Робота з дитячою книжкою. Василь Сухомлинський Ледача подушка (розробка уроку 1 клас)


1 – Б клас
Тема: Робота з дитячою книжкою В. Сухомлинський «Ледача подушка»
Мета: удосконалювати навички свідомого та виразного читання. Збагачувати словниковий запас школярів. Розвивати мову і мислення. Виховувати самостійність.
Обладнання: ІКТ, роздатковий матеріал.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент.
Дзвоник знов дзвенить для нас –
Розпочати урок час.
Попрацюємо на славу,
Щоб сказали у кінці:
«І дівчата і хлоп´ята,
Всі ви просто молодці!»
ІІ. Мовна розминка.
2.1 Читання таблиць.
2.2 Скоромовка.
Ой, збирала Маргаритка маргаритки на горі.
Розгубила маргаритки Маргаритка у дворі.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Діти, як починається ваш день?
Відгадайте загадку:
Чотири вушка, два черевця — щоночі тулиш її до лиця. (Подушка)
(Діти називають асоціації до слова «подушка»)
2528827484383252882716517031225320165170312253203773797973031282051219808617873632674242122368621299931536431614359756582Подушка
Подушка


ІV. Актуалізація опорних знань, підготовка до засвоєння.
4.1 Вступна бесіда.
Передбачення за назвою оповідання.
Як ви гадаєте, про що нам розповість оповідання під назвою «Ледача подушка»?
Сьогодні ми прочитаємо оповідання Василя Сухомлинського «Ледача подушка»
4.2 Знайомство з автором.
Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 р. в селі Василівка Кіровоградської області у незаможній селянській родині. Батько його, Олександр Омелянович, орав, працював столяром, майстрував колеса і музичні інструменти. Мати, Оксана Юріївна, працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами сиділа над своїм шитвом і розказувала дітям казки.
Батьки ніколи не карали дітей, не вживали лайливих слів, дотримувались українських традицій. Тому, мабуть, усі їхні діти обрали професію вчителя. Змалку в дітей виховували любов до книги. У діда була бібліотека і, помираючи, свої книги він віддав Василеві. Батько змайстрував хлопчикові красиву скриньку, де він зберігав найціннішу літературу.
Літом Василько разом з батьками працював у колгоспі: помагав збирати солому, збирав колоски. Ріс хлопчик жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Але зошити, фарби й пензлі можна було придбати тільки за лікарські рослини. Та бажання малювати було таке сильне, що хлопець цілими днями пропадав у лісі. За склянку насіння акації одержував два зошити, а за фарбами ходив пішки аж у Кременчук (тридцять кілометрів).
У навчанні був старанним і здібним, мав чудову пам'ять. У школу приходив задовго до початку уроків і займався з учнями, яким важко давалася математика. Сімнадцятирічним юнаком Сухомлинський — учитель мови і літератури — переступив поріг школи і залишився в ній до кінця свого життя. Понад тридцять п'ять років працював Василь Олександрович учителем і директором школи. Написав багато книг.
V. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Ледача подушка».5.1 Словникова робота.
- У тексті вам будуть зустрічатися важкі для читання слова. Давайте їх прочитаємо.
Яринцітаємниця
Хочетьсяповітря
Ввечерікулачками
Вранцізбиратися
Ледача посміхається
Мерщій лінощі
Читання «буксирчиком»
Діти, зрозуміти значення незрозумілих вам слів допоможе словникова скринька.
Зарані – рано;
Мерщій – швидко;
Долі – на підлозі.
5.2 Читання тексту учителем.
- Послухайте уважно оповідання В. Сухомлинського «Ледача подушка» і виберіть з малюнків ту, яка найбільше підходить за змістом.
5.3 Читання тексту учнями.
Читаємо «ланцюжком»
5.4 Робота над аналізом змісту оповідання.
- Про кого розповіло оповідання?
- Куди ходила Яринка?
- Хто дав пораду дівчинці?
- Як назвав подушку дідусь?
- Як провчила Яринка подушку?
- Чи допомогла порада дідуся?
5.5 Вибіркове читання.
- Знайдіть в тексті речення, за його початком.
Маленькій Яринці….
-Справді? …
Схопилась Яринка….
Не хочеться вставати….
Долі кіт нявчить….
Повернулася до хати…
5.6 Гра «Знайди слово»
- Знайти слова-дії, слова назви предметів, назви ознак.
5.7 Гра «Хто сказав?
Це подушка в тебе ледача дідусь
Знаю я таємницю…. Дідусь
Я завтра так і зроблю… Яринка
А що ж їй зробити, щоб не була така ледача? Яринка
5.8 Робота в групах.
Скласти текст з розділених слів.
VІ. Підсумок уроку.
Що нового ви дізнались на уроці?
Що вам найбільше сподобалось?
Чи задоволені ви роботою на уроці?
VII. Творче завдання.
Розфарбувати ілюстрацію до оповідання.