Разработка урока украинского языка в 3 классе Члени речення. Головні і другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні.


Конспект уроку
з української мови в 3-му класі
вчителя початкових класів
Бурбело Н. М.
на тему:


Тема. Члени речення. Головні і другорядні члени речення. Зв’язок слів у реченні.
Мета: формувати поняття про члени речення, про підмет і присудок як головні члени речення, про питання, на які вони відповідають. Показати взаємну залежність між підметом і присудком. Закріплювати вміння встановлювати зв’язок слів у реченні. Розвивати вміння синтезувати склади і слова у вправах із деформованим текстом. Формувати комунікативну компетентність. Виховувати повагу до членів сім’ї, до родини, родинних традицій.
Обладнання: тексти до завдань, алгоритм знаходження головних членів речення, сигнальні картки.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Діти, сьогодні гарний день. Посміхається лагідно сонечко. Усміхніться і ви один одному, подумки побажайте добра, успіхів. І щоб дружно нам працювалося, щоб ви приходили на допомогу один одному, візьмемось за руки і промовимо наш девіз уроку:
Дружно візьмемось за руки,
І приступимо до науки.
Раз, два,три,чотири,п’ять -
Хочемо все на світі знать.(Слайд2)
ІІ. Актуалізація і корекція опорних понять та уявлень
Сьогодні ми продовжимо подорож по Країні Граматика. Знову побуваємо в містечку Речення, ближче познайомимося з його мешканцями.
Вправа « Очікування» (Слайд3)
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
1.Перевірка домашнього завдання(Слайд4)
Прочитайте речення зі звертанням, поясніть розділові знаки.
Розкажіть напам’ять вірш. Назвіть звертання, які ви підкреслили.
2. «Мозкова атака»
Що означає звертання в реченні?
Як на письмі можуть виділятися звертання?
Наведіть свій приклад речення зі звертанням.
3. Каліграфічна хвилинка(Слайд5,6)
Сьогодні ми поговоримо, як гарно писати букву, яка сховалась у вірші.
_алювали _авпенята
_авпу - _аму, _авпу – тата,
_алювали _альву – квіткуБудуть малярами дітки.
- Яку букву ми будемо писати?
Дві сестрички невеличкі
Одягли нові спіднички,
Узялись мерщій за руки –
І гулять мерщій на луки.
Біжемо – не доженем,
Не сестричок – букву «М»
З яких елементів складається буква «М»?
М М М м мМм ма мл ме ми ом дм
Все минеться, одна правда останеться.
Як ви розумієте ці висловлювання?
Метод «Мікрофон»
Запишіть до слова «мама» звертання.
4. Словниковий диктант(Слайд7-12)
З кого складається родина мавпеняти?
Мавпенята дуже любили малювати і найбільше їм подобався колір, за допомогою якого попереджають небезпеку; його зустрічають в садочках у суниць і вишень; його мають пожежні машини. (Червоний).
Червоним кольором намалювали малята овочі, які ростуть голівкою в землі, а зеленим волоссям над землею. Їх назва утворилася від англійської назви червоного кольору, «Red». З цих овочів роблять смачний салат. (Редиска).
Поряд з редискою мавпенята намалювали ще одну рослину, яка росте в землі, а волосся має над землею. Вона містить в собі дуже багато різних вітамінів. Хто її роздягає, той сльози проливає.( Цибуля).
Дуже любили мавпенята своїх батьків, які мали чудові професії. (Послухайте і запишіть їх.)
Мама працювала з малятами – звірятами. Вона була учителем і навчала їх. А Тато шофером і працював на машині. (Учитель, шофер.)
Ось такою була родина мавпенят.
(Перевірка словникового диктанту проводиться з допомогою малюнків, під якими написані словникові слова з виділеними орфограмами).
Матуся мавпенят працювала в школі. Вона навчила звірят рідної мови.
Звірята дуже добре вивчили матеріал про речення. А як ви його засвоїли, я зараз перевірю.
«Мовний бліц»
Речення складається зі …(слів).
Слова у реченні пишуться … (окремо).
Речення висловлює …(закінчену думку).
