Скринька українських народних казок. КОЛОБОК

Тема: Скринька українських народних казок. "Колобок".
Тематичне ліплення за малюнком і власним задумом.
Створення композиції за мотивами української народної казки «Колобок».
Мета.
Навчальна: поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості; вчити визначати головну думку казки;
формувати навички правильного, виразного читання;
Розвивальна: розвивати уміння відтворювати зміст прочитаного;
збагачувати активний словниковий запас учнів;
Виховна: виховувати любов до читання, до казок;
закріпити знання учнів про пластилін та його властивості;
вчити учнів створювати композиції за сюжетом та малюнком;
розвивати естетичні смаки, мовлення учнів;
стежити за правилами особистої гігієни підчас роботи з пластиліном.
Корекційна: розвивати мовне дихання, правильну звуковимову
Обладнання: ІКТ з мультимедійною підтримкою, ілюстрації до казки, таблиця «Способи ліплення», підручник «Читанка», пластилін (дощечки, стека, серветки), схеми форм будови тіл тварин - героїв казки.
Принципи навчання: науковості, доступності, свідомості, активності, наочності, систематичності та послідовності, єдності навчання і виховання, відповідність навчання віковим та індивідуальним властивостям.
Методи організації та здійснення навчальної діяльності: словесні, наочні, практичні
Методи стимулювання та мотивації інтересу до навчання: створення ситуацій емоційно-етичних переживань, зацікавленості, зв’язку із життям
Методи роботи учнів: виконавський, творчий.
Форми організації навчального процесу: індивідуальна, парна, групова, фронтальна.
Інтерактивні технології: робота в парі, технологія «Вмікаємо телевізор»
Формування компетентностей: власна активність; виховання загальнолюдських цінностей, оцінювання характеру героїв твору; відповіді на запитання, розвиток мовленнєвих навичок та культури мовлення
Тип уроку: нестандартний (міжпредметний, літературне читання з трудовим навчанням), бінарний

Хід уроку:
І. Організаційний момент - Продзвенів уже дзвінок, Починається урок. Він казковий і цікавий. Тож гостей зібрав чимало. Повернімося обличчям до гостей І лагідно промовим: «Добрий день!»
ІІ. Мовленнєва розминка
1. Вправи для розвитку голосу
а) Проспівування на одному видиху звукової доріжки а-о-у-и-е (один звук плавно переходить в інший, і кожний тягнеться не менше 2 сек.);
б) Проспівування простої мелодії
«У лісі, лісі темному,
де ходить хитрий лис,
росла собі ялинонька,
і зайчик з нею ріс.
2. «Дощик».
Дощик, дощик, крап-крап-крап, (вказівним пальцем правої руки стукати по лівій долоні)
Мокрі всі доріжки.
Нам не можна йти гуляти («погрозити» вказівним пальчиком)
Ми промочимо ніжки (ритмічно потупати ногами)
3. Читання чистомовки
«Десь взялися дикі звірі,
Дуже страшно заревіли.
Щоб подалі від біди
Дременули хто куди.
Тільки дятел не тікав –
Він довбав, довбав, довбав»
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
а) Завдання зі скриньки народних казок
- В якій казці дід загубив рукавичку?
- В якій казці є такі слова " Рано-вранці Півник вставав і брався до роботи. А мишенята тільки й знали співати й танцювати"
б) Складіть прислів'я і поясніть його зміст.
Казка, як, на, жить, вчить, світі.
в) Відгадування загадки.
Кругленьке, смачненьке, замашненьке
На віконці остигало,
Від звірят усіх тікало,
Та лисиці на язик попало. (Колобок)
ІV. Опрацювання української народної казки "Колобок"
Повідомлення теми і завдань уроку
- Отже, сьогодні, як ви уже здогадалися, ми працюватимемо над казкою "Колобок". Завдання уроку:
Ознайомитись з казкою; поповнити свій словниковий запас новими словами, вдосконалити свої читацькі навички з наданням характеристик героям, вдосконалити звуковимову у процесі читання, визначити основну думку прочитаної казки та створити до змісту казки композицію з пластиліну за малюнком та власним задумом.
Знайомство з казкою.
Читання казки вчителем
3. Перевірка первинного сприймання.
- Хто дійові особи казки?
- Хто спік Колобка?
- Де вичахав Колобок?
- Кого першого зустрів Колобок?
4. Словникова робота.
Засік – ящик для борошна.
