План — конспект уроку з української мови в 3 класі. Розвиток зв’язного мовлення. Майстерня слова. Вчимося писати листа






План - конспект уроку з української мови
3 клас











Підготувала:
вчитель початкових класів ЗОШ № 10
Мамонова О.А.



м.Білицьке
2015р.



План - конспект уроку з української мови в 3 класі.

Розвиток зв’язного мовлення.
Майстерня слова. Вчимося писати листа
Мета: ознайомити учнів із видами листів та основними правилами листування, структурою листа, його мовним оформленням, вимогами до написання адреси на поштовому конверті; з’ясувати значення слів адреса і адрес, адресат і адресант; формувати уміння аналізувати тексти запропонованих листів та писати власні, підписувати конверт відповідно вимогам; познайомити учнів з історією виникнення листа, конверта, марки; розвивати увагу, пам’ять, логічне мислення та зв’язне мовлення, творчі здібності учнів; виховувати мовленнєву культуру та інтерес до наслідків власної праці.

Тип уроку: урок формування знань, умінь, навичок.
Обладнання: тлумачні та орфографічні словники, завдання для груп, бланк – конверт; презентація, мультимедійний проектор, комп’ютер.


Хід уроку
1. Організація навчальної діяльності.
Дзвоник дзвонить, не стихає
Гей, до класу поспішайте,
На місця свої сідайте,
Починаємо урок.
2. Активізація опорних знань.
«Мозковий штурм»
Назвати все, що має відношення пошти.
(Наприклад, листоноша, лист, конверт,газета)
Відгадайте загадку.
Без душі, без тіла, за сто миль залетів. (Лист)

3. Повідомлення теми і мети уроку. (1 слайд) (2 слайд)
- Сьогодні ми будемо вчитися писати листа своїм близьким і знайомим.
4.Формування знань, умінь, навичок.
4.1.Актуалізація опорних знань.
а) „Мікрофон”:
- Що таке лист?
4.2. Словникова робота (3 слайд)
Працюємо зі словниками: тлумачним та орфографічним.
Лист (форма спілкування) написаний чи надрукований на папері текст, звернений до певної особи (осіб).
Лист (поштове відправлення) поштове відправлення у вигляді поштового конверта зі вкладенням письмового повідомлення .
Лист орган вищих рослин.

Скільки значень має слово? ( декілька)
Це означає, що слово багатозначне. Запишіть перше визначення в зошит.
Доберіть спільнокореневі слова до слова лист.
Чому люди пишуть листи один одному? (Відповіді дітей) (4 слайд)

Хто і кому може писати лист?
Які слова, пов’язані з листуванням, ви знаєте?

(5 слайд)
Слова, які досліджуємо. (Лист, конверт, поштова скринька, поштове відділення, до запитання, листоноша, адреса, автор листа (адресат), адресувати).
Конверт - пакет із паперу, у який вкладають лист, документи тощо для пересилання поштою або для передавання кому-небудь.
Адреса ( позначення місця проживання того, кому адресується лист. Її записують на конвертах та інших видах поштових пересилань.
Індекс - цифрове умовне позначення населеного пункту.
Листоноша - службовець пошти, який розносить кореспонденцію адресатам.
Адресат ( той, кому адресується, посилається лист.
Адрес ( письмове вітання кого-небудь з нагоди відзначення видатної події в його житті.
Адресант – той, хто адресує, надсилає лист.

