Урок української мови за темою Складання казки з деформованих речень

Тема: складання казки з деформованих речень
Мета: формувати уміння правильно поєднувати слова в реченні; розвивати логічне мислення, уяву, комунікативне спілкування; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати повагу один до одного та почуття взаємодопомоги.
Обладнання: ілюстрації до казок «Коза-дереза», «Рукавичка», «Круть і Верть», «Лисиця та журавель», жолуді зі словами
Хід уроку
І. Орг. момент
Ви почули всі дзвінок?
То ж розпочинаємо урок.
Працювати люблять всі.
Текст сьогодні складемо усі.
ІІ. Актуалізація знань.
Сторінками укр. нар. казок
(На дошці ілюстрації до казок «Коза-дереза», «Рукавичка», «Круть і Верть», «Лисиця та журавель»)
Де живуть ці герої? (Ці герої живуть у казках)
Що таке казка?
Хто є автором казок, які ви бачите на дошці?
Чим казка відрізняється від оповідання?
2. Розповідь про казку
Українські народні казки – це мудрість! Це оповіді наших далеких предків, які відчували себе і все що їх оточує частиною природи. А природа нашого краю багата, різнобарвна пишна.
Казки відомі з давніх-давен. У казках йдеться про незвичайні, вигадані пригоди. Їх складали і передавали «з вуст в уста» наші предки. У народних казок немає автора. Це спільне надбання народу.
Найдавніші - казки про тварин. У казках вони розмовляють і діють як люди.
ІІІ. Повідомлення теми уроку
Гра «Неслухняна літера»
Маленький вітерець грався, пустував та й переплутав у віршику букви. Давайте разом знайдемо помилку.
(Слова написано на жолудях. Неправильне слово з іншого боку написано правильно. Після виправлення учнями вчитель перевертає жолудь з неправильним словом)

Гілочка знайшла горішки,

І смачні пахучі шишки.
Про кого йде мова у віршику? (У віршику йде мова про білочку)
Сьогодні на уроці ми помандруємо у казку. Самі станемо казкарями і складемо казку про білочку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Хвилинка-цікавинка
Діти, а хто з вас щось знає про білочку?
(Розповіді дітей)
Білка – справжній повітряний акробат. Завдяки чіпким кігтикам вона легко лазить по деревам. Спритно перестрибувати з дерева на дерево білці допомагає пухнастий хвіст. Він служить їй кермом і парашутом. Усе своє життя білка проводить на деревах, лише в пошуках їжі іноді спускається на землю.

Білка – невелика тварина, довжина тіла 20 – 30 см, маса до 1 кг. Хутро в неї рудого кольору. Житло білка влаштовує в дуплах, а якщо їх немає, то між гілками дерев. Всередині гніздо вистилає мохом, сухою травою, листям і шерстю. У такому гнізді тепло навіть у люті морози.

Живиться білка насінням хвойних дерев, яке дістає із шишок, жолудями, горіхами, грибами, ягодами, яблуками. Поїдає також комах, розорює гнізда птахів і їсть яйця. На зиму білка робить запаси.
Поетична хвилинка.
Діти, а хто з вас знає віршики про білочку?
Білчині горішки
Позривала жвава білка
з ліщини горішки
та понесла продавати
на ярмарок пішки.
Навіщо тобі, жвава білко,
горішки носити?
Прийдуть діти в ліс до тебе
та будуть просити
Навіщо тобі, жвава білко,
в путі бідувати?
Прийдуть діти в ліс до тебе -
будуть ласувати.
М. Підгірянка
Білочка
Хвіст трубою, спритні ніжки –
Плиг із гілки на сучок!
Носить білочка горішки
В золотий свій сундучок.
В неї очі, мов горішки,
Кожушинка хутряна,
Гострі вушка, наче ріжки, -
У дуплі живе вона.
Г. Бойко
3. Показове читання казки вчителем
(На дошці написано казку)

Готувалася, маленька, до, білочка, зими. Комору, у, влаштувала, вона, дуплі 13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415. Білочка, горіхи, носила, та цілий, день, жолуді.
Та один (горішок, грибок, листочок) загубився. Забілочкоюспостерігавзайчик. Вінпомітивзагубленийгорішок. Зайчик вирішив допомогти (вовкові, ведмедикові, білочці).
Білочкабулавдячназайчикові. оВна госприлати ойго харімиго.

- Чи зрозуміла вам казка?
Чому?
А що ви знаєте про речення?
Давайте відбудуємо з вами речення та складемо казочку.
4. Фізхвилинка.
З гілки на гілку
Стрибає руда білка.
В різні боки хвостиком махає,
Ягоди й грибки вона збирає.
А зайчисько куцохвостий
Прискакав до неї в гості.
Стриб-скок, стриб-скок,
Запросив її в танок.
Ми також часу не гаєм,
Ліворуч дружно покружляєм.
Потім разом залюбки
Покружляєм навпаки.
І поплескаєм руками,
І потупаєм ногами,
Головою похитаємо
І тихенько посідаємо. (Діти імітують описані рухи)
V. Колективне редагування казки.
1. Робота над зачином казки
- Скажіть, як називається перша частина оповідання, казки? (Перша частина оповідання, казки називається зачином.)
- Погляньте на перше речення. Чи можна назвати його реченням?
- Чому?
- Про кого йде мова в цьому реченні?
- Переставте місцями слова, щоб вийшло правильне речення. (Повторення правильного речення декількома учнями)
- Складіть так само друге та третє речення. (Повторення правильних речень декількома учнями)
- В другому реченні у вас є таке слово як комора. Хто знає, що означає це слово? (Російською мовою можна сказати що це кладовая, амбар. Це приміщення в будинку, де тримають хатні речі.)
2. Робота над основною частиною.
- Скажіть, як називається друга частина оповідання, казки? (Друга частина оповідання, казки називається основною частиною .)
- Погляньте на наступне речення. Чим воно відрізняється від попередніх речень? (В цьому реченні треба з трьох слів вибрати одне правильне слово)
- Прочитайте три слова та виберіть одне правильне слово. Що загубила білочка? (Повторення правильного речення декількома учнями)
- Подивіться на два наступні речення.
- Чи може бути в реченні одне таке велике слово?
- Як пишуться слова в реченні? (Слово від слова в реченні пишеться окремо)
- Розбийте ці речення на слова та прочитайте що у вас вийшло. (Повторення правильних речень декількома учнями)
3. Робота над кінцівкою казки
- Скажіть, як називається остання частина оповідання, казки? (Остання частина оповідання, казки називається кінцівкою.)
- Розділіть на слова передостаннє речення.
- Повторіть його.
- В нас залишилося останнє найскладніше речення. В ньому в кожному слові переплутані букви або склади. Уважно погляньте та прочитайте правильно це речення. (Повторення правильного речення декількома учнями)
4. Самостійне записування казки.
- Прочитайте всю казочку про білочку, яку ми склали. (Читають декілька учнів)
- Запишіть самостійно всю казку у зошити, кожну частину починайте писати з абзацу.
(Перші учні, які виконали завдання читають казку вголос.)
Розкажіть про що йшла мова в казці?
Хто допоміг Білочці знайти горішок?
А кому ви допомагаєте? Яку саме допомогу ви надаєте?
VІ. Підсумок уроку.
Що ми складали на уроці?
З яких речень складалася казка? (З деформованих речень)
Я думаю, що вас можна назвати справжніми казкарями, так гарно у вас виходило складання казки.

15