Хижка - це комора, де зберігається зерно.
Призьба – невисокий земляний насип уздовж стін хати знадвору
(пояснення значення слів).
5. Вторинне читання казки учнями.
6. Читання казки (уривків з казки) за особами: зустріч Колобка з Зайчиком, з Вовчиком, Ведмедем, Лисичкою)
-
·Поміркуймо, як потрібно читати слова кожного героя.
Наприклад, слова Колобка – весело, бо він веселий, жвавий. А Вовка, Ведмедя? (страшно і голосно, бо вони великі та страшні)
А слова Лисички? (улесливо, хитро, підступно)
Фізкультхвилинка
(Діти виконують рухи під супровід пісні Колобка, героя казки)
Я Колобок, Колобок
Я по засіку метений.
Я на яйцях спечений.
Я від діда втік. Я від баби втік.
VI. Продовження роботи над казкою
Робота в парах
- Розташуйте персонажів казки у такій послідовності, у якій вони з’являються у творі.
- Оберіть свій сюжет та спробуйте створити власну композицію
(Вибір учнями сюжету для роботи та елементів для створення композиції: (дерева, пеньок, колобок, звірята).
VIІ. Робота з пластиліном. Створення композиції
Розгляд сюжетних малюнків. Обговорення їх.
З ким із звірів відбулася перша зустріч Колобка?
Хто останній зі звірів зустрів веселого Колобка?
Чому Лиска прикинулась глухою? Чого вона забажала?
Чи здійснилося її бажання?
Сьогодні ми з вами спробуємо відтворити події казки шляхом композицій з пластиліну.
2. Повторення правил роботи з пластилином.
- Давайте перевіримо, чи все необхідне у нас є для роботи.
Необхідно мати:
Пластилін.
Стека ( дерев'яна або пластмасова паличка із загостреними кінцями ).
Дошка ( на ній зручно розкочувати пластилін).
Серветка.
Клейонка на стіл.
Схеми форм будови тіла героїв казки.
Довідка. Пластилін – це штучний матеріал для скульптурного ліплення, який виготовляють з глини, змішаної з воском і фарбувальними речовинами. На відміну від глини пластилін не засихає, а завжди перебуває в пластичному стані. Він не боїться води, але при низьких температурах стає твердим.
3. Розгляд схем.
Коротке пояснення вчителя
Діти, якщо треба зліпити Зайчика, то слід обрати відповідний білий або сірий колір. У нього повинна бути голова, тулуб, дві пари лап, одна пара довша, друга коротша, куций хвіст та довгі вуха.
Якщо ви обрали героїню Лисичку, то вона має видовжену мордочку, загострені короткі вушка та довгий хвіст.
А хто обрав Ведмедя, то треба не забувати, що у нього невеличка голова, з заокругленими вушками, але великий тулуб з міцними лапами і коротенький хвостик.
Вовк має дещо схожі частини тіла, що й у Лисички. Але кольору він має бути сірого (чорного).
Головний герой казки має круглу об’ємну форму. Відповідний колір для нього – жовтий.
Підготовка до роботи. Повторення способів ліплення з пластиліну (за таблицею)
Діти беруть у руки шматочки пластилину і проказують
Пластилін я вибираю, Грію в пальчиках, стискаю, У долоньках, у теплі Розм’якає пластилін.
4. Самостійна робота учнів над обраними композиціями
VIІ. Закріплення набутих вмінь та знань
Технологія «Вмикаємо телевізор»
- Підготуйтеся озвучити казку, промовляючи слова героїв казки за створеними вами сюжетними композиціями. Використовуйте силу, тембр голосу, враховуючи характер свого героя.
(Діти зі своїми композиціями у казковій послідовності переказують фрагменти казки).
VIІІ. Домашнє завдання
Прочитати та підготуватись до переказу казки.
Виразно читати казку.
Спробувати придумати власну кінцівку казки.
ІX. Підсумок уроку.
- Хто із артистів справився зі своєю роллю?
Яку казку сьогодні прочитали?
Хто її автор?
Хто є головним героєм?
Чого вона нас вчить?
Вчитель. Урок нам пора завершувати.
Що залишається сказати?
Мабуть, усім вам зрозуміло,
Що читати треба вміло,
Бо казки – найкраще діло –
В них багато є добра.
То ж читайте, дітвора!
І рукам своїм роботу
Не лінуйтесь, ви, давайте.
Та у праці безутомній
Талановитішими ставайте!