?аза? ?дебиеті М.?уезов «?араш-?араш о?и?асы»


Қазақ әдебиетіУақыты: Кабинет: Мұғалім: Бекенова Ж.С.
Сабақтың тақырыбы М.Әуезов «Қараш-қараш оқиғасы»
Мақсаты Оқушыларды повестің мазмұнымен таныстыру, кейіпкер бейнесіне талдау жасау, тақырыптың мәнін ашу.
Күтілетін нәтиже «Қараш-қараш оқиғасы» шығармасының мазмұнын түсінеді. Кейіпкер бейнесі арқылы түсініктерін зерделейді
Сабақтың жабыдығы Оқулық, жұмыс дәптері,  қалам, ақынның портреті, кесте сызбалар, интербелсенді тақта, ресурстық парақтар
Пайдаланылған әдіс–тәсілдер.
СТО:  ашық сұрақтар,қызығушылықты ояту
АКТ: интербелсенді тақта арқылы бейнежазба көрсету, тапсырмалар беру.
ЖАҢА ТӘСІЛДЕР:   зерттеушілік әңгіме, кері байланыс
Сабақ кезеңдері
Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Қызығушылықты ояту
(1 минут) М.Әуезов туралы естуіміз бар ма?
Қандай шығармаларын білеміз?
М.Әуезов қай жылы дүниеге келді? М.Ә



Ой шақыру
(1 минут) - Бүгін біз М.Әуезовтің «Қараш-қараш оқиғасы»повестімен танысамыз
— Әңгіменің «Қараш-қараш оқиғасы» деп аталу себебі неде?
–Балалар повесть қай жылы жазылды екен?
Оқушылар өз ойларын айтады.
Мағынаны тану
(8 минут) «Даналық ағашы» оқыта үйрету

Топтарға тапсырма беру Оқушылар мәтінді жылдам, мұқият оқиды. Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.
І топ: Монолог.Тектіғұл монологы.Тектіғұлдың кегіІІ топ: Диалог.Мәтіндегі диалог.Бақтығұлдың әлсіздігі.ІІІ топ: Прототип.Кейіпкер бейнелері
Ой толғаныс
(5 минут) Графикалық диктант
Мен сұрақтарды оқимын «иә»жауабына таңбасын қоясыңдар, «жоқ»жауабына таңбасын қоясыңдар. Әр топ аяқтайды

(5 минут) «Сен маған,мен саған» әдісі
Идеялар, тәжірибелер және ойлармен бөлісу. Өз-өзіңді және басқаларды түсінуді алға бастыру.
Семантикалық карта толтыру. «Қараш-қараш оқиғасы» мәтін бойынша түсінгендерін бір сөйлем немесе екі сөйлем төңірегінде айтып шығады
Өздік жұмыс
Үйге тапсырма
1. М.Әуезовтың «Қараш –қараш оқиғасы» әңгімесін түсініп оқу, мазмұндау. 2. Әңгіме мазмұнына мақал-мәтелдер жазу. Бағалау
Оқушылардан кейін мұғалім өз ойын түйіндейді.  Оқушылар өзін – өзі бағалайды. Бағалау парақшасын толтырады.
Кері байланыс
(2 минут) Біздің тілегіміз
Әр топқа көгершін таратып беріп, тілектерін жазғызу.  Тілектерін жер шарына (глобус) жапсыру.