5. Бесіда про лист і листування.
Хто з вас уже писав або отримував листа?
Чи можна без дозволу читати листи, адресовані комусь іншому?
Що відомо вам про історію виникнення листів?
5.1. Інформаційне бюро (Підготовлена пошуковою групою «Знавці історії») (6 слайд)
Листи люди почали писати один одному дуже давно. Якщо ми захочемо дізнатися про історію листи, то будемо здивовані різноманітністю форм, розмірами послань, і навіть матеріалами, які використовувалися в процесі написання: папірус, пергамент, глиняні дощечки, бересту, череп'я.
Стародавні єгиптяни користувалися піктографічним (рисунковим) письмом. Кожна малесенька картинка позначала слово або звук.
На Русі слово лист увійшов до загального вживання лише з 18 століття. До цього використовували назву « грамота». Першими листами і документами були берестяні грамоти. Бересту кип'ятили, сушили, обрізали, виписували букви «писалом» з кістки.
Першими найпростішими перами слугували гронця або порожні тростяні палички, які обмокували у чорнила. Згодом люди навчилися користуватися гусячими перами.
Кінчик гусячої пір’їни відрізали, а потім загострювали, надаючи йому клиноподібної форми. Щоб писати гусячим пером, його кінчик треба було весь час обмокувати у чорнило.
Перші кулькові ручки виготовив у 1938 році інженер Ласло Біро. Коли у дешевій кульковій ручці закінчуються чорнила, її викидають. Для інших ручок купують додатковий стержень з новими чорнилами.
5.2. Робота в групах. Гра «Cклади листа» (7 слайд)
- Минає час, змінюються традиції, епохи, а листування залишається і в наш з вами час. Пропоную вам гру «Склади листа», під час якої ви повинні відтвори лист, правильно розташувавши його частини, і визначити, використовуючи довідку, до якого типу належить лист.
Правила роботи в групі.
1. Працюють всі.
2. Кожен пропонує свій варіант відповіді.
3. Говори коротко і чітко.
4. Критикуй не товариша, а ідею.
5. Ми працюємо разом, щоб було добре всім.
6. Культурна людина вміє не тільки говорити, але й слухати.
Об’єднайтеся в групи та обговоріть назви частин, з яких буде складатися лист.

Лист №1
А що цікавого ви, діти, можете розказати про своє місто?
Любі діти!
Ось ми і розповіли про своє місто.
Нам дуже подобається наше місто, в ньому багато архітектурних пам’яток , вищих навчальних закладів. Ми пишаємося, що в нашому місті багато музеїв. Наше місто є культурним і економічним центром.
Пишуть вам Юля та Дмитро.
Будемо з нетерпінням чекати ваших листів.
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .

Лист № 2
1.Твій дядько Юрій .
2. Але в школі ти станеш грамотною людиною – ти навчишся дружити.
3. Ось ти і виріс, ось ти і став школярем. Перед тобою стоїть важлива, складна задача – навчитися писати, читати і рахувати. Всі люди на світі: льотчики, агрономи, робочі та моряки – починали вчитися з такої ж палички в твоєму зошиті, з першої букви на дошці, з першого слова в букварі.
4.Любий друже! Бажаю тобі щастя, здоров’я, успехів в навчанні.
5.Мій дорогий друже!
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .

Лист №3
1.А перші весняні промені подарують тобі гарний настрій!
2.Прийми мої найщиріші привітання з днем народження!
3.Дорогий брате!
4. Бажаю тобі здоров’я, щастя та досягнення своєї мрії. Нехай в твоєму житті завжди крокують поруч радість, вдача і надія.
5.З любов’ю твоя сестра.
Довідка: лист - побажання, лист – привітання, лист – розповідь .

(Зачитування листів) (8, 9, 10 слайди)

Музична пауза. Розминка для очей. (11 слайд)

5.3. Метод «Кубування»
Що таке текст?
Які є типи текстів?
Які частини можна виділити в тексті?
Як виділити на письмі кожну частину тексту?
Пам’ятайте! Ви можете поєднувати кілька видів текстів. Наприклад, у розповідь ввести елементи опису, міркування.
Отже, чи можемо ми лист вважати текстом?
5.4. Розгляд і аналіз схеми листа
Давайте розглянемо і запам'ятаємо, з яких частин складається лист. (12 слайд)

Учні колективно аналізують кожну частину листа і з’ясовують, що буде доречно написати в тій чи іншій частині .
(Таблицю отримав кожен учень)
МОЖЛИВІ ЧАСТИНИ ТЕКСТУ ЛИСТА
ПРИКЛАДИ

Звертання
Любі мої дідусю і бабусю! Дорога сестричко Іринко! Шановний Василю Івановичу!

Початкова форма про стан листування
Отримав (-ла) Ваш лист... Давно не було листа... Отримав (-ла) твій лист, але зразу не відповів (-ла), оскільки...

