Математика п?нінен ашы? саба? «6 санын ?осу ж?не азайту»


ОҚО, Абай ауданы, Шымкент қаласы
№54 жалпы орта мектеп
Бастауыш сынып мұғалімі:
Баратова Нурғайша
Математика1-сыныпСабақтың тақырыбы: «6 санын қосу және азайту»
Сабақтың мақсаты:
Білімділігі: оқушыларға 10 көлемдегі сандарға 6 санын қосу және азайту меңгерту
Дамытушылығы: ойлау, танымдық қабілетін арттыру, ой-өрісін дамыту
Тәрбиелілігі: ұқыптылыққа, еңбексүйгіштікке, үлкенді сыйлауға, құрметтуге тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, қар пішіндері,геометриялық фигуралар, кестелер, сандар, слайд
Сабақтыңтипі: білімді дағдыға айналдыру
Пәи аралық байланыс: ана тілі,дүниетану
Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық даярлық
Күндей күлімдеп,
Айдай арайлап,
Жүлдыздай жарқырап,
Судай мөлдір таза көңілмен,
Математика сабағын бастаймыз.
Бүгінгі сабағымызды ең көп қар пішінін жинай отырып «Ең алғыр оқушыны»анықтаймыз.
Үй тапсырмасын сұрау.
Математикадан алған білімдерімізді пысықтайық.
Фигуралардың аттарын атау,
1-10 сандарын осу, кему ретімен санау, т.т.
5-мысал. «Құлпынай теріп алайық» тексеру.
ІІІ.Жаңа сабаққа кіріспе.
«Ести отырып, шығара біл» ойыны
7+2
5-4
6+2
9-3
6+3
3-2

ІV.Жаңа сабақ. «Сөзжұмбақ» шешу
а қ п а н л а Қ т о ғ ы з ы н т ы м а Қ
Қазір қай ай?
Ешкінің төлі?
5+4 қосындысының мәні
Біз тұратын елді мекен
-Яғни, жаңа сабағымыздың тақырыбы: 6 санын қосу және азайту. «Аққала құрастыру» ойыны
1-мысал
Қосылғыштарының бірі 6 болатын қосындылар жаз.
Азайтқышы 6 болатын айырма жаз.
Мәндерін тап. TOC \o "1-5" \h \z 6+010-6
1+69-6
6+28-6
3+67-6
6+46-6
(Аққаланың басы)
V.Сергіту сәтті Аспанға қарап ай көрдім,
Төменге қарап жер көрдім.
Оңға, солға бұрылып
Егеменді ел көрдім.
- мысал.
Көк және жасыл кесінділердің ұзындықтарының қосындысы қызыл кесіндінің ұзындығымен салыстыр.
(Аққаланың денесі)
- есеп. Сурет бойынша есеп құрастыр, шығар.
Көк ою-7? артық
сары ою-3
Шешуі:7-3=4
Жауабы: 4 ою артық
Қызыл ою-6
Жасыл ою-4? кем
Шешуі: 6-4=2
Жауабы: 2 ою кем
(Аққаланың аяғы)
Қорытынды.
Шығармашылық тапсырма.
+3 ˃ 7 -
Миға шабуыл.
3 балапанның неше аяғы бар?
6 қойдың неше басы бар?
Аулада жүр 9 тауық?
Кетіп қалды 3 тауық?
Тапшы қане,
Қалды міне неше тауық?
Үйге тапсырма.
4-мысал.Азайтқышы 3 болатын айырмаларды кему ретімен жаз.Мәнін тап.
Бағалау.
«Ең алғыр оқушыны» анықтау