Слово або сполучення слів, що називає того, до кого звертаються - це…(звертання).
ІІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Сьогодні ми продовжимо подорож по місту Речення країни Граматика. На вулиці цього чарівного міста ми зустріли наших друзів мавпенят, які мандрували разом із своїми батьками. Малята – мавпенята були дуже веселі і розсудливі. Вони почали вирішувати, хто в родині головніший: батько чи мати?
Найголовніша в домі матуся! – сказала донечка.
Ні, татусь! – сказав молодший син.
А найрозумнішим був старший син. Він запитав.
Хто пожаліє вас, коли вам буде боляче? Мама. Хто приготує смачний пиріг? Мама. А хто поцілує перед сном і побажає спокійної ночі? Теж мама. Тож мама найголовніша.
Підтвердила свою думку маленька сестричка.
А хто захистить вас від небезпеки? Тато. А хто полагодить іграшку? Теж тато. То хто найголовніший? Тато.
От і виходить, що в сім’ї однаково головні тато, і мама. А залежать від них – Їхні діти.
Так і в реченні. Воно, як родина, складається з членів взаємопов’язаних між собою. Є члени-слова, які дуже важливі і однаково головні, як тато і мама в сім’ї – це головні члени речення.
IV. Робота над темою уроку
Як їх звати? Ми зараз з ними познайомимося, коли виконаємо завдання Сонечка. (Слайд14-17)
Послухайте і запам’ятайте правила від Зайчика, Їжачка, Мишеняти.
Підмет – це що або хто.
Він в реченні дуже важливий.
Назвати він може предмет і число.
Ознаку назве та ще й дію.
Здавна у підмета друг один є
Присудком вірним його називають.
Що робить? Що роблять? Він впізнає.
І в реченні друзі основу складають.
- Від головних членів залежать всі інші члени речення.
Робота з підручником(Слайд18)
а) Вправа 106 (усно)
б) Ознайомлення з теоретичним матеріалом про головні та другорядні члени речення.
Асоціативний кущ «Члени речення» (Слайд19-20)
Члени речення
Головні члени речення Другорядні члени речення Підмет Присудок Усі інші члени речення
Хто? Що? Що робить?
Фізкульхвилинка(Слайд21-41)
V. Узагальнення та систематизація набутих знань
Вулиця Тренувальна
а) Гра від Ведмедика(Слайд42)
Ведмедик склав і записав речення, але допустив помилки. Переставте підмети так, щоб виправити ці помилки.
Кравець навчає дітей.
Повар шиє одяг.
Вчитель лікує хворих.
Лікар готує їжу.
б) Робота в парах(Слайд43-44)
Білочка просить виписати із поданих скоромовок тільки підмет та присудок.
Пилив Пилип поліна з лип.
Їла Марина малину.
Ворона проворонила вороненя.
Бурі бобри брід перебрели.
Летів горобець через хлівець.
Біжать стежини поміж ожини.
Поставте питання від підмета до присудка.
А тепер навпаки спробуйте.
Вузлик напам’ять
Питання можна ставити як від підмета до присудка, так і від присудка до підмета. Такий двосторонній зв’язок встановлюється лише між головними членами.(Слайд45)
Робота в групах (Слайд46)
Поширте речення другорядними членами речення.
Зайчик стрибає. Настала осінь. Росте гриб.
Запишіть речення.
Покажіть зв’язки між членами останнього речення.
Презентація груп
VІ. Підсумок уроку
«Мозкова атака»
Що нового ви дізнались на уроці?
Які члени речення називаються головними?
Що складають підмет і присудок?
Як називаються інші члени речення?
Вузлик на пам’ять(Слайд 47)
Про кого? І що? Йде мова –
Підмет називає слово.
«Що зробити? Що робив?» –
Присудок це говорив.
Головними ми є в реченні,
І порядок забезпечений.
Рефлексія
Які ваші враження від уроку?
Чи виправдались ваші очікування?
Учні продовжують фразу «,Сьогодні на уроці я …»
VIІ. Домашнє завдання. (Слайд 48)
С. 53, правила вивчити1 група - вправа 1102 група – скласти текст про героїв нашого уроку, визначити головні слова у реченнях.