачі, встановити невідомі які треба обчислити.
Записати коротку умову задачі, встановити що відомо, вказати одиниці виміру.
Оформити розв’язок.
Записати ключову формулу в загальному вигляді, чи виразити з неї невідому величину.
Підставити числові значення з вказанням одиниць виміру.
Провести розрахунки та записати відповідь.
Приклади розв’язання задач
Керована практика.
Умова задачі №1. Розрахуйте кількість речовини натрій хлориду (NaСl) масою 117 г. (слайд 4).

Умова задачі №2. Обчисліть масу 5 моль сульфатної кислоти H2SO4 (слайд 5).

Умова задачі №3. (слайд 6)
Для розв’язку цієї задачі клас ділиться на чотири групи. Працюють в групах, хто перший виконав задачу – виконує її на дошці з поясненням. Кожній групі пропонується скласти та розв’язати задачу звикористанням молярної маси, кількості речовини, маси речовини.           
       I група – Відома маса речовини. Обчислити її кількість.
       II група – Відома молярна маса та кількість речовини . Обчислити їїмасу.
III група – Відомо кількісний,якісний склад та масу речовини. Обчислити її кількість.                                                                                                         
      IV група – Що важче:  1 моль крейди CaCO3 чи 1 моль гашеного вапнаCa(OH)2  ?Задачі для самостійної роботи виконуються за варіантами (слайд 7 )І – варіант
1. Скільки моль становлять: 5г Кальцію, 0,5 моль води, 10 моль міді?
ІІ - варіант
2.Для реакції потрібно взяти 0,5 моль кремнезему. Яку масу оксиду треба відважити?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (1 хв)
Керована картка, розвивальна задача №1 (слайд 8):
Обчисліть кількість атомів Феруму у ферум (II) сульфіді масою 352 г.

Робота біля дошки.
Розвивальна задача № 2. Обчисліть, в якій масі води міститься така ж кількість молекул води, скільки атомів містить кальцій масою 80 г

Домашнє завдання (слайд 9) (1 хв)
Опрацювати алгоритм розв’язання задач; повторити формули.
Творче завдання. Розробити свої картки с задачами і розрахунками.
Підбиття підсумків (1 хв)
Вчитель проводить аналіз роботи учнів на уроці та виставляє оцінки.
Рефлексія (1 хв)
Інтерактивна вправа «Піраміда позитивних почуттів»
Учитель простягає руку і говорить: «На уроці мені сподобалось, що ви працювали наполегливо і старанно». А тепер я хочу залишити на згадку від вас побажання для мене.
Дякую за урок