Основний зміст листа, повідомлення про новини
Напишу Вам, що у мене нового в школі (вдома)... Я хочу розповісти Вам... Розповім усе за порядком...

Запитання адресату
Як Ваше здоров 'я? Які у Вас новини? Що цікавого у тебе ?

Подяка
Дякую за те, що...

Прохання написати лист
Я прошу Вас написати мені... Прошу тебе відповісти на лист...

Передача вітань
Передавайте вітання...

Прощання
До побачення... Міцно цілую і обнімаю...

Кінцівка і підпис
Ваш внук (ваша внучка)... Твій друг (твоя подруга)...

Дата і місце написання, якщо їх нема на початку листа
«___»___________ 2013 р. Кривий Ріг


6. Практична діяльність.
6.1. Складання листа.
Я пропоную вам написати лист. Кожна група отримала завдання з темою листа та словами-підказками.
План
Вибір адресата.
Обдумування змісту листа.
Складання плану листа.
Обговорення кожного пункту плану.
Правила написання твору:
Дотримуйся змісту твору.
Працюй за визначеним планом.
Починай нову думку з нового абзацу.
Уникай повторів.
Використовуй художні засоби.
Використовуй слова-підказки.
Перевір написане.
Запис тексту у зошиті.
Якщо хтось із вас відчує невпевненість, можете скористатися картками-підказками.
(Слайд № 13)
Завданння для І групи. Напишіть листа, в якому просите друга приїхати до вас на каникули.
Слова – підказки:
Добрий день! Привіт.!
У меня до Вас (до тебе) велике прохання...
Дуже прошу Вас (тебя)
З привітом
Заздалегідь вдячний

Завдання для ІІ групи. Напишіть другові лист –розповідь про справи в класі.

Слова-підказки:
Дорогий
Хочу розповісти тобі про..
Я дуже сумую без тебе..
Напиши мені.
З нетерпінням чекаю відповіді

Завдання для ІІІ групи. Напишіть дідусеві листа з вдячністю за надісланий подарунок.
Слова – підказки:
Здрастуйте .!
Дорогий..!
Сердечно дякую Вам (тобі) за те, що
Від щирого серця...
Я дуже вдячний
Велике спасибі
Дякую
Вдячний Вам (тобі)


Заслуховують декілька листів.

Підписування конверта .
Що потрібно знати, щоб лист дійшов до адресата? (Знати адресу і підписати конверт)

(Слайд № 14)
Згідно вимог Укрпошти адресу отримувача листа потрібно вказати у правому нижньому куті. Вашу адресу, тобто адресу відправника – у лівому верхньому куті конверта. При підписі конверта потрібно дотримуватися вирівнювання тексту по лівому краю.
(Учні підписують конверти)
Лист написали, конверт підписали. Тепер потрібно наклеїти марку. А навіщо? Лист - це пасажир. А його квиток-марка. Наклеїли марку на конверт.
6.3.Інформаційне бюро (Підготовлена пошуковою групою «Знавці історії»)
Конверт увійшов до ужитку в 18 столітті. Брайтонський продавець паперу Бревер виставив на продаж пакетики для листів різних розмірів.
Перша марка з'явилася 6 травня 1840 року. Британська пошта ввела порядок, згідно з яким всі поштові відправлення мають бути сплачені.
У 1725 році Катерина I видала Указ про установу поштового двору на Подолі. Перші поштові марки з'явилися на українських землях в середині XIX століття.

(15 слайд)
Тепер свої листи ви повинні віднести на поштове відділення і опустити його в поштову скриньку. І тільки тоді лист почне свою мандрівку. Пошта пов'язує нашу країну з yсім світом. Так давайте ж писати один одному листи! Отримавши їх, адресат посміхнеться, а кожна посмішка - це промінець нашого сонця.

Підсумок уроку
7.1. Проведення тестування. (Електронний тренажер)
7.2.«Мікрофон».
Необхідно продовжити речення:
Сьогодні на уроці:
-Я дізнався про...
-Мені найбільше сподобалося...
-Я не вмів, а тепер навчився
-Найбільший мій успіх –це
-Мені запам’яталося...

Розвиток зв’язного мовлення
«Вчимося писати листа»
Рисунок 215