Міні-проект урок з трудового навчання Аплікація з рослинних форм для дітей з особливими вадами

проект
Аплікації з рослинних форм
Тема: Особливості рослинних форм. Створення візерунків рослин у квадраті.
Об’єкт праці: Візерунок з листочків.
Мета: навчальна ознайомити учнів з поняттям «орнамент». Вчити виготовляти аплікацію з рослинних форм. Розкрити послідовність складання візерунків у квадраті, смужці.
Корекційно - розвиваюча – розвивати художнє , зорове сприймання, творчу уяву, дрібну моторику.
Виховна – виховувати естетичний смак, відчуття прекрасного.
Обладнання: діапроектор, слайди «Природа восени», жовтий картон,клей, ножиці, пензлик, засушені листочки, квіти,зразки візерунків.
Хід уроку
І.Загально - корекційний етап
1.Організаційна підготовка
За вікном вітерець бешкетує,гуляє,з дерев осіннє листя зриває
Листочки враз всі полетіли,
А діти за парти тихесенько сіли.
2.Нервово-психологічна підготовка
Мобілізація уваги
Послухайте загадку і скажіть про яку пору року ця загадка?
Ходить по полю, в ліс, сад заглядає,
Листя фарбує додолу скидає.
Хліб, овочі, фрукти в корзини складає
Та у комори на зиму ховає
Хмари збирає, дощі закликає.
Чи господиню цю кожен знає? ( Осінь)
Які ознаки осені ви знаєте? Які овочі, фрукти дарує нам осінь?
3. Організація робочого місця.
- Що у вас на партах?( Кольоровий картон, клей, пензлик, ножиці, засушені листочки, квіти, зразки візерунків).
- Де повинні бути ножиці і клей? ( Справа)
- Чи можна без потреби брати ножиці?
- Чи можна гратися ножицями, розмахувати ними? Чому?
- Що може статися, якщо неправильно користуватися ножицями? ( Можна поранити себе і когось біля себе).
- Чи можна викручувати і витискати клей, коли нема потреби?
- Що може статись? ( Можна розлити клей, вимазати себе і інших)
- В чому лежать листочки? ( в коробках).
- Нехай листочки залишаються в коробках, бо інакше можуть поламатися,бо сухе листячко є дуже крихким.
ІІ. Основний етап.
Пропедевтична частина ( дидактична підготовка)
Вступна бесіда
Вранці я йшла до школи через сквер. А там вітерець гуляє, бавиться листочками.
Дмухнув раз – і вкрив усю землю різнокольоровим, барвистим килимом.
Дмухнув другий – ще килимок.
А ви це бачили? Читання вчителем казки про осінь.
Діти дивляться слайди про осінь, лунає пісенька про осінь.
Чи хотіли б ви у себе на парті мати такі ж килимки?
Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми виготовимо аплікацію з рослинних форм . « Орнамент візерунків в квадраті ».
Формуюча частина.
Аналіз кольору.
Якого кольору у вас картон на парті? ( Жовтого).
Як ви думаєте чому?
Помітне пожовтіння та зміна кольору листків дерев – початок осені.
А якого кольору листочки?
Погляньте на ваші листочки, адже вони теж , мов золоті.
Вчитель виставляє орнаменти.
Уважно роздивіться ці візерунки?
Якої вони форми, з яких листочків вони виготовлені?
А які листочки у ваших коробках?
Покажіть листочки, з яких можна зробити візерунок.
ІІІ. Розгляд зразка виробу.
1.Орнамент утворюють однакові геометричні чи рослинні елементи, що рівномірно повторюються. Слово «орнамент» у перекладі з латинської мови означає «прикраса». І візерунок, і орнамент завжди укладають від центра, де б його не виконували – у квадраті, смужці, чи на крузі.
2.Фізкультхвилинка
Пальчикові вправи ( щоб пальчики були слухняні).
Привітання пальчиків.
Руки складені в кулачки, притиснуті один до одного. По черзі відгинаємо пальці. Однакові пальці рук торкаються один до одного – ніби вітаються ( великий з великим, вказівний із вказівним і т. д.).
Говоримо : « Вітаються великі пальці – сховалися, вказівні – сховалися, середні – сховалися, безіменні – сховалися, мізинці – сховалися . Всі пальці розкрилися і привіталися. Добрий день!»
Практична частина
Технологія виготовлення виробу.
Розгляд і аналіз технологічної карти
Складання візерунків орнаментів. Після розгляду зразків візерунків, учні вирізують з кольорового паперу квадрати приблизно 10 на 10см(а). На квадраті проводять діагоналі( прямі лінії від протилежних кутів) . За перетином цих ліній утворюється центр квадрата( б). Для зображення візерунка можна використати засушену квітку безсмертника чи ромашки і листочки вишні, берези.
Розмістивши в центрі квітку ( в ) та симетрично на діагоналях листочки, акуратно наклеюють їх на основу ( г ). За малюнком ( д ) картки діти складають орнамент у смужці з листочків верби і квіток безсмертника.
ІV. Заключний етап.
1.Релаксація. Гра « Оплески»
- Плесніть спочатку у свої долоні, потім у долоні сусіда.
- Потягування з протягнутими вгору руками.
2. Підведення підсумків.
Що робили на уроці ? З чого виготовляли орнамент? Подобається вам пора року осінь?
Читання вчителем вірша про осінь Б. Чалий
Нині осінь нас чарує,
Неповторна, чарівна,
Різні барви нам дарує
І дивує нас вона.
Виглядає так казково
Восени і парк, і гай,
Розмаїттям кольоровим
Прикрашає осінь край!
3. Приведення у порядок робочих місць.
4. Створення установки на відпочинок.
Діти слухають казку про осінь.